Alt Coin

NFT Piyasası Tahlili: İşte Ses Getirecek Gelişmeler!

Sayısız gelişmenin olduğu NFT alemini takip etmek epeyce güç. Bu yüzden Kriptokoin.com olarak NFT’lerin olağanüstü dünyasında seyahat edip, kıymetli gelişmeleri, NFT’leri dikkatinize sunuyoruz. Artık ayrıntılar…

NFT’ler aleminde yeni gelişmeler

Kaldıraçlı NFT’ler? Kraken Diyor ki… Neden Olmasın: Borç verme platformu olarak ikiye katlanan bir NFT pazarı mı? Teminatlı NFT’ler, epeyce fazla dolaşan, lakin şimdiye kadarki en büyük oyuncular tarafından şimdi uygulanmayan bir fikir. Son raporlara nazaran Kraken görünüşte bunu değiştiriyor.

The Croissant vs. Büyük Kişilikler: Onlar üzere olsun ya da olmasın, önde gelen kripto savunucuları Elon Musk ve Jack Dorsey, ana akım satış noktalarında kripto farkındalığı ve benimsenmesi kelam konusu olduğunda elbet büyümeyi teşvik etti. Bununla birlikte, son vakitlerde hem Musk hem de Dorsey, Web3.0’ı çevreleyen tartışmaların birçoklarına dair kuşkularını lisana getirdiler ve fenomeni ‘yeniden paketlenmiş Web2.0’ın bir çeşitlemesi olarak tanımladılar. Bu hafta, bir kripto kişiliği ve muharriri olan CroissantEth, bu bireylere tenkit yaptı. Chris Dixon isimli Twitter kullanıcısı da kendi tenkitlerini yöneltti.

NFT ‘Flippening’: BAYC Floor CryptoPunks’a Meydan Okuyor: Klasik kripto muhabbetleri, Bitcoin’e karşı Ethereum’un savaşı etrafında dönerken, NFT’ler dünyasında büyüyen bir ” ‘flippening” tartışması var: Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks. CryptoPunks, tartışmasız, NFT’ler alanının yolunu açan bir statü ve topluluk sembolü olan birinci ‘profil resmi’ NFT idi. Bununla birlikte, Bored Ape Yacht Club, NFT dünyasında eşi gibisi olmayan, ortak bir kimlik hissine sahip bir küme birey yaratarak, topluluk pozisyonuna öncülük etmiştir. Yacht Club’ın Adidas ile yakın vakitte yaptığı işbirliği, kusursuz bir örnek. Ne olursa olsun, hem Maymunlar hem de Punklar, gelişmekte olan NFT toplulukları denizinde elbet kendilerini “mavi çip” NFT projeleri olarak sağlamlaştırdılar.

Yayınlandığı tarihte, BAYC OpenSea’de 54.19 ETH tabanına sahipken, Larva Labs’ın web sitesinde CryptoPunk tabanı 65.50 ETH’dir. Lakin bu hafta, Apes ve Punks ortasındaki muhtemel fiyat ‘flippening’ tartışması artıyor. Son günlerde, BAYC yeri aslında Punk yerini bilakis çevirdi – lakin uzun sürmedi. Fakat, Ape topluluğundaki artan ivme, dönüşün uzun müddetli bir değişim olabileceğini gösteriyor.

Stephen Curry’den NFT atağı

Ünlü NBA oyuncusu Polygon (MATIC) üzerinde NFT koleksiyonunun lansmanını yaptı. NBA şampiyonlukları bulunan oyuncu attığı 2.974. üçlükle, bu alandaki rekorun yeni sahibi oldu. Curry, bu rekoru bir NFT ile ölümsüzleştiriyor. Golden State Warriors kadrosunda forma giyen Curry, bu muvaffakiyetini kutlamak için üçlük rekorunu kırdığı maçta giydiği ayakkabılarını NFT olarak satışa sundu. Curry’nin satışa sunduğu NFT’lerden gelen gelirin bir kısmı, çocukların gelişimi için çalışan “Eat, Learn, Play” isimli yardım kuruluşuna verilecek. Açılış fiyatı 333 dolar olan NFT’ler, şu anda OpenSea üzerinde çılgı sayılarla süreç görüyor.

Instagram, 2022’de NFT’leri Pazara Getirebilir: Instagram CEO’su Adam Mosseri, geçen hafta sonu platformda bu hafta bir AMA’ya konut sahipliği yaptı ve platformun geleceği hakkında sorular sordu. NFT’ler hakkında soru sorulduğunda Mosseri, toplumsal medya platformunun bunları araştırdığını söyleyerek şunları söyledi:

Şimdi açıklanacak bir şey yok, lakin NFT’leri ve onları daha geniş bir kitle için nasıl daha erişilebilir hale getirebileceğimizi katiyen etkin olarak araştırıyoruz. Bence burası oynayabileceğimiz farklı bir yer ve tıpkı vakitte içerik oluşturuculara yardımcı olmanın bir yolu.

Platformun piyasaya nasıl dahil olabileceğini çevreleyen hiçbir potansiyel özellik yahut detay açıklanmadı. Bununla birlikte, Mosseri’den gelen açıklama, bilhassa Instagram’ın yakın vakitte tekrar markalanan Meta’ya (Facebook) ilişkin olduğu göz önüne alındığında, toplumsal medyada kripto iştirakine dikkat eden herkes için sürpriz olmamalıdır.

Kraken, yeni bir NFT Pazar Yeri Geliştiriyor: Önde gelen kripto platformlardan biri olan Kraken, token dayanaklı krediler sunan bir NFT pazar yeri geliştireceğini kamuoyuna açıkladı. Kraken’ın CEO’su Jesse Powell, bir röportajda platformun, şahısların tokenlerı teminat olarak kullanarak kredi düzenleyebilecekleri bir NFT pazar yeri geliştirdiklerini lisana getirdi. Kraken artık, kullanıcıların kredi için teminat olarak kullanılmak üzere platforma gönderdiği NFT’lerin kıymetinin nasıl belirlenebileceği konusunda çalışmalar yapıyor.

WWE Raw’in Süperstarı Liv Morgan NFT’si Üzerinde Çalışıyor: Amerikan güreş cümbüş şirketi WWE Raw’in Süperstarı Liv Morgan, yakında gerçekleşecek yeni bir NFT projesi üzerinde çalıştığını söyledi. Morgan, kendi NFT’si üzerinde çalıştığını doğrulayarak mevzu hakkında şunları söyledi: “Şu anda kendi NFT’mi yapıyorum. Kendi tasarımımı yapıyorum. Şimdi bitmedi ve bitmeden bunu neye benzediğini kimsenin bilmesini istemiyorum. NFT, ShopLiveMore ile ilgili. Bunun için heyecanlıyım.”

Çin’in Xinhua Haber Ajansı, NFT Bölümüne giriyor: Çin’in resmi  Xinhua Haber Ajansı, bu Cuma günü birinci NFT koleksiyonunu lanse ediyor Koleksiyon, ajansın yaptığı kıymetli haberlerin fotoğraflarından oluşuyor. NFT lansmanı, Çin’in dijital varlıklar alanındaki baskısı düşünüldüğünde farklı bir durum oluşturuyor. Bir yanda baskı varken, başka yanda devlete ilişkin Xinhua Haber Ajansı birinci NFT koleksiyonunu yayınlayacak.

Dünyanın Birinci SMS’ine Husus alan NFT, 121 Bin Dolara satıldı: Vodafone, “Merry Christmas” sözünden oluşan dünyanın birinci kısa iletisini NFT olarak satışa çıkarmıştı. Bu ileti NFT’si geçen hafta Paris’te 121.000 dolara açık artırmayla yeni sahibine kavuştu. Elde edilen gelir Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’na gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.