Kripto Haber

Neopets bir Metaverse Pivot Attı. Hayranlar Balked

Kripto’nun en popüler, oyna-kazan, NFT tabanlı evcil hayvan oyunu nedir?

Axie Infinity’yi tahmin ettiyseniz, haklısınız – ancak Neopets Metaverse ekibi bunu değiştirmek istiyor. En azından, belirtilen plan bu.

Geçen Eylül ayında başlatılan proje, 2000’lerin başında zirveye ulaşan ve o zamandan beri yavaş bir düşüş gösteren bir zamanların popüler evcil hayvan toplama oyununu Web 3 dönemine getirmeyi amaçlıyor.

Ekim 2021 Medium gönderisine göre, Neopets Metaverse ekibi, “oyuncuların etkileşimde bulunabileceği geniş kapsamlı bir ortam” yaratmayı ve oyuncuların tümüne dayalı olarak gerçek para kazanabilecekleri “Solana blok zincirine entegre gelişmiş bir ekonomi” kurmayı planlıyor. orijinal Neopets oyunu.

Neopets’in geri kalan zorlu oyuncularının çoğu için bir rüyanın gerçekleşmesi gibi gelebilir, ancak Neopets Metaverse projesi daha çok bir kabus gibi karşılandı. Orijinal oyunun hayranları, projeye karşı çıkmak için bir araya gelerek, şikayetlerini sosyal medyaya ve hayran sitelerine taşıdı.

İlk bakışta, Neopets Metaverse projesinin eleştirmenleri, birçoğunun çocukken oynadığı 25 yaşındaki oyunda yapılacak herhangi bir değişikliğe düşmanca nostalji tarafından kör edilmiş olarak bir kenara bırakılabilir. Projeyi eleştirenlerin çoğu da pek çok çevrimiçi toplulukta görülen NFT’lere yönelik ani olumsuz tepkilere meyilli görünüyor.

Mevcut proje liderleri, geri tepmenin proje personeli arasında muhafızların değişmesine yol açtığını söylüyor. Ve Neopets Metaverse’in İslahat’a yönelik çabalarına rağmen, taraftarlar meşru görünen sebeplerden dolayı projeden hala şüphe duyuyorlar.

Ezici NFT düşüşü

Kasım 2021’de Neopets Metaverse ekibi yaklaşmakta olan NFT koleksiyonunu duyurdu: Teorik olarak gelecekteki Neopets metaverse ile uyumlu olacak 20.500 rastgele oluşturulmuş Neopet.

Ancak hayranlardan pek de hevesli olmayan bir tepki aldıktan sonra, projenin arkasındaki ekip, başlangıç ​​aşamasındaki NFT sayısını 20.500’den 10.500’e düşürmeye karar verdi ve 500 NFT proje ekibine ayrıldı.

Düşmeye rağmen, koleksiyon satılamadı – sadece 4.225 NFT satıldı. Geri kalanlar yakıldı, NFT alıcılarının kalan arzın havadan düşürülmesini isteyen hayranları kızdırdı. Alıcılar, hantal para basma süreci, 240-960 dolar civarında bir taban fiyat ve saniyeler içinde fiyatları artıran botlardan şikayet etmek için Twitter’a gitti.

NFT’lerin kalitesi ve stili de bir sorundu. 2001’den beri oynadığını söyleyen takma adlı Neopets oyuncusu Herdy, CoinDesk’e NFT’lerin “klasik sitede bulunan karşılaştırılabilir özelleştirmelerin çoğuna kıyasla çok düşük kaliteli ve çirkin görünümlü” olduğunu söyledi.

Fan sitesi Jellyneo’ya göre, NFT arka karışık olsa da, Neopets Metaverse projesi için satıştan 2 milyon dolarlık net bir gelir elde edildi.

Bir dizi skandal

Bununla birlikte, Neopets Metaverse ekibi için en büyük sorun NFT arka’nın bazılarının kalitesiz kalitesi değildi.

Neopets Metaverse projesinin, düşmeden önce Dress to Impress (DTI) adlı Neopets hayran sitesi tarafından oluşturulan arkayı NFT olarak örnek olarak kullandığı ve hatta tüm NFT’leri yapmak için DTI web sitesinin kullanıldığına dair internette dolaşan iddialar. Kullanıcılar, görselde hayran sitesinin yazılımına özgü bir hatanın varlığına dikkat çekti ve hızlı bir şekilde kaldırıldı ve hiçbir açıklama yapılmadan değiştirildi.

Neopets hayran sitesi Jellyneo’dan, NFT hayranlarının arka fan yapımı bir arka jeneratörden izinsiz olarak kullanıldığına inandıkları örneği gösteren bir ekran görüntüsü. (Jellyneo.net)

CoinDesk ile yaptığı röportajda, proje yöneticisi Danning Chen olay hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak proje ekibinden mevcut Neopets Metaverse ekibinin yeni olduğunu ve satıştan sonra Aralık 2021’de personel değişiklikleri yaptığını söyleyen bir takip e-postası gönderdi. NFT’ler arasında.

E-postada “Projede çalışan orijinal ekip üyelerinden bazıları çoktan ayrıldı, ne olduğunu araştırıyoruz” yazıyordu.

Projenin hayranları, Neopets Metaverse ekibinden ve ayrıca çocuklar için popüler bir eğitici bilgisayar oyunu serisinin arkasındaki şirket olan JumpStart’ın sahibinden bir teşekkür ve özür talep etti.

2017 yılında Çinli oyun şirketi NetDragon tarafından satın alınan JumpStart, CoinDesk’in yorum talebine yanıt vermedi, ancak Neopets Metaverse ile ortaklığın resmi bir ortaklık olduğunu diğer röportajlarda ve sosyal medyada doğruladı.

Arka hırsızlık iddialarına ek olarak, genellikle sert ve saygısız olan kripto ile katı filtreler kullanarak nazik, aile dostu bir atmosfer geliştiren Neopets arasındaki kültür çatışması projeyi sarstı.

Herdy dahil hayranlar, projenin Discord’unda ılımlılık eksikliğinin ve zaman zaman düşmanca sosyal medya varlığının, orijinal Neopets sitesinin sağlıklı ve misafirperver kültürünü sürdürmekte başarısız olduğuna dikkat çekti.

“Proje, Discord’larında homofobi, ırkçılık ve transfobiyi besledi,” diye yazdı Herdy, projenin Discord sohbetinde eşcinsel karşıtı bir karalamanın saatlerce kalmasına izin verilen bir olaya ve bir moderatöre atıfta bulundu. “korku, belirsizlik ve şüphe”nin popüler kripto kısaltması olan FUD’a atıfta bulunarak kullanıcıları “fudding” ile suçladı.

“[Bu] Neopets’in yüksek bir LGBT+ üyeliğine sahip olduğu düşünüldüğünde özellikle zararlı,” diye ekledi Herdy. “[Onlar] asla özür dilemediler.”

Geçen Ekim ayında Neopets Metaverse Twitter hesabı, Twitter kullanıcılarının hakaret içerdiğinden şikayet etmesi üzerine, göğüs göğüse “NFT Hateoooors” ile alay eden “soyjak” içeren bir tweet’i silmek zorunda kaldı.

Hiçbir yere varmayacak bir yol haritası mı?

Neopets oyuncuları, proje çocukluklarının en sevdiklerini canlandırmayı başarırsa, geçmiş zamanları geride bırakmaya istekli olabilir, ancak bu giderek daha olası görünüyor.

Pazartesi günü yayınlanan güncellenmiş bir yol haritasında, proje ekibi Neopets’i Web 3 çağına taşıma planlarının ayrıntılarını yayınladı.

Projenin 2022’nin 1. Çeyrek ve 2. Çeyrek için planları belirsiz: oyun geliştiricileri işe almak, bir tanıtım fragmanı yayınlamak ve hayranlara oyunun yapısıyla ilgili planları anlatmak.

Yol haritasına göre, üçüncü çeyreğe kadar “öncelikli erişime” sahip olanlar için oyunun alfa sürümü mevcut olacak.

Bunlar, Chen’e göre şu anda yalnızca beş tam zamanlı ekip üyesine sahip bir proje için yüksek hedefler.

Kaynak eksikliği, bazı üstünkörü aramalarla açıkça görülüyor. “Karikatür fantezi köyü” araması, projenin web sitesinin arka planını, 12$’a lisanslanabilen bir Shutterstock görselini ortaya çıkarıyor. Takımın mevcut kadrosunun bir dijital sanatçı içerip içermediği belli değil.

Bununla birlikte, ekibin yol haritasında somut görünen şeyler finansal kilometre taşlarıdır: 2. çeyrekte, bir Orta post, “yerel tokenlerin stratejik yatırımcılara ve danışmanlara özel satışı” için planlar yapıyor. Ayrıca planlanmış bir “ilk meta veri deposu teklifi (IMO)” var.

Gelecek yıla kadar proje, Neopets Metaverse oyununun beta sürümünü başlatmayı ve aynı zamanda Neopets topraklarının birincil NFT satışını gerçekleştirmeyi umuyor. başka diyarlara.”

Oyunun nasıl finanse edileceği sorulduğunda, Neopets Metaverse ekibi CoinDesk’e ilk tohum yatırımının “ana şirketimiz NetDragon Websoft’un ek yatırımlarıyla birlikte” NFT satışının gelirlerinden ve ayrıca IMO ve “yatırımcılara özel satışlar”.

Kimin için?

Birçok Neopets hayranı, bu projenin nakit kapma gibi göründüğüne dair korkularını dile getirdi – tam anlamıyla bir halı çekme değilse bile, gerçekleşmeyi bekliyor. En iyi ihtimalle bu sadece başarısız bir deneyse, Neopets kanonundaki ilk deney olmaz.

Marka, bir mobil uygulama (süresiz olarak durduruldu), bir animasyon dizisi (durduruldu) ve hatta başka bir kripto projesi de dahil olmak üzere bir dizi projenin tanıtımını yaptı ve gerçekleştiremedi – kısa ömürlü, Ethereum tabanlı bir ticaret olan Neopets CryptoQuest 2018’den birkaç ay sonra ölen kart oyunu.

Herdy gibi hayranlar, NetDragon’un parasının yeni projeleri başlatmak için kullanılmasına öfkeli, bu sırada orijinal sevilen oyunları spagetti koduyla bir arada tutulan yaşam desteğinde.

Herdy, CoinDesk’e “Neopets markasının geri kalanından para ve kaynakları sızdırmak, potansiyel olarak klasik sitenin kapatılması gibi şeylere yol açabilir” dedi. “Kesinlikle Neopets markasının hayranlarının isteyeceği son şey bu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.