Alt Coin

NFT Satarak Milyon Dolarlar Kazanan Çocukla Tanışın!

Endonezyalı bir üniversite öğrencisi Ghozali, beş yıl boyunca bilgisayarının kamerasından çekildiği selfie’lerle Aralık 2021’de NFT piyasasına girdi. Koleksiyonun şimdiki bedeli 1 milyon doları aşıyor. Gelin, Ghozali’nin kıssasına göz atalım.

NFT selfie’leri 1 milyon dolar kazandırdı

Endonezya’nın Semarang kentinden 22 yaşındaki bilgisayar bilimi öğrencisi Sultan Gustaf Al Ghozali, yaklaşık 1.000 selfie manzarasını NFT’ye dönüştürdü ve sattı. Ghozali, mezuniyet seyahati anısı için beş yıl boyunca kendi fotoğraflarını biriktirdiğini söylüyor.

Ghozali selfie’leri otururken yahut bilgisayarının önünde ayakta çekildi, daha sonra NFT’ye dönüştürülerek Aralık 2021’de OpenSea’ye yükledi. Sanatçı, önemli alıcılardan ilgi beklemeden her bir NFT selfie için fiyatı 3 dolar olarak belirledi. Ghozali, sözsüz manzaralarından para kazanırken şunları söyledi:

Saçmalamak üzere her şeyi yapabilirsin lakin lütfen fotoğraflarımı berbata kullanma yoksa ailem beni çok hayal kırıklığına uğratır. Size inanıyorum çocuklar, lütfen fotoğraflarıma uygun bakın.

  • Ghozali’nin koleksiyonu, kripto Twitter topluluğunun önde gelen üyeleri teklifleri satın alıp pazarlayarak takviye gösterdikçe havaya uçtu.

AFP’ye nazaran, artan popülariteyle birlikte Ghozali’nin NFT’lerinden biri 14 Ocak’ta 0.247 Ether’e (ETH) satıldı. Eserler o vakit 806 dolar kıymetindeydi. Genç teşebbüsçü, selfie’lerinin yanı sıra kimi art plan bilgileri sağlayarak NFT’nin nadirliğine katkıda bulunan bir şahsileştirme dokunuşu da ekliyor.

Bir Lifestyle Asia raporuna nazaran, Ghozali’nin selfie NFT’leri tepede, yaklaşık 3.000 dolar kıymetinde 0.9 ETH’ye satıldı. Ghozali’nin koleksiyonu daha sonra toplam 317 ETH ticaret hacmine ulaştı, bu da 1 milyon dolardan fazlaya muadil. Genç sanatçı, bu gelir üzerinden birinci vergi ödemesini de OpenSea üzerinden yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.