Alt Coin

NFT Coin Dolandırıcılığı: NFT’ler Çalındı ve Ticaret Donduruldu!

NFT pazarı OpenSea, 2,2 milyon dolarlık çalınan Bored Ape NFT’lerinin süreçlerini dondurdu. Bilgisayar korsanlarının güvenlik açığından nasıl yararlandıkları şimdilik net değil lakin OpenSea, çalınan 15 NFT coin için süreç yasağı getirdi. OpenSea’nin kusurları, güvenliğinin ve platformun ademi merkeziyetçiliğini sorgulanmasına yol açtı. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

NFT coin dolandırıcılığı

Bilgisayar korsanları, Ethereum tabanlı NFT pazarı OpenSea’den tanınan Bored Ape NFT’lerinden 15’ini çalmayı başardı. NFT’lerin sahibi Todd Kramer’e nazaran, bilgisayar korsanı toplam 15 maymun ve mutant çaldı. Tüm bu NFT’lerin toplam pahası 2,2 milyon dolardı. OpenSea pazarındaki bu NFT’lerin artık “şüpheli aktiflik için rapor edildiğini” söyleyen bir ikaz var. Ayrıyeten, OpenSea pazarı da bu NFT’lerin alım satımını askıya aldı. Sahibi Todd Kramer, bu hücuma karşı savunmasız olan tüm NFT’leri listeledi. Ayrıyeten bu olayı hayatının “tartışmasız en berbat gecesi” olarak nitelendirdi.

Bored Ape NFT’leri, NFT süreç hacimlerine milyonlarca katkıda bulunurken bir fırtına da yarattı. Ayrıyeten OpenSea NFT pazarındaki en tanınan NFT’ler oldular. Bilgisayar korsanlarının büyük bir koleksiyondan NFT’leri çaldığı ve güvenlik konusunda önemli kaygılar uyandırdığı birinci sefer bu. Bununla birlikte, OpenSea’nin süreçleri dondurmasıyla topluluk, bu NFT’lerin ademi merkeziyetçiliğini de sorguladı. Anonim kullanıcılardan biri de bu hareketi “anti-kripto” olarak isimlendirdi. Forculus ismiyle geçen bir Twitter hesabı tanıtıcısı şöyle yazıyor:

Nft’leri kim dondurabildi? Üçüncü şahıslardan bunu yapmalarını istemek kripto zıddı bir his ve ülkü olarak bunu yapmamalılar. Bu sizin açınızdan son derece zayıf bir opsec oldu. Gerçek ademi merkeziyetçi sahiplik kimsenin müdahale edememesi gerekir. Yeterli talihler.

OpenSea kendi güvenlik sıkıntılarıyla boğuşurken, platformunda Phunky Ape Yacht Club’ın (PAYC) onayı konusunda da bir çekişmeye girdi. NFT platformu, Bored Ape Yacht Club’a (BAYC) dayandığından bu NFT serisini de yasakladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.