Alt Coin

NFT Piyasası İncelemesi: İşte Büyük Gelişmeler!

Bu hafta büyük yatırımcılardan Non Fungible Token’ler (NFT) hakkında çok fazla haber vardı. Bununla birlikte, kimileri 2022’ye girerken düzenlemenin ufukta olduğunu düşünüyor. Bu ortada, devasa bir NFT sanat koleksiyoncusu 2 milyon doların üzerinde NFT’yi çaldırdı ve ateşli bir tartışma başladı. Ünlü Türk televizyoncu NFT platformu kurarken, bir üniversite ‘NFT’ye Giriş’ dersini ekledi. Yeni yıla girerken, 2021’deki defterleri bu haftanın tüm NFT haberlerinden bir raporla kapatıyoruz. Detaylar için Kriptokoin.com okumalısınız…

Bu haftanın NFT haberleri

Hükümet darbesi? Charles Hoskinson yakın olduğunu düşünüyor

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, 2021’i kapatmak için bir saatlik bir YouTube görüntüsü yayınladı ve Cardano’nun ve genel olarak kriptonun geçmişini, bugününü ve geleceğini tartıştı. Hoskinson, NFT’lerde ve DeFi’de yakın vakitte gerçekleşecek kısıtlamaları 2018 ve 2019’daki düzenleyicilerin ICO kısıtlamalarıyla karşılaştırılabilir olarak karşılaştırdı.

Çalınan maymunlar, merkezileşme üzerine sıcak tartışmalara yol açıyor

Bugüne kadarki en büyük Bored Ape Yacht Club hırsızlıklarından birinde, Twitter kullanıcısı ve NFT sanat koleksiyoncusu Todd Kramer bu hafta 2 milyon doların üzerinde Bored Ape ve Mutant Ape NFT’lerini (toplamda 15 yahut 16 milyon dolar) çaldırdığını bildirdi. O vakitten beri NFT’lerin kimilerini kısmen kurtardı, lakin OpenSea’nin çalınan varlıkların bir kısmını yahut tamamını dondurduğuna dair raporlar ortaya çıktı. Bu raporlar, Blockchain’de olması gereken merkezileşme derecesi konusunda hararetli tartışmalara yol açtı. Todd Kramer, bir kimlik avı dolandırıcılığının sıcak cüzdanına (yani bir Metamask cüzdanı yahut gibisi bir şeye) erişim sağladığını sav etti.

OpenSea maymun soygunlarını yasaklıyor

Bu ortada, bu hafta OpenSea’nin ferdi süreçler ve NFT’ler üzerinde sahip olması gereken denetim etrafında dedikodu başladığında, platform, her ikisi de PAYC ve PHAYC olarak isimlendirilen Phunky Ape Yacht Club isimli iki Ape Club taklitçisini yasakladı. Her iki proje de orjinal BAYC dizaynlarını alıp aykırı çevirdi ve her ikisi de birinci lansmandan birkaç saat sonra tükendi. Bu yan projelerden birinin topluluk üyesi, bunu ‘NFT’lerin mevcut durumuna hicivli bir bakış’ olarak nitelendirdi.

Square Enix: NFT’lerde boğa mı?

Oyundaki NFT’ler, kimi yayıncılar ve yaratıcı oyun şirketleri frenleri pompalamayı seçerken, başkaları biraz daha agresif olmaya istekliyken sıcak bir bahis olmuştur. En çok Final Fantasy ve Kingdom Hearts’ı yaratmasıyla tanınan Japon görüntü oyun firması Square Enix, Lider Yosuke Matsuda’nın son açıklamalarından sonra kendisini dahil etmek için konumlandırıyor olabilir. Yosuke Matsuda, “genel halk ortasında daha yaygın hale geldikçe, mevcut her içeriğin kıymeti gerçek kestirimi kıymetine nazaran düzeltilerek, dijital mal mutabakatlarında en son bir hakikat boyutlandırma görmeyi umduğunu/beklediğini” açıkladı.

Ray Dalio ve Kevin O’Leary’den hisler

Bu tatil haftasında büyük kişilikler ortasında NFT’ler hakkında biraz sohbet vardı ve listeye milyarder Ray Dalio’yu ekleyebiliriz. Bu haftaki bir röportajda Dalio, NFT’leri birinci internet günleriyle karşılaştırarak tüm projelerin sürmeyeceğini belirtti. Ray Dalio, “NFT’lerin insanlara sonunda ‘Bitcoin’e sahip olmayı tercih ederim’ dedirebilecek bir cins para haline gelebileceğine inandığını söyledi. Bu ortada, bu hafta Forbes ile yaptığı bir röportajda Kevin O’Leary, NFT’ler hakkında benzeri hisleri paylaştı ve NFT’ler Bitcoin’den daha büyük olacağını ve 2022’nin NFT yılı olacağına inandığını belirtti.

Twitch kurucu ortağı NFT oyun pazarını başlattı

Twitch kurucu ortağı Justin Kan, bu hafta NFT oyun odaklı pazar yeri Fractal’ı resmen başlattı. Fractal, Solana Blockchain’ini kullanıyor, dijital eserlere konut sahipliği yapıyor ve “oyunlar arası” varlıkları kolaylaştırmaya çalışıyor. Fractal, bunu yapmak için önde gelen Blockchain tabanlı oyunlarla iştirak kurdu. Hareket birinci olarak Aralık ayı başlarında Justin Kan tarafından duyuruldu.

Ankara Üniversitesi NFT’ye giriş dersi ekledi

Ankara Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, üniversitenin Hoş Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Bölümü’ne seçmeli ders olarak “NFT’ye Giriş” dersinin eklendiğini duyurdu. Rektör Necdet Ünüvar, “Bugünkü Senato Kararıyla: Hoş Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Kısmı “NFT’ye Giriş” dersi Üniversitemiz Genel Toplumsal Seçmeli Dersler havuzuna eklendi” açıklamasını yaptı.

Acun Ilıcalı NFT piyasasına adıma attı

Türk televizyoncu, sunucu, teşebbüsçü, milletlerarası üretimci ve iş insanı olarak bilinen Acun Ilıcalı NFT platformu başlattıklarını duyurdu. Ünlü gösteri imalcisi Twitter hesabından yaptığı paylaşşımda “Eneftio’nun birinci NFT’leri olan All Star NFT’lerini keşfetmek ve avantajlarla dolu bu dünyanın bir kesimi olmak için….takip et, NFT dünyasında yerini Eneftio ayrıcalıkları ile al” açıklamasına yer vererek, ‘Eneftio’ NFT platformunu duyurdu.

Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT’lerine Eminem dopingi

Dünyaca ünlü rapçi Eminem’in NFT koleksiyonundan bir kesim satın almasıyla birlikte BAYC fiyatı tepeye tırmandı. Ünlü rapçi, Perşembe günü OpenSea’den 123,45 ETH (yaklaşık 460 bin dolar) ödeyerek NFT’yi satın aldı. Bunun akabinde ünlülerin geleneğine uyarak NFT’sini Twitter’da profil resmi yaptı. Bu haberin akabinde 10 bin eşsiz NFT’den oluşan koleksiyonun taban fiyatı 68 ETH’nin üzerine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.