Kripto Haber

‘Öde’ Ürünü Solana’da Stablecoin Ödemelerini Artırıyor Görünüyor

Kripto para biriminin orijinal kullanım durumu – ödemeler – Solana blok zincirinde hız kazanıyor.

Solana Labs tarafından ortaklaşa geliştirilen yeni yazılım, tüccarların Solana ağı üzerinden kripto ödemelerini kabul etmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Checkout.com, Circle ve Citcon, Salı günü FTX ve ekosistem cüzdanları Phantom ve Slope ile entegrasyonlarla piyasaya sürülen “Solana Hisse”yi destekliyor.

Yazılım geliştirme kiti (SDK) kriptoyu alır ve kriptoyu dışarı tükürür. Açık, belki – ancak piyasanın daha iyi bilinen kriptodan fiat raylarına bazılarından kayda değer bir fark. Neredeyse bir “kripto kredi kartı” ile ödeme yapan her tüccar, ödemelerinin nakit olarak yapıldığını görür.

Kripto ödemeleri, Bitcoin teknik incelemesinin on yıldan fazla bir süre önce “eşler arası elektronik nakit” olarak lanse edilmesinden bu yana endüstrinin merkezinde yer aldı. Ancak Solana Labs’in ödemeler başkanı Sheraz Shere, fiyat oynaklığı, zincir üzerinde yavaş uzlaşma ve vergi sorunlarının bir karışımının büyümeyi engellediğini söyledi.

“Artık geleneksel ödeme ağlarının verimine, hızına ve ölçeklenebilirliğine ve düşük ücretlerine sahip bir blok zincirimiz olduğuna göre – saniyede 50.000 işlem ve saniyenin altındaki aktarım süreleri, potansiyel olarak gerçekten blok zincirinde olan bir tüccar ödeme sistemi oluşturabiliriz. ve en önemlisi, bu eşler arası, merkezi olmayan ve izinsizdir” dedi Shere.

USDC güçlendirici

Teknik olarak herhangi bir SPL jetonu Solana Hisse üzerinden akabilir. Ancak protokolün destekçileri, özellikle Solana’nın yerel USDC’sindeki ödemelere meraklı.

Ekosistemde zaten 4 milyar dolarlık Circle’ın dolar sabitlenmiş stabilcoin’i var, bu rakam sadece Ethereum’dan sonra ikinci bir rakam.

Daha fazlasını okuyun: USDC, Ethereum Olmayan DeFi için Potansiyel Artışta Solana Blockchain’e Geliyor

Shere’in herkesin uygulayabileceğini söylediği açık kaynak paketi, gözetimsiz bir hizmet, bir dilim ödeme almıyor. Müşteriler yine de ağ ücretlerini paylaşmak zorunda kalacaklar; Solana’da bir kuruşun 1/100’ünün çok altında.

Tüccarlar için durum sadece biraz daha karmaşık. Checkout.com gibi bir üçüncü taraf aracılığıyla Solana Hisse’ye bağlanarak, minimum bir servis ücreti talep edebilirler. Sıfır ücret karşılığında kendileri kurabileceklerini söyledi.

Müşteri ödemeleri yalnızca başlangıç, dedi Shere. Bordrodan faturalara kadar her şeyin temelini oluşturan “USDC gibi sabit paraların işlem para birimi olduğu bir geleceği düşünüyor”.

Bununla birlikte, Solana son zamanlarda hıçkırıklardan payını aldı. Solana Labs sözcüsü USDC transferlerinin yürütülmesinin basit olduğunu ve stres yaratma olasılığının düşük olduğunu söylese de, devam eden ağ yavaşlamaları belirtilen vizyonu geri alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.