Kripto Bilgi

Metaverse Tokens AXS, SAND Plummet Meta, 10 Milyar Dolarlık Kayıp Bildirirken

Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, bu haftanın başlarında bir kazanç açıklamasında artırılmış ve sanal gerçeklik bölümünde 10 milyar dolarlık bir kayıp bildirdiğinden, Metaverse ile ilgili tokenler son iki gün içinde bir darbe aldı.

Metaverse, geniş anlamda, insanların gerçek dünyada olduğu gibi, ancak dijital olarak etkileşimde bulunabilecekleri sanal bir dünyaya atıfta bulunur.

Blockchain tabanlı oyunların tokenleri Axie Infinity (AXS), The Sandbox (SAND) ve Gala (GALA) son 24 saatte %12 kadar düştü ve Çarşamba gecesinden bu yana bir düşüşe devam etti.

Perşembe günü Asya’nın erken saatlerinde AXS, öğleden sonra saatlerinde biraz toparlanmadan önce 46 doların altına düştü. Meta’nın Çarşamba günkü kazanç açıklamasından önce 53 doların üzerinde işlem gördü. AXS, tokenlerin Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyeleri olan 162$’a çok aylı bir çalışma başlatmadan önce, en son Eylül 2021’de görülen destek seviyelerinde oturuyor.

AXS, destek seviyelerini 49$’da test etti. (Ticaret Görünümü)

Kripto araştırma firması Delphi Digital, kısmen oyunun yerel Smooth Love Potion (SLP) jetonlarıyla bağlantılı olarak, jeton fiyatlarındaki düşüşün Axie Infinity’deki düşen kullanıcı etkinliğiyle birleştiğini buldu.

Delphi analistleri bir notta “SLP fiyatları taban olarak, oyuncular birkaç ay öncesine göre çok fazla kazanamadıkları için sıkıntı çekiyorlar” dedi. “Zirvede, bir oyuncu mevcut fiyatlarla (günde 100 SLP varsayıldığında) 21 Temmuz’da günlük 35$’a karşılık bugün 1$ kazanabilirdi. Bu, gelir büyük ölçüde düştüğü için birçok oyuncunun oynamayı bırakmasına neden oldu.”

SAND ve GALA için fiyat çizelgeleri benzer sıkıntıları gösteriyor. SAND fiyatları, Meta’nın kazanç açıklamasının ardından Perşembe günü 24 saatlik bir süre içinde %10’a varan düşüşle 50 sent düştü. GALA aynı dönemde 0,20 dolardan 0,18 dolara düştü. Her iki token de Cuma günü Asya sabah saatlerinde daha geniş kripto pazarındaki toparlanmanın yanı sıra hafifçe yükseldi.

SAND 3,50$’dan destek seviyelerine düştü. (Ticaret Görünümü)

Meta veri deposu kavramı, değiştirilemez belirteçlerin (NFT’ler) yükselişinin yanı sıra geçtiğimiz yıl ilgi kazandı. Metaverse yinelemeleri, elektronik devi Samsung’un Decentraland’da bir pop-up mağaza açmasından FTX.US ve Binance.US kripto borsaları Solana tabanlı Portallarda ofisler kurmaya kadar uzanıyor.

Fakat gerçeklik daha ayık oldu. Metaverse oyunları kripto pazarında bir niş için hizmet vermeye devam ederken, Meta’nın Facebook Reality Labs (FRL) gibi sanal gerçeklik bölümleri kayıplar üzerine yığılıyor.

Metaverse belirteçleri ve metaverse stokları birbiriyle ilişkili mi?

Bazı geliştiriciler, meta veri deposuna odaklanan geleneksel şirketlerin pazar performansının, meta veri deposu tabanlı belirteçlerde korelasyonları yönlendirebileceğini söylüyor.

Blockchain oyun platformu Spielworks CEO’su Adrian Krion, “Meta’nın metaverse çabalarıyla başarısı ile metaverse/play-to-kazan projelerinin ve jetonlarının algılanan potansiyeli arasında kesinlikle bir korelasyon var” dedi. CoinDesk.

“Facebook’un yeniden markalaşmasından bu yana alana ilgi arttı, bu nedenle Facebook’un meta veri deposu stratejisindeki herhangi bir aksilik, diğer meta veri aktarımlarının pazar algısını doğrudan etkileyecektir” diye ekledi Krion.

Diğerleri, metaverse jetonlarının, metaverse hisse senetleri daha fazla çekiş kazanana kadar yatırımcılar için bir vekil bahis olduğunu söylüyor.

Oz Finance ekosistem mimarı Vincent Choy, CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada “Meta veri deposu belirteçlerinin değeri için net bir fayda sağlamadan, yatırımcının meta veri deposunun geleceğine ilişkin duygularının bir temsilcisi olarak hizmet ediyor” dedi. “Sektör çok daha olgunlaşana kadar tokenlar ve hisse senetleri arasında bir korelasyon olacağına inanıyorum.”

Facebook Reality Labs (FRL) bölümü, 2021’de 2.3 milyar dolar gelir elde etti; bu, Meta’nın Facebook, fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram ve mesajlaşma platformu WhatsApp gibi çeşitli işlerinden elde edilen 116 milyar doların çok küçük bir kısmıydı.

Meta, kayıplara rağmen geri adım atmıyor. CEO Mark Zuckerberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin metaverse geliştirmelerinin yıl sonuna kadar üst düzey bir sanal gerçeklik kulaklığının piyasaya sürülmesini içerdiğini ve şirketin bir çift tamamen artırılmış gerçeklik gözlüğü olan “Nazare” üzerinde çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.