Alt Coin

Milyarder Takviyeli Altcoin’de Hack Olayı: Milyonlar Çalındı!

Mark Cuban takviyeli altcoin projesi Polygon (MATIC), kontratlarındaki kritik bir kusurun 1,6 milyon dolara mal olduğunu açıkladı. Açığı tespit eden ve projeyi bilgilendiren etik bilgisayar korsanlarına, 3,46 milyon dolar ödül verdi. Yanılgıyı sessizce bir hard fork ile düzelten Polygon, 1,6 milyon MATIC kıymetindeki ziyanı üstleneceğini bildiriyor. Detaylar Kriptokoin.com‘da.

Altcoin projesi yanılgıyı sessizce düzeltti

Ethereum’da bir PoS side chain’i olan Polygon, ağdaki kritik bir yanılgının 5 Aralık’ta bir hard fork aracılığıyla düzeltildiğini bildirdi. Hard fork’tan evvel, bilinmeyen bir bilgisayar korsanı 1,6 milyon dolar kıymetinde MATIC çaldı. Aralık ayının birinci haftasında, kusur ödül platformu Immunefi ile bağlantılı iki etik bilgisayar korsanı Leon Spacewalker ve Whitehat2, Polygon’a bir güvenlik açığı bildirdi. Kusur, ağdaki “gas”sız süreçler için kullanılan MRC20 kontratının transfer fonksiyonunda bulundu. Kusur bildirildikten sonra, Polygon, tüm operatörleriyle birlikte çalışan bâtın bir hard fork’tan yararlanarak yeni yamaya geçti. Güvenlik açığı birkaç gün içinde düzeltilmiş olsa da, bilinmeyen bir bilgisayar korsanının o sırada 1,6 milyon dolar pahasında 801.601 MATIC çalmasını engelleyemedi. Altcoin projeleri gelişmeleri aşağıdaki tweet’te aktardı:

Rapora nazaran hard fork daha fazla ertelenseydi durum çok daha berbat sonuçlanabilirdi. Polygon’a yardımcı olan Immunefi, farklı bir blog gönderisinde, Polygon yanılgısı bildirilmemiş olsaydı, makûs niyetli bilgisayar korsanlarının o sırada yaklaşık 20 milyar dolar pahasında 9.2 milyar MATIC tokenini tüketebileceğini belirtti. Altcoin projesi, yanılgıyı bildiren etik bilgisayar korsanlarına yaklaşık 3,46 milyon dolar ödül verdi. Ayrıyeten takım, çalınan MATIC’lerin maliyetini üstleneceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.