BitcoinKripto Haber

Mt. Gox Ödemeleri Yaklaşıyor, Ama Piyasa Buna Hazır mı?

Bitcoin (BTC) borsası Mt. Gox’un rezil çöküşünden sonra alacaklıların nihayet bazı ödemeleri bekleyebileceğine dair son haberlerin ardından , pazarın bu kadar büyük bir madeni para dağıtımından potansiyel satışı emip ememeyeceğine dair sorular yeniden ortaya çıktı.

Japon avukat ve şu anda iflas etmiş borsanın mütevelli heyeti Nobuaki Kobayashi’nin mektubunun tercüme edilmiş versiyonuna göre , alacaklıların “yaklaşık %99’u” dağıtımların nasıl gerçekleşmesi gerektiğine dair bir öneri lehinde oy kullandı. Teklif şimdi mahkeme tarafından da onaylandı, ancak mütevelli heyeti tarafından tutulan fonların ne zaman serbest bırakılabileceği konusunda henüz belirli bir zaman dilimi verilmedi.

Mahkemeye sunulan belgelere göre , Japon mütevelli heyetinin elinde 141.686 BTC (yazım sırasında 8.8 milyar USD) bulunuyor. Bu , mütevelli tarafından tutulan ve alacaklılara dağıtılmayı bekleyen önemli miktarda bitcoin cash (BCH) ve fiat para birimine ek olarak gelir . 

Karşılaştırma için, mütevelli heyeti tarafından tutulan BTC miktarı , şirketin son açıklanan satın alımından sonra 114.042 BTC olan MicroStrategy’nin tüm bitcoin holdinglerinden bile daha fazla .

Herkesin tahmin edebileceği gibi, piyasaya bu kadar büyük miktarda BTC’nin yeni arzı önemsiz bir olay değildir (bu yazının yazıldığı sırada, borsalarda 24 saatlik BTC işlem hacmi yaklaşık 35,7 milyar ABD Doları civarındadır). Bu büyüklükte bir madeni para dağılımının piyasaları hareket ettirme potansiyeli var, bu da Mt. Gox vakasında bitcoin tüccarları arasındaki yoğun ilgiyi açıklıyor.

Dağıtımların ne zaman yapılacağına dair henüz belirli bir tarih açıklanmamasına rağmen, gözlemciler tarihin – bir kez bilindiğinde – tüm bitcoin yatırımcılarının izlemesi için önemli bir tarih olacağını söylüyorlar.

Bu konuda uyardılar gözlemciler arasında alenen Avi Felman, kripto yatırım firması bir portföy yöneticisi oldu BlockTower Capital , anlattı Bloomberg geçenlerde fonların serbest bir şey olduğunu “Her pazar katılımcısı ihtiyaçları üzerindeki göz tutmak için.”

Felman, “Etkinlik çevresinde muhtemelen önemli bir oynaklık olacak ve bitcoin aşırı ısınırsa, sahipleri nihayet pozisyonlarından kar elde edebildikleri için yerel bir zirveye işaret edebilir” dedi.

Ancak, herkes kar elde etme konusunda Felman kadar endişeli değildi. Aslında, Cryptonews.com’un konuştuğu bitcoin endüstrisi içerdekileri , Mt. Gox’un alacaklılarının – özellikle borsada müşteri olan ilk bitcoin kullanıcıları – muhtemelen hiç satış yapmayacağını söyledi.

Julian, “[I] bu paraların çoğunun satılmasını beklemiyorum, çünkü yararlanıcıların çoğu zaten çok erken – en azından 2014’ten beri – bitcoin’e girdi ve bu nedenle uzun vadeli inananlar ve hodlers olarak kabul edilebilir” dedi. Liniger , İsviçre merkezli BTC brokeri Relai’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su .

Bununla birlikte, dağıtımın büyüklüğü açısından, Liniger, hepsi aynı anda serbest bırakılırsa bir piyasa tepkisinin olabileceği konusunda uyardı.

“Altı haneli bir bitcoin miktarı, bir kerede dağıtılırsa kesinlikle pazar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Her ne kadar büyük piyasa hareketleri riskini azaltmak için bunun haftalar içinde daha küçük parçalar halinde gerçekleşmesini beklesem de,” dedi CEO.

AAX kripto borsası Araştırma ve Strateji Başkanı Ben Caselin, yatırımcıların yaklaşan madeni para dağıtımı konusunda aşırı endişe duymalarına gerek olmadığını söyledi.

“Piyasaya salınan bitcoin miktarı önemli, ancak bu çok fazla endişe verici olmamalıdır. 2014’ten bu yana sektör, saklama çözümleri, fiat açık ve kapalı rampaları ve yatırım uygulamaları açısından gelişti” diyen Caselin, Mt. Gox davasının nihayet sona erdiğini görmenin “çok olumlu” olduğunu belirtti.

AAX’in araştırma başkanı, “Bir miktar kâr elde etme veya yeniden dengeleme beklesek de, bitcoin’i gerçeğe uygun değerinin altına getiren herhangi bir teslimiyetin büyük olasılıkla birikimle karşılanacağını” söyledi:

“Fiyat yeterince düşerse, daha önce fırsatı kaçırdığını hisseden daha fazla insanı bitcoine çekeceği için benimsemenin hızlandığını görebiliriz.”

Mt. Gox’tan elde edilen tam olarak kaç jetonun sonunda piyasada satışa çıkacağı belirsiz olsa da, bazı madeni paraları boşaltmak isteyen büyük bitcoin sahipleri için tipik eylem planı, tezgah üstü ( OTC ) piyasalardan geçmektir. açık döviz piyasalarından daha fazladır.

Tanımı gereği borsanın emir defterlerinde görünen ve dolayısıyla fiyatları etkileme potansiyeline sahip olan borsa alım satımlarının aksine, OTC anlaşmaları, daha geniş pazarı etkilemeden iki veya daha fazla taraf arasında özel olarak gerçekleşir.

Ve sıklıkla görüldüğü gibi, borsaların dışında satışa sunulan coinleri elde etmek isteyen alıcıların sıkıntısı yok. Bu tür anlaşmalara olan büyük ilgi, Alman Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin bir ceza soruşturmasının parçası olarak ele geçirilen bitcoinleri açık artırmaya çıkardığı Ekim ayında bir kez daha iyi örneklendi .

Ve Bitcoin miktarı, Mt. Gox mütevelli heyeti tarafından serbest bırakılan miktarla karşılaştırıldığında küçük olsa da, eyaletin adalet bakanlığındaki yetkililerin açık artırmaya olan ilginin miktarına şaşırdıkları bildirildi. Twitter’da yayınlanan ekran görüntülerinin gösterdiğine göre , yalnızca alışılmadık derecede fazla sayıda kayıt çekmekle kalmadı, aynı zamanda bitcoinin piyasa fiyatının çok üzerinde teklifler getirdi

Üç Arrows Capital CEO’su Zhu Su, bitcoin müzayedesine olan ilgiye de dikkat çekti ve Mt. tek bir blok olarak pazarlayın.”

Başka bir kullanıcı tarafından anlaşmaların neden bu kadar çekici olduğu sorulduğunda, tanınmış kripto yatırımcısı şu yanıtı verdi: “Piyasa etkisi yok.”

Yani, bizde var. Belki de Mt. Gox madeni paraları, bitcoin sahiplerinin endişelenmesi gereken bir şey değildir, çünkü piyasaya gelen herhangi bir yeni BTC aynı zamanda büyük yeni alıcıların alana girmesi için bir fırsattır.

Gerçekte ne olacağını sadece zaman gösterecek, ancak piyasa, Mt. Gox mütevelli heyetinin BTC 141.686’sının nihayet piyasaya sürülebileceğine dair haberleri kesinlikle takip edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.