Kripto Haber

NBA Top Shot, ‘FreeHongKong’ Kullanıcısını Yasakladı

Dapper Labs’ın popüler NBA Top Shot token (NFT) pazarı, basketbol liginin Çin ile dolu dolu geçmişine gönderme yapan bir kullanıcının hesabını dondurdu.

“FreeHongKong” adlı bir kullanıcı, hesabının bakiyesini paraya çevirmek amacıyla pasaportlarının fotoğrafını gönderdikten sonra, Dapper’ın destek ekibi tarafından “doğrulama işlemi sırasında yanlış veya yanıltıcı bilgi sağladığı” gerekçesiyle yasaklandı. 30 Aralık e-postası CoinDesk tarafından görüldü.

“Bu etkinlik, Top Shot Kullanım Şartlarından ve/veya Şık Hizmet Kullanım Şartlarından birini veya her ikisini ihlal ediyor”, e-postanın geri kalanı okundu. “Sonuç olarak, bizdeki hesabınızı feshetmeye ve bu hesaba erişme yeteneğinizi kalıcı olarak askıya almaya karar verdik. ”

CoinDesk, Çarşamba sabahı bir Dapper Labs sözcüsü ile temasa geçti ancak firma, basın saatine kadar bir yorumda bulunmadı. Saatler sonra FreeHongKong, CoinDesk’e hesap hala kilitli olmasına rağmen kimlik kontrollerinin doğrulandığını söyledi.

Kullanıcı CoinDesk’e, adın Ulusal Basketbol Birliği’ne (NBA) ve ligin genel yöneticilerinden biri olan Darryl Morey’in 2019 tweet’ine dayanan Hong Kong ile ilgili aktivizm üzerindeki tartışmalı sansür geçmişine bir referans olduğunu söyledi.

Tweet, Hong Kong’un demokrasi yanlısı protestocularına desteğini ifade etti, ancak NBA yetkilileri onu tweet’i silmeye ve Çinli izleyicileri korumak için bir özür dilemeye zorladı. Bölüm, konuşma özgürlüğünün kısıtlandığını hisseden birçok taraftarı ve aktivisti üzdü.

Anahtarlarınız değil, Anlarınız değil

Kullanıcı, hesabını geri almak için devam eden bir savaşta kalır, ancak Dapper Labs, hesabın koleksiyon ürünlerinin satışını durdurmadı.

FreeHongKong’un yasağını takip eden günlerde, kullanıcı, hesaba erişememesine rağmen, satış için listeledikleri NFT “Anları”ndan birinin satın alındığına dair bir mesaj aldı.

Yasağın arkasındaki mantık henüz doğrulanmasa da ve kullanıcı adıyla tamamen alakasız olsa da, NBA Top Shot gibi kapalı platformların kullanıcıları yasaklama yeteneği, dijital sahipliğin değer önerisini baltalıyor gibi görünüyor. Yerel platformları her an erişimi kısıtlayabiliyorsa NFT’ler ne işe yarar?

Dapper Labs gibi şirketlerin iş ortaklarının kurumsal çıkarları tarafından ne ölçüde baskı altında tutulabileceği belirsizliğini koruyor, ancak Web 2 çağında uzun süredir yaygınlaşan bu tür sansürden kurtulmak, vizyonun merkezinde yer alıyor. birçoğunun Web 3 için var.

Ana akım kullanıcılar devreye girdikçe, NFT’ler sansür tartışması için bir paratoner haline geldi. Önde gelen NFT pazarı OpenSea, Kasım ayında, eserleri de popüler pazar yeri Rarible’dan alınan bir siyasi karikatüristi sansürlediği için tepkiyle karşılaştı. Sansür direnci, uzun zamandır Bitcoin ve Ethereum geliştiricilerinin temel ilkesi olmuştur.

Bununla birlikte, bir kripto aracısı olmak kazançlı bir iş olmaya devam ediyor. OpenSea 13$ değerindeydi. Son bir finansman turunda 3 milyar. Dapper Labs 7 doları yakaladı. Son zammında 6 milyar değerleme. Coinbase geçen Nisan ayında halka açıldı ve şu anda 51 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.