Kripto Bilgi

Merkez Bankası Önizlemesi: ECB ve BOE Bitcoin’i Etkilemek için Yetersiz Leeway’e Sahip

ABD Federal Rezervi, koronavirüs pandemisinin ardından bitcoin pazarındaki en etkili kuruluşlardan biri olarak ortaya çıktı. Net olmayan şey, Perşembe günü faiz kararlarını açıklayacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) dahil olmak üzere diğer büyük merkez bankalarının rolleri.

CoinDesk’in kardeş şirketi Genesis Küresel Trading’in piyasa öngörüleri başkanı Noelle Acheson’a göre, bu bankaların eylemleri, Avrupa Birliği’nin (AB) 27 üye devletinin 19’unun resmi para birimi olan euro cinsinden kripto para tutan tüccarlar için önemli. ve İngiliz sterlini.

Bir Telegram sohbetinde CoinDesk’e konuşan Acheson, “Kriptoyu dolar cinsinden izlemeye çok alışkınız; birçoğu için performansın yerel para birimlerindeki göreceli hareketlerle belirlendiğini unutuyoruz” dedi. “Ayrıca, birçok tüccar ticaret yapmak için yerel para birimlerinde borç alıyor, bu nedenle daha yüksek borçlanma maliyetleri karlarını yok edecek.”

Avrupa, bitcoin ve kripto para birimleri için önemli bir talep kaynağı olmuştur. Hem ECB hem de BOE, genellikle Fed ile ilişkilendirilen iki yıllık küresel likidite tufanına katkıda bulundular ve finansal piyasalarda benzeri görülmemiş risk almayı körüklediler.

ByteTree Asset Management tarafından izlenen veri, ABD ve Kanada kapalı uçlu fonları ve Kanada ve Avrupa borsa yatırım fonları (ETF’ler) tarafından tutulan bitcoin sayısının 2020’nin başından bu yana %165 artarak 842.153 BTC’ye çıktığını gösteriyor.

Ekim ayında yayınlanan bir Chainalysis raporu, Avrupa’nın dünyanın en büyük kripto pazarı olduğunu belirtti. Blockchain analitik firması, “Orta, Kuzey ve Batı Avrupa (CNWE), geçen yıl içinde 1 trilyon doların üzerinde kripto para birimi alarak dünyanın en büyük kripto para birimi ekonomisine sahip ve bu küresel etkinliğin %25’ini temsil ediyor” dedi.

Bloomberg’e göre, Fed, ECB, BOE, İsviçre Ulusal Bankası (SNB) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) birlikte 27 trilyon dolar değerinde varlığa sahip. Bu, 2020’nin başında 14 trilyon dolardı.

Tagus Capital Çoklu Strateji Fonu’nun ortağı Ilan Solot, bir Telegram sohbetinde “Geniş para politikası eğilimleri, küresel likidite ve küresel risk iştahını belirlediği için orta vadede önemlidir” dedi.

Fed, tüneklere hükmediyor

Gelişmiş ulus merkez bankaları küresel ekonomiyi nakitle doldurmak için birlikte çalışırken, dünya çapındaki anlatıyı Fed belirliyor ve en çok dikkati finans piyasalarından çekiyor.

“Bütün makro kararlar önemli olsa da, küresel politikayı yönlendirdiği için Fed en önemlisidir,” dedi ByteTree Asset Management CIO’su Charlie Morris.

Dış İlişkiler Konseyi’nin Eylül 2020 tarihli makalesinde de açıklandığı üzere, doların küresel rezerv statüsü nedeniyle Fed, yaygın olarak son kredi mercii olarak görülmektedir. küresel pazarda dolar. Bu, teorik olarak Fed’in, para biriminde keskin bir değer kaybı ve enflasyonda bir artış endişesi duymadan sonsuza kadar baskı yapmasına izin verir.

ABD merkez bankası, enflasyon tartışmalarından “geçici” kelimesini kaldırarak, bu yıl en az dört faiz artırımına zemin hazırlayarak ve likiditeyi artıran tahvil alım programına son vererek Kasım ayından bu yana keskin bir şahin dönüş yaptı Martta.

Enflasyondan korunma aracı olarak yaygın bir şekilde lanse edilen Bitcoin, Kasım ayının ortasından bu yana, ağırlıklı olarak Fed endişeleri nedeniyle %45 düştü.

BoE ve ECB faiz kararları gelecek

BOE, faiz oranı kararını Perşembe günü saat 12:00 UTC’de açıklayacak. Scotia Bank’a göre, 2023 sonuna kadar toplam beş çeyrek yüzde puanlık artışa ilişkin piyasa beklentilerini geri çekerken, oranları 25 baz puan artırması muhtemel.

Genesis Küresel Trading’den Acheson, “Çoğu zaten BOE’den bir zam indirimi yapıyor, ancak ECB değil,” dedi.

ECB’nin kararı saat 12:45 UTC’de verilecek. FXStreet’e göre, merkez bankası enflasyon hakkındaki görüşünü açıklamak için baskı altında.

“AMB’nin kısa vadeli enflasyonist baskıyı kabul etmesini bekliyoruz (Ocak TÜFE %5,1’e karşı %4,4 bekleniyor. Ancak, bugün oranlarda bir hareketin gerçekleşmesinin pek olası olmadığını düşünüyoruz,” Matthew Dibb, COO ve Singapur merkezli Stack Funds’ın kurucu ortağı, dedi. “Piyasalar genellikle Haziran/Temmuz civarında bir zammı hesaba katıyor, ancak bir sürpriz olabilir.”

Fed’in şahin dönüşünden beri küresel sıkılaştırma spekülasyonları dolaşıyor. Varsa, BOE ve ECB’den gelen sürprizlerin bitcoin üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olmayabilir.

Diğer taraftan, ECB ve BOE agresif para politikası sıkılaştırmasından korkarsa, hırpalanmış kripto para birimi bir rahatlama rallisi görebilir, ancak her iki bankanın da bunu yapmak için çok az yeri var, enflasyon çok yılın en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Kripto borsa yatırım fonu (ETF) uzmanı ve CEC Capital direktörü Laurent Kssis, “AMB ve BOE tetiği çekmezse, bu, bitcoin fiyatı ile bazı kısa vadeli arka rüzgarlar sunacak” dedi.

Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani’ye göre, genel olarak, bitcoin dahil olmak üzere riskli varlıklar için ortam kasvetli. Balani, bir WhatsApp görüşmesinde CoinDesk’e “Kripto para birimi, dip balıkçılığı ortaya çıkana kadar yatay ticaret yapmaya devam edebilir” dedi. “Makro faktörler düşüş eğiliminde olduğu sürece bu pek olası görünmüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.