Kripto Bilgi

NFT Yatırımcıları için En İyi 5 Vergi İpuçları

Karşılaştırılamayan token (NFT) piyasası, CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club gibi on milyonlarca dolar veya daha fazla işlem gören en iyi koleksiyonlarla kripto endüstrisinin milyarlarca dolarlık bir sektörü haline geldi.

2021’in son birkaç haftasını Nisan ayındaki vergi sezonuna hazırlamak için kullanması gereken NFT yatırımcıları için çılgın bir yıl olduğunu söylemeye gerek yok.

“Şu anda Aralık ayında – yıl bitmeden – vergi pozisyonunuzun ne olduğunu ve sermaye kazancınızın ne olduğunu anlamak istiyorsunuz” diyor, kripto konusunda uzmanlaşmış New York merkezli sertifikalı mali müşavir Kate Waltman.

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in kripto, dijital varlıklar ve finansın geleceğini tanımlayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’da yayınlandı. Her Perşembe almak için buradan kaydolun.

Daha geçen yıl, diyor Waltman, ortalama bir müşteri muhasebecisine veya danışmanına kripto ve NFT tutmanın vergisel sonuçları hakkında nadiren soru sordu.

“Ancak bu yıl kripto, konuşmanın büyük bir parçası oldu” diyor Waltman. “Ve son dört veya beş ayda bu, [müşterilerin] dikkat etmeye başladığı yıl oldu diyebilirim. ”

Ve ABD İç Gelir Servisi de öyle: Waltman, “IRS kesinlikle kripto faaliyetine odaklanıyor” diyor. “Bu kripto işlemlerinin birçoğunu takip edecek ve değerlendirecek ülkü altyapısını henüz kurmamış olsalar da, bunun bir odak alanı olduğunu söyleyebilirim. ”

Bu yıl herhangi bir NFT satmayı planlamasalar bile, müşterilerinizin vergi sezonuna hazırlanmalarına yardımcı olun. NFT yatırımcıları için beş önemli vergi ipucunu öğrenmek için okumaya devam edin.

1. NFT alımları, satsanız da satmasanız da vergiye tabidir.

Waltman, IRS’nin kripto para birimini para biriminden ziyade mülk olarak sınıflandırdığını söylüyor. Bu nedenle, çoğu NFT işleminde olduğu gibi, kripto para birimini kullanarak bir NFT satın aldığınızda, teknik olarak kısa bir süre için bir varlık satın alıyor ve elinde tutuyor olacaksınız.

Waltman, “NFT satın alımlarının %98’i için ETH, SOL veya ADA gibi bir tür kripto para birimi kullanmanız gerektiğini” söylüyor. “Kripto para birimi satın alarak ve onu kısa bir süre elinde tuttuğunuzda, o kripto para biriminin değerlemesinde ve ardından bir NFT satın almak için bu kriptoyu kullandığınızda bir dalgalanma yaşayacaksınız. ”

Bu nedenle IRS, NFT işlemlerini kripto para biriminizin eşzamanlı satışı ve NFT olan yeni bir varlığın satın alınması olarak görür, bu nedenle sermaye kazancı veya kaybıyla sonuçlanır. Neyse ki CoinTracker gibi platformlar, NFT’lerinizi izlemenin ve sermaye kazançlarını daha kolay hesaplamanın bir yolunu sunar.

“Ancak, bazı platformlarda mümkün olan ABD doları kullanarak bir NFT satın alırsanız, bu vergiye tabi bir olay değildir” diyor Waltman.

2. Müşteriler, kısa ve uzun vadeli sermaye kazançları arasındaki farkı bilmelidir.

“Daha önce satın aldığınız bir NFT’yi satarken akılda tutulması gereken önemli şey, kısa vadeli sermaye kazançları kovasına mı yoksa uzun vadeli sermaye kazançları kovasına mı düştüğünüzdür” diyor Waltman.

Kısa vadeli sermaye kazancı kovası, müşterinizin 12 aylık bir süre içinde bir NFT alıp sattığı anlamına gelir. Müşteriler kısa vadeli sermaye kazancı kovasına düşerse, vergi tutarları normal gelir vergisi oranıdır.

Müşteriniz bir NFT aldı ve 12 ay bir gün asgarî tuttuysa ve sonra sattıysa, müşteri uzun vadeli sermaye kazancı kovasına düşer. Uzun vadeli sermaye kazanç oranı, toplam gelir tutarına bağlı olarak %0, %15 veya %20’dir.

“Çoğu insan için %15 ve %15, genel olarak konuşursak, normal gelir vergisi miktarınızdan daha düşük” diyor Waltman. “Vergi faturanızı azaltabilmeniz için 12 ay ve bir gün boyunca uzun vadeli sermaye kazançları kovasına düşmeye çalışmak genellikle vergi açısından avantajlıdır. ”

3. Airdrop ve eşantiyonlardan vergi alınabilir.

Sosyal medya eşantiyonları NFT dünyasında yaygındır. Genellikle bir NFT yaratıcısı veya sanatçısının bir topluluk veya takipçi tabanı ile belirteçleri paylaştığı bir airdrop şeklinde gelirler.

“Kazandığınız bir çekilişten veya bir tür ödülden airdrop alıyorsanız, büyük olasılıkla bunu beklemeniz gerektiğini bileceksiniz çünkü bilgilendirileceksiniz,” diyor Waltman. Müşteriniz ister yeni bir lansmana dahil olmuş olsun, ister belirli bir konuya veya bir Discord kanalına yorum yapmış olsun, bir NFT’nin kendilerine doğru yolda olduğu konusunda bir uyarı almalıdır.

Bu, NFT toplamanın heyecanının bir parçası olsa da, müşterileriniz vergi sonuçlarını bilmelidir.

“Birçok insan, bir hediye veya airdrop kazanırsanız vergi olmayacağını umuyordu. Ancak bildiğimiz gibi, IRS her zaman bir parça ödül ve eşantiyon ister, ”diyor Waltman.

Ödüller ve eşantiyonlar, müşterilerinizin normal vergi oranı (ABD Doları eşdeğeri değeri) üzerinden vergilendirilecektir. NFT’lerin uçucu ve yeni ortaya çıkan doğası göz önüne alındığında, bu öznel olabilir. Ancak bir muhasebeci, NFT varlığının tahmini değerini doğrulamak için piyasa verilerini ve blok zinciri kayıtlarını kullanabilir.

Waltman, “Böyle bir projenin taban fiyatı oldukça iyi belirlenmiş, adil bir piyasa değeri olacaktır, bu da oldukça kolay elde edilebilir ve kolayca belirlenebilir” diyor. “Benzer şekilde, diğer mavi çipli, doğrulanmış NFT projeleri de USD eşdeğer değerinin ne olduğunu belirlemek oldukça kolay olacaktır. OpenSea veya başka bir NFT ticaret platformuna gidebilir ve taban fiyata bakabilir ve diğer karşılaştırılabilir son satışlara bakabilir ve adil piyasa değerini oldukça kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. ”

Yeni oluşturulmuş daha yeni projeler için, değer biraz öznel hale gelir ve bu nedenle, vergi mükellefleri olarak müşterilerinizin iyi niyetli bir çaba göstermesi yeterlidir.

“Muhasebecinizle çalışın, piyasadan ne elde ettiğini belirlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın” diyor Waltman.

4. Gaz ücretleri, sermaye kazançlarınızda sayılabilir (ve edilmelidir).

Waltman, “Gaz ücretleri için vergi muamelesini anlamak çok önemlidir” diyor.

NFT satın alındığında gaz ücretleri alınır. Bir alıcı bir NFT satın aldığında, NFT yaratıcısı gaz ücretinden feragat etmedikçe veya gaz ücreti miktarını düşürmedikçe, büyük olasılıkla bir gaz ücretine tabi olacaktır. Dik olmasıyla bilinen (özellikle Ethereum’da), gaz ücretleri 200 $ ‘a kadar çıkabilir.

“Yaptığınız masrafı bir işlem ücreti gibi düşünün” diyor Waltman. “NFT’de gaz ücreti tutarını maliyet esasınıza ekleyeceksiniz. Böylece maliyet esasınız, NFT’nin satın alma fiyatına ek olarak maruz kaldığınız tüm gaz ücretleri veya diğer işlem ücretleri olur. ”

Bir NFT’nin maliyet esası önemlidir çünkü müşteriniz daha sonra NFT’yi yeniden satmaya karar verirse kazanç miktarı azalacaktır. Örneğin, bir NFT’yi 1.000$’a alıp 2.000$’a satarlarsa, kazanç 1.000$ olacaktır. Ancak 1.000$’lık bir satın alma işlemine 200$’lık bir gaz ücreti eklemek, maliyet esasını aslında 1.200$’a koyuyor. Yani kazanç sadece 800 dolar.

Waltman, “Bu, daha sonra sattığınızda temettü ödeyeceğiniz vergiyi azaltır,” diye açıklıyor.

5. NFT tahsildarları için vergi planlaması hala (daha fazla değilse) önemlidir.

En iyi vergi uygulamaları, NFT tahsildarları için aynı derecede önemlidir – hatta daha fazla.

Waltman, “Vergi pozisyonunuzun ne olduğunu yıl sonundan önce anlayın” diyor. “Şu anda Aralık ayında, yıl sona ermeden önce, vergi pozisyonunuzun ne olduğunu ve sermaye kazancınızın ne kadar olduğunu anlamak istiyorsunuz, çünkü o zaman herhangi bir vergi kaybı yapmanız gerekiyorsa bazı kararlar almak için hala birkaç haftanız var. hasat yapmak veya hayırsever bağışlar yapmak veya emekliliğe katkıda bulunmak. ”

Müşterilerinize, formlarını CoinTracker veya başka bir platformdan yazdırmak için 1 Ocak’ın gelmesini beklememelerini söyleyin. O zamana kadar, NFT’lerin vergisel sonuçlarının tam olarak farkında olmadıklarından, büyük sermaye kazançlarını dengelemek veya hazırlamak için çok geç olacak.

Waltman, “İnsanları içinde görmek istemediğimiz durum bu” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.