Kripto Haber

OpenDAO’nun SOS Simgesi, Belirsiz Hedeflere ve Güvenlik Risklerine Rağmen 250 Milyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı

Topluluk oluşumunda airdropların gücünün dikkate değer bir göstergesi olarak, yeni bir token sadece dört günde çeyrek milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaştı.

Ancak net olmayan hedefler, yaklaşan güvenlik riskleri ve değişken bir pazar, ilgi ve dikkat azalmaya başladığında fiyatların düşmesine neden olabilir. Piyasa değeri şu anda 207 milyon dolar.

Noel’de, NFT tüccarları, yeni kurulan OpenDAO için yönetim belirteci olan SOS tokenlerinin bir airdrop’uyla uyandı.

Airdroplar, belirli eylemleri gerçekleştiren kripto kullanıcılarının token talep etmelerine olanak tanıyan bir token dağıtım yöntemidir. Bu durumda, airdrop, popüler OpenSea pazarında, 850.000’den fazla adresten oluşan potansiyel bir havuzda, takas edilemez bir token (NFT) satın alan herhangi bir Ethereum adresine uygulanır. Açık olmak gerekirse, OpenDAO’nun kullanıcı tabanını bir airdrop ile hedeflemenin dışında OpenSea ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Bir Dune Analytics panosuna göre, şu ana kadar yaklaşık 275.000 adres airdrop için hak talebinde bulundu ve medyan hak talebi cari fiyatlarla 125$ değerinde. Birçok üretken koleksiyoncu, dört ve beş haneli aralıkta talepler bildirdi ve talep tutarlarını hesaplamak için kullanılan tam matematik açıklanmadı.

Proje için son derece sıcak başlangıca rağmen, birden fazla uzman, açıklardan yararlanma açıkları ve puslu bir yol haritası nedeniyle SOS’un halihazırda düşüşte olabileceği konusunda uyardı.

Güvenlik riskleri

Airdroptan kısa bir süre sonra, birden fazla Ethereum geliştiricisi, sosyal medyada projenin kodundaki potansiyel saldırı vektörleri ile ilgili kırmızı bayraklar kaldırdı – yani, kurucu katkıda bulunanlardan bir “halı” riski.

Token arzının %50’si şu anda çekirdek ekip tarafından kontrol edilen üç adresin elinde. Bu belirteçler, bahis ödülleri, likidite madenciliği teşvikleri ve bir DAO hazinesi için ayrılmıştır, ancak bunları koruyan bir zaman kilidi, hak kazanma programı veya çoklu imza gibi zincir üstü güvenlik garantileri yoktur.

Varsayımsal olarak ekip, herhangi bir zamanda bu jetonları alıp onları merkezi ve merkezi olmayan borsalara atabilir, milyonlar kazanabilir ve jetonun değerini sıfıra indirebilir – genellikle ” olarak anılan dolandırıcılık türlerinden biridir. halı çeker. ”

CoinDesk ile yaptığı bir röportajda, OpenDAO’nun çekirdek katılımcıları, projenin Discord’unda şu anda yedi multisig imzalayanı seçmek için bir adaylık süreci olduğunu ve bu da işlemlerin ilerlemek için yedide dördünün gerekli olduğu anlamına geleceğini söyledi.

Ek olarak, Quadrata Network kurucu ortağı Fabrice Cheng, CoinDesk ile yaptığı röportajda, airdrop dağıtım mimarisinin çekirdek ekibin “zaman içinde sessizce ve yavaş yavaş normalde [OpenDAO] topluluğu için ayrılmış olan tokenleri [talep etmesini] sağlayabileceğini söyledi. ”

Dağıtım hesaplamalarının açıklanmaması nedeniyle, talep fonksiyonunun istismar edilip edilmediğini doğrulamak zordur, ancak şu anda sahip olduğuna dair net bir kanıt yoktur. Çekirdek ekip büyük ölçüde anonim veya takma addır.

DAO, Haziran ayında airdrop için geri ödeme süresini de kapatacak ve talep edilmeyen tokenler DAO hazinesine aktarılacak.

Sınırlı yardımcı program

Çekirdek ekip, temel güvenlik önlemlerini uygulamaya koymaya çalışırken, topluluk şimdi SOS belirtecinin gerçekte ne için kullanılacağına karar vermeye çalışıyor.

Sosyal medyada bazıları OpenDAO’nun ani fon akışını OpenSea’ye merkezi olmayan bir alternatif oluşturmaya çalışmak için kullanabileceğini iddia etse de, ekibin belirtilen hedefleri daha mütevazı.

İlk tanıtım malzemelerinde, çekirdek ekip, yaygın NFT dolandırıcılığı ve hack’lerinin kurbanlarını tazmin etmek, “NFT sanatını koru” ve “NFT sanatçılarını desteklemek için hazineyi kullanarak reklam yaptı. ”

Ayrıca, ana katkıda bulunanlar, topluluktan gelen kullanım örneği önerilerini değerlendiriyor.

Bir katılımcı röportajda “Çok sayıda harika ve parlak fikir ortaya çıktı, ancak çok imzalı cüzdan imzalayanlarımızın seçimlerinden önce bir soğuma süresi veriyoruz” dedi.

Şu anda, DAO, token sahipleri için iki oy tuttu, biri bir yıllık bir süre boyunca ödüller kazandıracak bir staking programı başlatmak için, diğeri ise likidite sağlayıcılarını iki yıllık bir süre boyunca ödüllendirecek bir likidite madenciliği programı için.

Daha fazlasını okuyun: Andre Cronje’nin Yeni NFT Pazar Yeri Bir Vampir Saldırısı İntihar Paktıdır

Bunların ikisi de bir belirteç için talep oluşturmak için kullanılan popüler DeFi araçlarıdır, ancak genellikle daha büyük bir belirteç-ekonomik çerçevede bileşenler olarak bulunurlar.

Sınırlı faydaya rağmen, temel katkıda bulunanlar iş geliştirme cephesinde başarılı olmuştur. Projenin Discord’unda, katkıda bulunanlar bir dizi cüzdan ve pazar yeri ile istikrarlı bir ortaklık akışı duyurdular.

Topluluk oluşumu

Birden fazla gözlemci, hem aşırı güvenlik risklerine hem de bir ürün veya vizyon eksikliğine rağmen projenin nasıl bu kadar hızlı büyümeyi başardığına hayret etti.

Birbirini tanımayan ancak zincirleme benzer eylemler gerçekleştirmiş kullanıcıları birleştiren bir belirteç dağıtım yöntemi olan hedefli airdrop’lar, bazı uzmanlara göre başarı tarifinin bir parçası.

Üretken NFT toplayıcısı ve Ex Populus’un kurucu ortağı Soban “Soby” Saqib, “SOS, bir ürün olmasa bile jetonların bir topluluğu koordine etmenin harika bir yolu olabileceğinin iyi bir örneğidir” dedi. “Önyükleme toplulukları geleneksel dünyada zordur, ancak belirteçler ve NFT’ler Web 3’te bunu hızlandırmamıza izin verir.”

Ek olarak, proje için bir yol haritasının olmaması, paradoksal olarak token için bir kuyruk rüzgarı görevi görebilir. Bir eGirl Capital üyesinin belirttiği gibi, OpenSea’ye olan yakınlık, tokenin nihai kullanımıyla ilgili ayrıntıların eksikliğiyle birleştiğinde, sonuçta ilginin artmasına neden oldu:

Gelecekteki beklentiler

Aave’nin kurucu ortağı Stani Kulechov ve takma adlı NFT mega-balina Pranksy de dahil olmak üzere, SOS’un en iyi sahipleri listesinde bir dizi önemli tüccar, kişilik ve kurucu yer alıyor.

Sushi SOS-ETH merkezi olmayan değişim havuzu, cüzdan profili oluşturucu Nansen için bir “sıcak sözleşme” olmaya devam ediyor ve Nansen kurucu ortağı Alex Svanevik Cumartesi günü CoinDesk’e tokenin “akıllı para” segmenti arasında en popüler olanlardan biri olduğunu söyledi. son üç gün.

Ancak, heyecan treni yavaşlama belirtileri gösteriyor. CoinGecko’ya göre, ticaret hacmi Pazar gününden bu yana istikrarlı bir şekilde düşüyor ve fiyatlar da düştü.

Yakın tarihli bir blog gönderisinde, popüler kripto tüccarı ve podcast sunucusu Jordan “Cobie” Fish, ürünü olmayan SOS gibi hareketli varlıklar için, bir projenin sürdürebileceği ilgi düzeyi ile fiyatlarının genellikle doğrudan ilişkili olduğunu ve dikkatleri üzerine çekmediğini yazdı. zor iştir.

“Bir varlık birçok oyuncunun bilincine girdikten sonra, tüm oyuncuların bu varlık hakkında tekrar düşünmesini sağlamak daha kolaydır, ancak ürün olmadan ve kullanıcılar olmadan sürekli dikkat çekmek çok daha zordur” diye yazdı.

Zincir içi yönetişim – zaman zaman oldukça yavaş ve verimsiz bir süreç – eziyet çektiğinden ve güvenlik riskleri bir tehdit olmaya devam ettiğinden, SOS’un özellikle kararsız kripto topluluğunun ilgisini ne kadar süre tutabileceği belirsiz ve fiyatlar yakında bunu yansıtabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.