Alt Coin

NFT Piyasası İncelemesi: İşte Büyük Gelişmeler!

2022’nin üçüncü haftasında da, NFT görüntüsünde gözden geçirilecek çok sayıda aksiyon var. Sayısız gelişmenin olduğu NFT alemini takip etmek epeyce güç. Bu yüzden Kriptokoin.com olarak NFT’lerin kusursuz dünyasında seyahat edip, değerli gelişmeleri, NFT’leri dikkatinize sunuyoruz. OpenSea’deki taze gelişmeler, yeni LookRare pazarının etrafındaki tartışmalar, sirkülasyona giren yepisyeni bir büyük marka listesi ve Wikipedia, NFT’lerin sanat olup olmadığı konusunda yeni tartışmalar… Artık ayrıntılar…

NFT haberleri

OpenSea hacimleri roketlenmeye devam ediyor, platform 1 milyon cüzdanı aştı. 2022’deki her bir gün, OpenSea’de 2021’deki rastgele bir Q4 gününden daha fazla günlük ETH hacmi gördü. OpenSea evvelki tavanları aşıyor ve şu anda 1 milyonun üzerinde etkin kullanıcı cüzdanına sahip. Ocak, OpenSea için şimdiye kadarki en büyük ay olma yolunda ilerliyor.

Yeni marka etkileşimi: Gap, Crocs, Hennessy ve Mercedes-Benz. Hazır giysi markası Gap’in bu hafta NFT’lere Tezos ile yaptığı birinci teşebbüsü anlatan kapsamlı bir raporu ele aldık. Fakat, her hafta piyasaya yeni giriş yapmaya başlayan yeni markaların büyüyen bir listesi var. Cümbüş ayakkabısı şirketi Crocs, bu hafta NFT’lere birinci girişlerini ima eden bir ticari marka müracaatında bulundu. Bu ortada, konyak şirketi Hennessy, yaklaşık çeyrek milyon dolar fiyatla özel bir konyak ve eşleşen NFT olan ‘Hennessy 8’i piyasaya sürmek için BlockBar ile ekip oluyor. Mercedes-Benz de birinci sınıf bir proje üzerinde çalışıyor ve bu ayın sonunda Nifty Gateway’de piyasaya sürülecek olan beş farklı memleketler arası sanatkarla birlikte özel G-Sınıfı NFT’lerin küratörlüğünü yapıyor.

Wikipedia ve NFT’lerin sanat olup-olmadığı tartışması… Şimdilik “sanat değil”. Wikipedia editörleri bu hafta en büyük NFT sanat satışlarından kimilerinin “yaşayan sanatkarların en değerli sanat eserleri” kriterlerine uyup uymayacağını pahalandırmak için bir yuvarlak masa tartışması için oturdular ve NFT’lerin sanat olup olmadığı konusundaki son tartışma olmayacak bu.

Kongre adayları bağış toplama için NFT’lere dönüyor. Kongre katiyen NFT’leri konuşmaya hazır değil, lakin bu adayların bağış toplamada NFT’lerden yararlanmalarını engellemiyor. Bir Arizona adayı yakın vakitte iki günden daha kısa bir müddette yarım milyon dolardan fazla para topladı. Bu tıp finansman düzenekleri daha fazla düzenlemeye yol açabilir mi? Göreceğiz…

IRL NFT

İngiliz mağaza Selfridges, görünüşte birinci “tezgah üstü NFT’leri” piyasaya sürecek. Bu ayın sonundan itibaren, mağazanın Londra‘daki amiral gemisi pozisyonu, “Universe” başlıklı bir standın kesimi olarak fiyatı 2.700 ila 137.000 dolar ortasında değişen yaklaşık 1.800 NFT’yi piyasaya sürecek. Stant tıpkı vakitte sanatçı Victor Vasarely’nin seçkin fizikî modüllerini da içerecek ve efsanevi moda dizayncısı Paco Rabanne’yi kutlayan NFT’leri içerecek.

LookRare devreye giriyor. Yeni NFT pazarı LookRare bu hafta yayına girdi ve birçok sanatçı ve koleksiyoncu OpenSea’nin büyüme eksikliğinden, devam eden merkezileşmeden ve daha fazlasından duyduğu hayal kırıklığını lisana getirdiği için NFT topluluğu genelinde değerli bir konuşma konusu oldu. Birtakım raporlara nazaran, LookRare günlük hacmi süratle 500 milyon dolara yaklaşıyor. LookRare, platformda stake edilebilen mahallî bir platform tokeni olan LOOKS’u sunuyor.

Tarantino ve Miramax, Pulp Fiction’ NFT’leri üzerinde savaşmaya devam ediyor. Efsanevi direktör ve müellif Quentin Tarantino‘nun NFT teşebbüsünün öyküsünü birinci sefer ele aldığımızdan bu yana yaklaşık 75 günden fazla vakit geçti ve 3 aydan kısa bir müddet içinde projeler bir tartışmaya yol açtı. Artık 48 saatten az bir müddet sonra, Miramax’ın geri çekilmesine karşın Tarantino, NFT’leri yayınlayacak üzere görünüyor.

Ülkemizin birinci fizikî NFT standı ‘’NFT.İST: ÖTE’’ 14 Ocak’ta görücüye çıktı. Yaklaşık bir hafta açık kalacak stant Eminönü’nde CoBAC Workspace binasında açılmış durumda ve meraklılar için fiyatsız. Stantta Blockchain ve Metaverse gelişmelerinin postmodern bir bakış açısıyla ele alınışı sanat severlerin dikkatine sunuluyor. NFT standında yapıtları bulunuan sanatkarların listesi ise şöyle: Deniz Tölegen, Kerim Safa, Zirowun, Ali Özdaş, Abdurrahman Akkuş, İdil Dursun, Süleyman Yılmaz, Kadir Cive, Alp Yüksel, Berk Tarakçıoğlu, Seda Türeç, Fuat Değirmenci, Balkan Karışman, Ahmet Said Kaplan, Sami Sipahioğlu, Burka Bayram, sl0th ve Herzlich. Şu isimler ise stantta konuşmacı olarak yer alıyor: Robin Yayla, Bager Akbay, Aybars Dorman, Celil Öztürk, Doruk İşmen, İbrahim Enes Özkan, Enes Niş, Onur Yüksektepeli (Artkolik), Kemal Kumkumoğlu, Ceylan Arslan Köse, Hakan Ateşler (Uzmancoin), Burak Köse (Uzmancoin), Babylons, NFT Library.

Konami, NFT koleksiyonundan 162 bin dolar çıkar elde etti

Dünyaca ünlü oyunların yayıncı firması Konami, Castlevania temalı NFT koleksiyonunu 14 Ocak’ta meraklılarının beğenisine sundu. Opensea aracılığıyla 14 NFT görseli ve görüntüsünü satan firma, 160 bin dolardan fazla gelir elde etmiş bulunuyor. Satılan eserler ortasındaki Drakula’nın Şatosu’nun dijital haritası 26.000 dolar fiyattan alıcı buldu. Alınan bilgilere nazaran, koleksiyonun tamamı 15 Ocak’ta tükendi. Firma gelecekte NFT’leri her satıldığında %10’a kadar bir telif hakkı kazanabileceğinden, Konami gelecekte NFT’lerden daha fazla para kazanacak üzere görünüyor. Şirket ayrıyeten sattığı NFT’nin gelecekte ne olacağını garanti etmediğini şu sözlerle lisana getiriyor:

Konami, sırf NFT’nin kullanımının sağlanmasından ve NFT için alıcı avantajlarından sorumlu olacak ve NFT’nin kendisi için rastgele bir garanti vermeyecektir.

Streaming platformu Hulu, metaverse ve NFT çalışmalarına başlıyor. Şirketin yayınladığı iş ilanı, şirketin kriptoya piyasalar ilgisinin olduğunu muhakkak ediyor. İlan aracılığı ile şirket “yarının yayıncılarını” hedeflemek için metaverse ve/veya kripto ve NFT platformlarında geçmişi olan bireyleri aradığını ilan etti. Şirket kripto ve metaverse’ü gelişmekte olan bir pazar olarak tanımlıyor. Hulu’nun ana şirketi olan Disney de geçtiğimiz devirde metaverse ve NFT ile ilgili benzeri açılımlara yer vermişti. Disney’in kripto dalına girişi Kasım ayında başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.