Kripto Haber

Nike ve Hermès, Moda NFT’lerle Çarpışırken Ticari Marka İhlali İçin Dava Açtı

Taklit, dalkavukluğun en içten şekli olabilir, ancak iş giderek daha karlı hale gelen dijital koleksiyon ürünleri pazarına geldiğinde, haksız davranışa neyin yol açtığını belirlemek zor bir konu olacaktır.

Nike (NKE), çevrimiçi spor ayakkabı satıcısı StockX’i, ayakkabılarının izinsiz görüntülerini takas edilemez jetonlar (NFT’ler) şeklinde satmakla suçlayarak dava açan en son şirkettir.

Davada, Nike (NKE), StockX’i ticari markalı Nike materyali içeren NFT’leri izinsiz veya onaysız olarak basmak ve pazarlamakla suçluyor. Nike daha fazla satışı engellemeye çalışıyor ve belirtilmemiş parasal zararlar talep ediyor. Geçen Nisan ayında Altimeter Capital liderliğindeki bir finansman turunda StockX, 3,8 milyar dolarlık bir değerleme ile 255 milyon dolar topladı.

Bir başka yüksek profilli vaka, Mason Rothschild’e “MetaBirkins” adlı ünlü Birkin çantalarının NFT’lerini yarattığı için dava açan Fransız lüks tasarımcı markası Hermès’i içeriyor. The Fashion Law’ın haberine göre, Hermès Rothschild’e bir ihtarname gönderdikten sonra MetaBirkin NFT’leri OpenSea pazarından kaldırıldı.

Son zamanlarda NFT’leri piyasaya süren lüks moda markalarının 2022’ye kadar ivme kazanması beklenirken, bu markaları taklit eden NFT’ler üzerindeki yoğun inceleme de artacak. Özellikle StockX davasında, hukuk firması Barnes & Thornburg’daki Fintech Uygulama Grubu eş başkanı Trace Schmeltz, satılan her NFT’nin yalnızca dijital bir versiyonu olduğu için şirketin Nike davasına “adil kullanım” iddiasıyla yanıt vermesini bekliyor. müşteriler tarafından satın alınan fiziksel ayakkabılar.

Sanatçıların First Amendment koruması isteyebilecekleri fikrinden daha genel olarak bahseden Schmeltz, yaptıklarının aslında bu olduğunu kanıtlamaları gerektiğini söylüyor, arka. “Çalışmanızın arka olarak korunduğunu söylemek, Warhol’un Campbell’s Soup etiketini kullanması gibi, Birinci Değişikliğin özellikle fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğinde ticari konuşmaya daha az koruma sağladığı gerçeğini gözden kaçırıyor.”

Daha fazlasını okuyun: NFT’ler Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.