Alt Coin

Messari Açıkladı: 2022’de Başrolü Bu 7 DeFi Altcoin’i Oynayacak!

Kripto para araştırma şirketi olan Messarı kullanıcılarına web3, NFT’ler ve toplumsal tokenlar için bir tahlil paketi sunar. Bu nedenle şirket, her yılın sonunda özet bir rapor verir. Son raporunda, DeFi alanına da dikkat çekildi ve 2022 yılına damga vurabilecek DeFi altcoin projelerine yer verildi. Kriptokoin.com olarak bu yazıda, Messari’nin DeFi tarifinden ve dikkat çektiği 7 altcoin’den bahsedeceğiz.

Messari’nin DeFi tarifi ve dikkat çekilen DeFi altcoin projeleri

Ekosistemde, o denli olmasalar bile kendilerine DeFi tokenları ismini veren birkaç protokol ortaya çıktı. Bu nedenle Messari, her DeFi protokolünün sahip olması gereken beş ihtiyaç standardı belirledi: Finansal uygulamaları olması, müsaadesiz (permissionless) olması, anonim olması, üçüncü taraf aracılara güvenmemesi (non-custodial) ve merkezi olmayan yönetişim. Şirket, bu tanımlar doğrultusunda 2022’de “başrolde olacak 10 DeFi protokolünü şu biçimde açıkladı:

  • Dai (DAI): Kripto teminatlı bir “eşler arası” kredi platformu olan Maker’da kullanıcılar DAI para ünitelerini ödünç alabiliyor.
  • Uniswap (UNI): Uniswap, özünde bir “otomatik piyasa yapıcı” (AMM) bulunan merkezi olmayan bir borsadır.
  • Compound (COMP): Compound, “likidite madenciliği”ni duyurduğunda, DeFi sanayisinde büsbütün yeni bir çağ başlattı. Compound’daki mevduatlar yaklaşık 1.5 yıldır 15 kat arttı.
  • Curve (CRV): Curve, piyasaya çıkan en ilgi cazip yeni AMM’lerden biridir. Bu platform, DAI piyasalarının DeFi için 10 kat daha likit hale gelmesini sağlayarak USDC ve USDT’yi tanıttı.
  • Yearn Finance (YFI): Yearn Finance, tüm DeFi protokollerini bir ortaya getirdiği için yılın en düzgün DeFi protokolü mükafatını kazandı.
  • Aave (AAVE): Kullanıcının bir varlığı ödünç almasına, bir süreçte dağıtmasına ve akabinde krediyi tek bir süreçte iade etmesine imkan tanıyan “flash kredi”, en ilgi alımlı yeni DeFi teşebbüslerinden biridir.
  • Chainlink (LINK): Blockchain’leri zincir dışı data kaynaklarına bağlayan orta katman yazılımı, yani oracle’lar ile öne çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.