Kripto Bilgi

NY Fed: Ödemelerin Geleceği Stabilcoinler Değil

New York Federal Rezerv Bankası’ndaki araştırmacılar, stabilcoinler hakkında yazmaya doyamıyor gibi görünüyor.

ABD merkez bankası şubesinden bir ekibin stablecoin mevduatlarını düzenlemek için uzun bir çerçeve analizi yayınlamasından sadece birkaç gün sonra, ayrı bir araştırma grubu, stablecoin’lerin ödemelerin geleceği olmadığına dair nedenleri ortaya koyan bir makale kaleme aldı.

Pazartesi günü yayınlanan makalede, dört araştırmacı, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) geleneksel finansa entegre olursa, sabit paraların para transfer etmenin en iyi yolu olmadığını savunuyor. Araştırmacılar, California Üniversitesi Santa Barbara’dan ekonomi profesörü Rod Garratt ile New York Fed’in araştırma ve istatistik grubundan Michael Lee ve Antoine Martin ile meşru grubundan Joseph Torregrossa’dır.

Likidite sorunları

Stabilcoin’lerin istikrarlı kalması için, ABD doları gibi güvenli kabul edilen bir varlığa sabitlenirler. Analistlere göre, stablecoin’ler varlıkları gereksiz yere birbirine bağlıyor.

“Güvenli ve likit varlıkları bir stabilcoin düzenlemesine bağlamak, bankaların yeterli likiditeyi sürdürmek için düzenleyici gerekliliklerini yerine getirmelerine yardımcı olmak gibi başka kullanımlar için uygun olmadıkları anlamına geliyor” diyor araştırmacılara göre. Stabilcoin kullanımının güvenli ve likit varlık sıkıntısına yol açabileceğini söylediler.

Piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan USDT’yi ihraç eden Tether, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ticari kağıt sahiplerinden biri olarak biliniyor. Tether’e göre, dolaşımda yaklaşık 78 milyar dolarlık USDT var.

Algoritmalara dayalı olanlar gibi likiditeyi bağlamayan stabilcoinler, analistlere göre riskli ve daha az takas edilebilir olarak görülüyor.

Araştırmacılar, Gary B. Gorton ve Jeffery Zhang’ın, stablecoin’lerin 18. yüzyılın ortalarında ABD’deki “serbest bankacılık” döneminde verilen özel banknotlarla karşılaştırılabileceğini iddia ettikleri bir makaleden alıntı yapıyor.

“Özel banknotlar karşılanabilir değildi ve onları idare eden kişilerin herhangi bir özel banknotu nominal değerinden kabul edip etmemeyi düşünmeleri gerekiyordu” dedi ve özel banknotların bu geçmişinin stablecoin’lerin aynı sorunlara tabi olabileceğini gösterdiğini de sözlerine ekledi. .

Sabit paralar yerine tokenleştirilmiş mevduatlar

Araştırma raporuna göre, “Son analizler, bankaların ödeme sisteminde merkeziliğini korumanın faydalarını vurguladı”. Yazarlar, merkez bankasının tokenize mevduat çıkarabilmesi durumunda neden stablecoin kullanacağı sorusunu gündeme getiriyor.

“Bir dizi pratik ayrıntı üzerinde çalışılması gerekse de, tokenleştirilmiş mevduatların ardındaki ilke basittir. Banka mevduat sahipleri, mevduatlarını dijital varlıklara (tokenize mevduatlar) dönüştürebilecek ve bu varlıklar, DLT platformu. Bu tokenize mevduatlar, tıpkı normal bir mevduatın yaptığı gibi, mevduat sahibinin ticari bankası üzerindeki bir talebi temsil eder” diye yazdı araştırmacılar.

Tokenleştirilmiş mevduatlar, mevcut ödeme altyapılarından da yararlanacaktır.

“Müşteriler, iyi işleyen mevcut ödeme altyapılarını kullanarak bu mevduatları mal veya hizmetlerle takas edebilirler.” eşit olarak transfer ediyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.