Kripto Haber

Mücadele Eden Bir Güney Kore Müzesi, Ulusal Hazineleri Açık Artırma Yapıyor; Onları Satın Almaya Çalışan 2 DAO ile Tanışın

Güney Kore’nin en eski özel arka müzesi, Perşembe günü Güney Kore hükümetinin “ulusal hazineler” olarak belirlediği iki heykeli açık artırmaya çıkaracak ve iki merkezi olmayan özerk kuruluş (DAO) teklif sahipleri arasında yer alacak.

DAO’lar – Ulusal Hazine DAO ve MirasDAO – Güney Kore medyası bu ayın başlarında mali açıdan zor olan Gansong Müzesi’nin müzayedesiyle ilgili haber yaptığında birbirinden bağımsız olarak oluştu. Ancak ortak bir hedefleri paylaşıyorlar: eserlerin, halkın onları göremediği özel bir koleksiyonda son bulmasını önlemek. Gansong Müzesi 2014’ten beri kapalı ve borçlarını paylaşmak için sanat eserleri sattı. Müze, Korea Herald’a bu yıl yeniden açılmayı umduğunu söyledi.

Her iki DAO da, ABD anayasasının 13 orijinal nüshasından birini satın almak için benzeri görülmemiş ve nihayetinde mahkum olan AnayasaDAO’dan ilham aldı. AnayasaDAO bir milyarder tarafından daha fazla ihale edilmiş olsa da, girişim binlerce umutlu yatırımcıdan 40 milyon dolar toplayarak DAO’lar hakkında kamuoyunu bilinçlendirdi. Anayasa sonrasıDAO, insanlar golf sahalarından sinema senaryolarına ve Blockbuster’a kadar büyük bilet alımlarını kitle fonlaması yapmak için DAO’ları döndürüyorlar.

HeritageDAO ve National Treasure DAO çabaları, şimdiye kadarki en iddialı ve önemli çalışmalar arasındadır. İçinde bir Buda bulunan minyatür yaldızlı bronz bir tapınaktan biri 11. yüzyıldan, diğeri ise 6. yüzyıla tarihlenen yaldızlı bronz bir Buda üçlüsünden oluşan iki heykel, Güney Kore hükümetinin ulusal olarak belirlediği 400’den az sanat eseri arasında yer alıyor. hazineler.

Korea Herald’a göre Perşembe, bir Güney Kore müzesinin ulusal hazineleri ilk kez açık artırmaya çıkarması olacak. .

Seul Ethereum buluşmasının kurucusu ve blockchain girişimi Atomrigs Lab’in CEO’su Brian Cheong, televizyon haberlerini izlerken açık artırmayı duyduğunda hayrete düştü.

“Nasıl olur da ulusal bir hazine müzayedeye çıkar?” Cheong, CoinDesk’e söyledi. “Bir şekilde yardım etmek istedim ama o kadar param yok. Sadece birkaç kişinin bağışı yerine bir topluluk çabasıyla yardım etmek istedim. ”

Popüler Kore mesajlaşma uygulaması KakaoTalk’un blok zinciri yan kuruluşu Ground X’in CEO’su Jason Han’ın yardımıyla Cheong, National Treasure DAO’yu yarattı.

Ancak proje başlar başlamaz meşru meydan okumalarla karşı karşıya kaldı.

Düzenleyici sorunlar

Cheong, açık artırmayı 17 Ocak’ta duydu ve kendisine bir DAO oluşturması ve en az hedefini 4 milyon $’a yükseltmesi için yeterli bağışçı bulması için sadece 10 günü kaldı – taban maliyetini ve bir tanesi için %15 açık artırma ücretlerini karşılamaya yetecek kadar heykeller.

“10 günde ne yapabiliriz?” dedi Cheong. “Düzenli bir yasal çerçeve yapıp LLC kuramayız. meşru bir oluşum kurmak bir ayı bulur. En iyi seçenek kripto kullanmaktı. ”

“Bağış toplamak için, başlangıçta AnayasaDAO gibi bir ERC-20 tokeni düşündük,” diye ekledi Cheong. “İlk sözleşme kodlamasını neredeyse bitirdik ama sonra birkaç avukat ‘Oh, hayır, hayır çok tehlikeli’ dedi çünkü Güney Kore hükümeti hala ICO türlerini resmen yasaklıyor. ”

Cheong ve ekibi bunun yerine Güney Kore’deki en popüler blok zincirlerinden biri olan Klaytn Blockchain’de basılan NFT’ler aracılığıyla fon topladı. Cheong, DAO’nun 26 Ocak’a kadar en az finansman hedefine ulaşmaması durumunda otomatik geri ödeme sağlayan akıllı sözleşmeler yazdı.

Cheong, Kore medyasında National Treasure DAO hakkında çıkan 30’dan fazla makale ve röportaja ve basın toplantılarıyla dolu fırtınalı bir haftaya rağmen, DAO’nun sadece 2 dolar topladığını söyledi. Son tarihe kadar 1 milyon ve zaten geri ödeme yapmaya başlamıştı.

Cheong, geçen Eylül ayından bu yana yaklaşık 70 borsa kapanan Güney Kore’de kripto düzenlemelerinin sıkılaştırılmasını suçladı. Sadece birkaç kripto borsası Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafından belirlenen yeni gereksinimleri karşılayabildi ve hayatta kalan borsalardan Cheong, yalnızca ikisinin Klatyn’in yerel tokenini sattığını söyledi. Biri kriptoyu geri çekmeyi neredeyse imkansız hale getirdi.

“Bu hafta, bağış toplamaya başladığımızda Coinone, KLAY’i metamask’a veya diğer bireysel cüzdanlara ihraç etmeyi yasakladı” dedi Cheong. “Yalnızca diğer borsaların hesaplarına ihracat yapılmasına izin veriyorlar. ”

Başka bir yaklaşım

Animoca Brands tarafından desteklenen yeni bir DAO tabanlı NFT finans platformu olan Crayon Finance’in CEO’su Leon Kim, kendisi ve ekibine “antik ve modern sanatlar alanlarında anonim bir uzman bir fincan üzerinden yaklaştığında” HeritageDAO’yu kurdu. çay” 23 Ocak’ta.

Kim, CoinDesk’e kendisinin ve ekibinin DAO’nun web sitesini oluşturmak ve Juicebox’ı (AnayasaDAO tarafından kullanılan hizmetin aynısı) kullanarak proje için bir hazine oluşturmak için arka arkaya üç bütün gece çalıştıklarını söyledi.

Para toplama Çarşamba günü halka açıldı ve Kim, CoinDesk ile yaptığı röportaj sırasında projenin 553 ETH (yaklaşık 1.3 milyon dolar değerinde) topladığını söyledi.

National Treasure DAO gibi, HeritageDAO da, Kim’in bir heykel ve hisse müzayedesinin taban fiyatını ve yasal ücretleri karşılamayı tahmin ettiği değer olan 4 milyon dolarlık bir taban tutarı artırmayı umuyor. Ancak girişimin tam miktara ihtiyaç duymayabileceğini söyledi. .

Kim, CoinDesk’e, HeritageDAO’nun Gansong Arka Müzesi ile potansiyel olarak istenen fiyattan daha düşük bir fiyata bir anlaşma yapmak için konuştuğunu söyledi. Gansong böyle bir anlaşmayı destekleyebilir çünkü hem HeritageDAO hem de National Treasure DAO, eserlerden biri müzayedeyi kazanırsa eserleri müzede bırakmayı planlıyor. HeritageDAO, Kore Standart Saati ile öğlen 3 a’ya kadar müzeden haber almayı umuyor. m. (UTC).

“Bizi bir şekilde duydular,” dedi Kim. “Yani doğrudan, özel bir tür anlaşma hakkında konuşmaya istekliler. Bu şekilde [heykelleri] daha ucuz bir fiyata güvenceye alabiliriz. ”

National Treasure DAO’nun aksine, HeritageDAO, HeritageDAO kazanan teklifi vermese bile bir hafta boyunca para toplamaya devam edecek. Kim, toplanan paraya bağlı olarak DAO’nun müzayede kazananından arkayı almaya çalışabileceğini ya da müzeyle diğer arkayı satın almak için anlaşmaya varabileceğini söyledi.

Parçalara ayrılmış eski eserler mi?

Geri ödeme yapmaya çoktan başlamış olmasına rağmen, National Treasure DAO’dan Cheong, açık artırma başarısız olursa grubun ikinci bir bağış toplama turunu deneyebileceğini veya HeritageDAO gibi müzeyle özel bir anlaşma yapmaya çalışabileceğini söyledi.

HeritageDAO’dan Kim, ulusal bir hazineye sahip olmanın, çevresel sıcaklık ve aydınlatmayı izlemek ve arka ve kültürel öneme sahip eserleri sıkı bir şekilde denetleyen Kültürel Miras İdaresi’ne rapor vermek gibi sorumlulukları beraberinde getirdiğini söyledi.

Ulusal bir şaheseri Güney Kore’den çıkarmak yasa dışı, bu nedenle potansiyel alıcıların listesi küçük, dedi.

“Açıkçası bu her günkü Picasso’nuz değil, çünkü ondan gerçekten zevk alamazsınız,” diye ekledi Kim. “Yani, dokunmamak daha iyi. ”

Zahmetli sahiplik kurallarına rağmen Kim, arka’nın değerinin düşük olduğuna ve değerli bir yatırım olduğuna inanıyor.

HeritageDAO bir veya her iki heykeli satın almayı başarırsa Kim, Gansong’un gerçek heykelleri saklayıp sergilediği sırada “mülkiyetin dijital türevini parçalara ayırmayı” planladığını söyledi.

“Bu ulusal hazinelerin adil bir değerleme şansı hiç olmadı, değil mi?” dedi Kim. “Yani bunu denersek çok şey değişeceğini düşünüyorum. ”

Güney Kore’deki DAO’lar

Bir milyarder chaebol heykelleri kapsa bile, hem Kim hem de Cheong, HeritageDAO ve National Treasure DAO tarafından alınan tanıtımın Güney Kore’nin kripto sahnesi için bir kazanç olduğu konusunda hemfikir.

“Kore halkı henüz DAO konseptine aşina değil,” dedi Cheong. “Kore’deki kripto borsalarında [büyük hacimli işlemler] olmasına rağmen, insanların Metamask gibi bireysel kripto cüzdanları yok. ”

“Hepsi sadece merkezi döviz hesaplarını kullanıyorlar,” diye ekledi Cheong. “DAO’ların nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikirleri yok. Onlara verimli çalışan, çok uğraştırmayan bir model göstermek istiyorum…Sorumuz olursa otomatik iade edebiliyoruz çünkü her şey akıllı kontratla kontrol ediliyor. ”

Kim, CoinDesk’e Güney Kore’de devam eden cumhurbaşkanlığı seçim sezonunun açık artırmanın zamanlamasını ülkü yaptığını çünkü adayların kripto dostu politikalar benimseyerek daha genç seçmenlerin oylarını kazanmaya çalıştıklarını söyledi.

“İyi bir referans [olmak istiyoruz] ve ilgili tüm taraflara gerçekten yardımcı olan vakayı kullanıyoruz,” dedi Kim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.