Alt Coin

Nam Salan Analist: Bu Altcoin’ler Devasa Olacak!

Tanınan analist, Ethereum‘dan sonra ikinci en büyük DeFi blockchaini haline gelen Terra için boğa durumunu ortaya koyuyor ve tanınan altcoin Solana’nın bir geri dönüş yapıp yapamayacağını tartışıyor. Kripto marketi Dexterity Capital’in kurucu ortağı Michael Safai, yatırımcıların değişken piyasalarda altcoinleri nasıl alıp satabileceklerini açıklıyor. Ve kriptonun en tanınan iki altcoin projesi olan Solana (SOL) ve Terra (LUNA) hakkındaki görüşlerini paylaşıyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

2 altcoin projesi öne çıkıyor

Ocak ayında, Bitcoin (BTC) %19 düşerken altcoinler daha da sert sarsıldı. Kripto süreç şirketi Genesis’in Ocak ayı piyasa raporuna nazaran Solana (SOL) ve AVAX üzere tanınan tokenler sırasıyla %44 ve %39 düştü. Artık son beş gün içinde, hassaslık değişti ve Bitcoin %6 artarken AVAX %11 artıyor. Dexterity Capital, kripto sahnesindeki eski kurumlardan biri biri. Dexterity Capital’in kurucu ortağı Michael Safai, “Kışları gördük, döngüleri gördük, bunu dört yıldır yaptık, her şeye hazır olmak istiyoruz” dedi. Safai’ye nazaran, geçen yıl firma 1,2 trilyon doların üzerinde kripto para süreci yaptı. Financial Times, Dexterity’nin günde 2 milyar ila 4 milyar dolar ortasında kripto para ticareti yaptığını bildirdi.

Safai’nin firması istikametli risk almadığından, altcoinlerdeki likidasyonların ve oynaklığın kâr ve ziyanlarını nasıl etkileyeceğine odaklanıyorlar. Birtakım küçük tokenlerin oynaklığını yönetmek için kullandıkları süreçlerin püf noktaları, yönetmek ve uç durumlara hazırlanmak için düzgün fiyatlandırma modellerine ve geçmiş bilgilere sahip olmaktan geçiyor. Safai şöyle diyor:

Çok fazla aktivite olduğunda, tekliflerimizi geri çekebiliriz. Yani olağan vakitlerde orta nokta fiyatının her iki tarafında 50 [baz puan] teklif ediyor olabilirsiniz. İşler nitekim telaşlı hale geldiğinde, 100’e [baz puan] geri çekebiliriz. Bu çeşit bir sürece dinamik geri çekilme diyoruz, bu yüzden onunla bu türlü başa çıkıyoruz.

Analiste nazaran, Solana ve DeFi alanındakiler üzere altcoinlerin birden fazla, Bitcoin ve Ether üzere “mavi çipler” ile bağlantılıdır. Yani bu mavi çipli kriptolar düştüğünde, altcoinler de düşer. Bununla birlikte, altcoin süreç defteri, daha büyük fiyat dalgalanmalarına ve daha büyük kayıplara neden olabilecek Ether ve Bitcoin kadar derin ve likit değildir. Safai, “Borsa, konumumu tasfiye ettiğinde daha fazla kayma olacak ve Solana fiyatını daha da aşağı çekmeye zorlayacak. Ve bu döngü, bir cins kademeli olarak daha fazla tasfiye meydana geldikçe tekrarlanıyor” biçiminde konuştu. Ünlü analist Safai, tasfiyelerin altcoinlerden büsbütün kaçınmak için bir neden olmadığını söyledi. Yatırımcıların bu bahiste akıllı olmaları gerektiğini vurguluyor zira pek çok proje sahiden olağanüstü işler çıkarıyor. Safai, “Uzun vadede altcoinlerde olmak nitekim güzel ancak darbelere hazır olmalısınız…Kısa vadeli bir tradersanız, yalnızca nasıl hedge yapacağınız konusunda akıllı olmanız ve uygun çeşitlendirilmiş olduğunuzdan emin olmanız gerekir” diyor.

Terra (LUNA)’da iyimse durumda

Traderlar ve yatırımcılar ortasında en tanınan alt paralardan biri, algoritmik stablecoinlere odaklanan birinci katman bir blockchain protokolü olan Terra (LUNA). Geçen hafta, Terra dayanaklı varlıklar birinci değerli girişlerini 1,4 milyon dolarlık kaydetti. Önde gelen pazar teknisyeni JC Parets, Terra’yı (LUNA) yılın başında en âlâ seçimlerinden biri olarak isimlendirdi ve son günlerde Bitcoin 41.000 doları aşarken bu görüşü yineledi. Bir dizi yatırımcı ayrıyeten, 2022’de Bitcoin’e nazaran daha yüksek performans için en şiddetli rakiplerden biri olarak Terra’yı vurguladı. Lakin esasen baskın olan Ethereum’un beğenileriyle nitekim rekabet edebilir mi? Safai, “Bence Terra, bir kullanıcı tabanı ve topluluğu çekmek konusunda çok agresif davrandı” diyor. Lakin yatırımcılar, Terra’nın, muhtemelen benimsenmede rol oynayan çapa protokolünü kullanarak Terra stablecoin için USD payı veren yatırımcılara cömert getiriler sağladığını bilmelidir.

Solana (SOL) geri dönüş yapabilir mi?

Safai ferdî hesabında, uzun vadede elde tutulabilecek çok çeşitli tokenler bulunduruyor. Safai, “Ethereum şahane oldu… Lakin bunlardan kimileri, Ethereum’un şimdi sunamadığı kimi farklı özellikler sunacak ve kimileri yalnızca devasa olacak” diyor. Birçok yatırımcının Ethereum ile rekabet edebileceğini sav ettiği bir blockchain Solana idi. Fakat, son haftalarda fiyatı etkileyen çeşitli teknik meselelerle boğuştu. Safai, “Halkın gözündeki parlaklığın bir kısmını mutlaka ortadan kaldırsalar da, bunun inşa ettikleri şeyin kalitesini değiştirdiğini düşünmüyorum. Bence Solana’nın birçok kusursuz destekçisi var” diyor.

Birkaç yıl evvel Ethereum ile meydana gelen benzeri meseleleri vurguluyor uzman. Safai, “Yani, daha da geriye giderseniz, Ethereum süreçleri geri almak zorunda kaldı, alışılmış ki Ethereum klasik bölünmesi vardı, bunlar diş çıkarma sıkıntıları ve bunlardan kaçınmak hakikaten zor” dedi. En azından şimdilik, teknik zorluklara karşın Solana konusunda optimist olduğunu söyleyen büyük Bitcoin boğa ve hedge fon lideri Mark Yusko’yu etkilemiyor. Yusko, yakın tarihli bir röportajda, “Önümüzdeki fiyatta muhtemelen bir ölçü potansiyel dalgalanma var. Lakin uzun vadede, bence bu kusursuz bir protokol” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.