Kripto Haber

Mobil İlk Blockchain Celo, Brezilya Realine Bağlı Stabilcoin Başlattı

Telefon odaklı blockchain Celo, Brezilya’nın yerel para birimine sabitlenmiş bir sabit para olan cREAL’i piyasaya sürdü, platform Perşembe günü duyurdu.

CREAL, Perşembe gününden itibaren Brezilya merkezli kripto borsaları Ripio, FlowBTC ve NovaDAX’ta satışa sunulacak. Kripto cüzdanları Bitfy ve Coins de stablecoin’i destekleyecek.

NovaDAX kullanıcıları, kripto borsası tarafından verilen ön ödemeli kripto kartı ile cREAL harcayabilecekler. Bitfy müşterileri, Brezilya’nın en büyük kredi ve banka kartı operatörü olan Cielo ağı genelinde cREAL’i kullanabilecekler.

CREAL, Celo’nun kurucu ortağı ve Celo Vakfı Başkanı Rene Reinsberg’in CoinDesk’e verdiği demeçte, Celo’nun yerel dijital varlığının (CELO) sahipleri ve blok zinciri yöneticileri tarafından önerildi ve ardından onaylandı.

Hisse ispatı ve açık kaynaklı bir blok zinciri olan Celo, halihazırda sırasıyla ABD doları ve avroya sabitlenmiş cUSD ve cEUR sabit paralarına sahiptir.

“Brezilya’da kripto için çok fazla heyecan vardı” dedi Reinsberg. “Ancak, özellikle Celo topluluğunda, Celo üzerine kurulmuş, Celo ile entegre, cUSD kullanarak çok sayıda ekip gördük. Başından beri Brezilya, evlat edinme açısından en güçlü pazarlardan biriydi. ”

Celo’ya göre, cREAL, kredi protokolü Moola Market, merkezi olmayan borsa Ubeswap veya Valora gibi Celo blok zincirindeki CeFi ve DeFi uygulamaları ve hizmetleri için kullanılabilen, merkezi olmayan, kripto teminatlı algoritmik bir stabilcoin olarak çalışır. Celo ağına özgü mobil öncelikli dijital cüzdan.

Celo Vakfı’nın Latam lideri Camila Rioja, “Yüksek büyüme hızına sahip pazarlarda – özellikle Brezilya’da – kripto para biriminin benimsenme oranı, yalnızca bu yeni dijital ekonomi için artan heyecanı değil, aynı zamanda gerçek dünyadaki kullanım durumlarının ilerlemesini de işaret ediyor” dedi. Beyan.

Brezilyalılar rekor enflasyon ve yerel para birimlerinin devalüasyonu nedeniyle kripto para birimlerine ve özellikle sabit paralara yöneliyor. Brezilya vergi dairesi Receita Federal’e göre, Ocak ve Kasım 2021 arasında yerel halk 11 dolar işlem gördü. 4 milyar stablecoin ve 2020’de işlem gören toplamı neredeyse üç katına çıkardı.

Bu kripto patlamasından yararlanmak isteyen Binance, Coinbase ve Crypto gibi çeşitli küresel borsalar. com, ülkeyi 2022’de Latin Amerika’nın ana pazarı olarak görüyor.

Brezilya’da Celo, şu anda Latin Amerika ülkesinde şimdiye kadar 10.000 yararlanıcıya blok zinciri tabanlı yardım sağlayan blok zinciri üzerine kurulu evrensel bir temel gelir programı olan ImpactMarket gibi projeleri destekliyor, dedi Reinsberg.

Aralık ayında Kickstarter, Celo blok zincirinde Kickstarter’ın temel işlevlerinin merkezi olmayan bir sürümünü yayınlamak için açık kaynaklı bir protokol oluşturduğunu duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.