Kripto Haber

Nas, Crypto Music Startup Royal Üzerinden İki Şarkının Haklarını Satıyor

Rapçi Nas, son parçalarından ikisini geçen yılın sonlarında yatırım yaptığı kripto destekli müzik hizmeti Royal aracılığıyla satmayı planlıyor.

Nas’ın 2020 albümü King’s Disease’den “Ultra Black” ve 2021’de King’s Disease II’den “Rare” şarkıları, şirketin tanımladığı “sınırlı dijital varlıklar” [LDA] olarak sunulacak. Bir NFT’nin “genişletilmiş versiyonu. ”

Royal’ın konuşması, tek tek şarkıların sahipliğini kripto yoluyla satmakla ilgili; bir şarkıya iliştirilmiş bir jeton satın alırsanız, kullanımından telif ücreti alırsınız.

Daha çok DJ 3LAU olarak bilinen Justin Blau tarafından yönetiliyor. Bir hedge fon yöneticisinin oğlu olan Blau, 2010’ların başındaki EDM dalgası sırasında kendisine bir isim yaptı. Bir yatırımcı ve girişimci olarak, son birkaç yıldır kripto ile yoğun bir şekilde ilgileniyor.

Devamını oku: 3LAU, Sanatçılar ve Hayranlar için Müzik Telif Haklarını Belirtmek için 16 Milyon Dolar Artırdı

Blau, LDA’ları ( meşru sözleşmeler olmayan ve hiçbir hakkı garanti etmeyen) akıllı sözleşmeleri çevrimdışı müziğe sahip olmak için geleneksel sözleşmelerle hibritleştirmek olarak tanımladı.

“Bu hakların blok zincirine göre mevcut sahiple seyahat etmesine izin veren bir yasal ekiple geliştirdiğimiz yasal anlaşma olduğunu söyleyen bir belge yayınlıyoruz” diye açıkladı Blau. LDA’lar, Ethereum ağının düşük ücretli, çevre dostu bir yan ürünü olan Polygon üzerine kuruludur.

Nas’ın LDA’ları, her biri şarkılarda farklı sahiplik yüzdelerini temsil eden altın, platin ve elmas olmak üzere üç katmanda sunulacak. Blau, Nas’ın elinde ne olduğunu söylemeyi reddetmesine rağmen, alıcıların her katmanda “ek fayda” alacağını söyledi.

Kripto ruh hali

Royal, geçtiğimiz Kasım ayında risk sermayesi devi Andreessen Horowitz (a16z) liderliğindeki bir turda Coinbase Ventures, Paradigm ve müzisyenler Kygo, Logic ve The Chainsmokers’ın katkılarıyla Seri A’da 55 milyon dolar topladı; Kendisi de uzun süredir kripto yatırımcısı olan Nas (geçen yıl Coinbase’in doğrudan listesinden büyük para kazandı) turun bir parçasıydı.

Devamını oku: Coinbase Nasdaq’ta Listelendiğinde Rap Icon Nas 100 Milyon Dolar Net Kazanabilir

Royal’in tam zamanlı büyüme başkanı olmak için geçen sonbaharda a16z’den ayrılan Naithan Jones, “Nas birinci olmak istedi” dedi. Nas, Jones’un risk sermayesi günlerinden bir bağlantıydı; o ve menajeri Anthony Saleh, özellikle platform halka açıldığında Royal aracılığıyla ilk token bırakan kişi olmayı istedi.

“Bu, Nas’ı gerçekten bir yenilikçi, bir lider ve hem sanatçılar hem de hayranlar için bir fırsat olduğunu gerçekten gören biri olarak konuşuyor” dedi Jones.

Müzik IP’si

Nas ayrıca, Royal aracılığıyla yasal mülkiyet satma sürecini kolaylaştıran bu iki single’ın master’larına sahip olma avantajına da sahiptir. (Jones, kendi müziklerinin %100’üne sahip olmayan sanatçılarla çalışmayı reddetmediğini, ancak “en az engellenen IP” ile başlamanın daha kolay olduğunu söyledi.)

Royal’in damlaları şimdilik hala elle küratörlüğünü yapıyor – Blau, “önümüzdeki iki ay, üç ay boyunca haftada bir sanatçı” hazırladığını söylüyor – ancak planın sonunda platformu halka açmak olduğunu söylüyor.

Blau, bazılarının daha küçük hayran kitlesine sahip olabilecek veya kriptoya hiç aşina olmayabilecek her tür müzisyeni Royal’e almak için bilinçli bir çaba sarf ettiğini söyledi.

“Ürünün sadece en büyük sanatçılar için değil, herkes için işe yaradığını gerçekten göstermek istiyoruz” diye açıkladı. “Web 3 ekosistemine girmeyi düşündükleri için müzisyenlerin giriş önündeki en büyük engellerden biri, ne yapacaklarını bilmemeleridir – her türden sanatçı için bir araç seti oluşturmaya çalışıyoruz. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.