Kripto Bilgi

NY Federal Rezerv Bankası, Olası Stabilcoin Senaryolarını Açıkladı

Durağan madeni paralar o kadar hızlı büyüyor ki, düzenleyiciler geleneksel banka kredilerini baltalama potansiyelleri konusunda endişelenmeye başlıyor.

Bu hafta, New York Federal Rezerv Bankası’ndaki araştırmacılar, stabilcoinler için üç farklı düzenleyici çerçeve altında banka kredileri üzerindeki etkisini tahmin etmeye çalıştıkları akademik tarzda bir çalışma yayınladılar.

Araştırmacılara göre, dolaşımdaki stablecoin arzı Eylül ayı itibarıyla beş kat artarak yaklaşık 130 milyar dolara ulaştı. (Skew’den gelen verilere göre, bu miktar o zamandan beri en az 155 milyar dolara yükseldi.)

New York Fed araştırmacıları, “Stablecoin’ler finansal sistem genelinde geniş çapta benimsenirse, finansal kurumların bilançoları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirler” diye yazdı.

“Uygun güvenlik önlemleri ve düzenlemelerle stabilcoin’ler, geleneksel güvenli değer biçimleriyle aynı seviyede bir istikrar sağlama potansiyeline sahip” dedi.

Araştırmacılar, “rezerv destekli stablecoin’lerin finansal sistemde yaygın olarak benimsendiğini gördüğü birkaç makul senaryoyu analiz etmek” için yola çıktı.

İşte o senaryolar:

Senaryo 1: “Dar sıra”

Sabit paralar için bu çerçeve kapsamında, fiziksel nakit tokenleştirilecek ve ihraççıların sabit paralarını merkez bankası rezervleriyle desteklemeleri istenecek.

Banka kredileri üzerindeki etki – araştırmacılar “kredi temini” ve “kredi aracılığı” terimlerini kullandılar – büyük ölçüde asgari düzeyde olacaktır. Mevduat söz konusu olduğunda, ancak, bu çerçevenin olumsuz bir etkisi olabilir, çünkü normal ticari banka mevduatları merkez bankasında ayrı hesaplara taşınacağından, borç verme için mevduata dayalı fonlama azalacaktır.

“Dar bir bankacılık çerçevesi … stablecoin’lerde ‘çalışma’ riskini en aza indiriyor ancak kredi aracılığını potansiyel olarak azaltabilir” dedi.

Stabilcoin’ler etkin bir şekilde doğrudan geçişli bir merkez bankası dijital para birimi gibi davranacağından, sabit paraları – örneğin fiyatı 1 dolara sabitlemek – garantili istikrarla gelir. Bununla birlikte, finansal panik zamanlarında, düzenli ticari banka mevduatlarının dar banka sabit paralarına büyük göçleri, kredi vermeyi bozabilir ve sabit para ihraççılarından gelen talebi karşılamak için Fed’in bilançosunu artırabilir.

Senaryo 2: İki katmanlı aracılık

Bu senaryoda, sabit paralar ticari bankalarda tutulan mevduatlarla desteklenecektir. Ve sonra bankalar stabilcoinleri yeni borçlulara ödünç verebilir. Bunun işe yaraması için, düzenleyici limitler söz konusu olduğunda, stabilcoin mevduatlarının muamelesi, stabil olmayan para mevduatları ile aynı olmalıdır.

Dar banka yaklaşımının aksine, stablecoin’lere yapılan büyük girişler borç verme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilirken, ticari ve merkez bankalarının genel bilançoları ve varlıkları değişmeden kalacaktır.

Senaryo 3: Güvenlik varlıkları

Bu çerçeve, sabit paralar için ayrılmış teminat olarak nakit eşdeğeri menkul kıymetlerin tutulmasını gerektirecektir. Merkez bankasının bilançosu, daha düşük bankacılık rezervleri ile hafifçe daralacaktır. Ticari banka mevduatları bankacılık sistemine geri dönüştürüleceği için kredi verme üzerindeki etkisi nötr olacaktır.

Sonuç

Araştırmacılar, “iki katmanlı” sistemin, sabit paralar büyürken bile geleneksel banka kredisi biçimlerinin korunmasına yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

Bu arada “dar banka” çerçevesi, “kredi aracılığının ortadan kaldırılmasına” yol açabilir, ancak makaleye göre “en fazla istikrarı sağlayabilir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.