Kripto Bilgi

NFT Projesi Bored Ape Yat Kulübü, ‘Sola Bakan’ Taklitçileri Doğuyor

Bu bir Bored Ape karşılaşması.

Çarşamba günü, iki Bored Ape Yacht Club (BAYC) parodi projesi kripto Twitter’da ivme kazanarak intihal suçlamalarını, çeşitli ticaret yasaklarını ve güçlü bir maymun temalı mem arzını ateşledi.

Her ikisi de PHAYC adlı iki koleksiyon, “sahte” ve “BAYC” üzerine bir oyun – orijinal BAYC koleksiyonunun aynı kopyaları gibi görünüyor, ancak her bir maymunun profili karşı tarafa yansıtılmış veya “sola bakan” .

Bir PHAYC koleksiyonunun Twitter biyografisinde şöyle yazıyor: “SEN YAPANA KADAR PHAYC. ” Diğeri okuyordu: “Maymunlar, Tarihin sağ tarafında solda. ”

Saatler içinde, sol bakan primatlarla övünen profil resimleri, kripto Twitter’ı doygunlaştırdı ve üyeler kendi kendini küçümseyen NFT mizahını tweetledi.

Twitter kullanıcısı @rootslashbin (“root”), “Projenin, NFT pazarını biraz fazla ciddiye alabilecek NFT’lerin ve NFT topluluğu üyelerinin mevcut durumuna hicivli bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum” dedi. PHAYC topluluğunun.

Dramaya ek olarak, Twitter tanıtıcısı @phunkyApeYC’yi kullanan sola bakan türev projesi, eğitimsiz bir göze göründüğü gibi, saplı sola bakan türev projesi değil, orijinal sola bakan türev projesi olduğunu iddia etti. @phaycbot.

Nisan 2021’deki lansmanından bu yana BAYC, önde gelen ünlüleri, sporcuları ve kripto-influencerları sahipler olarak lanse ederek en başarılı NFT projelerinden biri olarak ortaya çıktı.

NFT pazaryeri OpenSea’de, bir Bored Ape’in taban fiyatı (karşılıksız bir jetonun satın alınabileceği en düşük fiyat) 60 ETH’nin hemen altında veya yaklaşık 220.000 dolardı.

PHAYC projesi @phunkyApeYC, Salı akşamı ilk 8.500 hak talebinde bulunan kişiye ücretsiz bir darphane olarak başladı ve kalan 1.496 satıştan yaklaşık 60 ETH üretti.

PHAYC projesi @phaycbot birkaç saat sonra başladı, satışlarda 500 ETH topladı ve bedava darphane teklif etmedi. Rakip proje @phunkyApeYC daha sonra taklitçisini satıştan kopyalamak ve vurgun yapmak için ezdi.

Her iki PHAYC projesi de birkaç saat içinde tükendi, ancak daha sonra platformun fikri mülkiyet politikalarını ihlal ettiği iddiasıyla OpenSea’de yasaklandı. (Projeleri diğer ikincil piyasalarda yeniden listelemek için yapılan bir mücadeleden sonra, @phunkyApeYC şu anda Mintable’da, @phaycbot ise Rarible’da mevcuttur.)

“Fikri mülkiyet yasaları, NFT’ler söz konusu olduğunda çok garip bir noktada görünüyor ve çizgi film maymunlarının resimleri için 200.000 dolarlık fiyat etiketleri, yıllardır uzayda olan biri için bile kabul edilmesi garip bir gerçeklik, Twitter kullanıcı kökü CoinDesk’e söyledi.

Başarılı NFT projelerinin, esasen kopyala-yapıştır işleri aracılığıyla taklit edilmesi alışılmadık bir durum değildir, ancak bu projelerin konuşulmayan bir “etik kuralları” ihlal edip etmediği, NFT topluluğunda hala bir tartışma noktasıdır.

Kriptoda, başka bir başarılı projenin paltosunu giymek, tekrar tekrar kazanan bir formül olduğunu kanıtladı.

Olduğu gibi yapana kadar PHAYC.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.