Kripto Bilgi

OpenSea, NFT Satış Patlaması Olarak Ay Rekoru Yolunda

Fungible olmayan token pazarı OpenSea, şimdiye kadarki en yüksek hacimli ayına doğru ilerliyor ve bu, NFT’lerin, bitcoin’in fiyat düşüşünden ayrılan kripto para birimi ekonomisinin bir sektörü olabileceğini gösteriyor.

Ocak ayının ilk yarısı için OpenSea yaklaşık 2$ kazandı. 7 milyar dolarlık hacim, 3 doları geçme yolunda. Dune Analytics’ten alınan verilere göre, Ağustos ayında 4 milyar yüksek oldu.

Dune Analytics’e göre OpenSea, 9 Ocak’ta 261 milyon dolarlık en büyük tek günlük hacmini kaydetti. OpenSea, Ocak ayında şu ana kadar her gün için 150 milyon dolarlık işlem hacmini kırdı.

NFT hacmindeki canlanma, NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve kardeş koleksiyonları Mutant Ape Yacht Club (MAYC) ve Bored Ape Kennel Club (BAKC) fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor gibi görünüyor. CoinDesk tarafından yapılan hesaplamalara göre, BAYC koleksiyonları tek başına OpenSea’deki hacmin yaklaşık %10’unu oluşturuyor.

Ethereum’da OpenSea aylık hacmi (Dune Analytics)

Ethereum’da OpenSea günlük hacmi (Dune Analytics)

NFT ticaretindeki yeni gelişmeler, kriptonun en hızlı büyüyen segmentinde önemli pazar yapısı değişiklikleri de getiriyor.

OpenSea, OpenSea tarafından kaydedilen rakamlara rakip olarak üç gün içinde yaklaşık 400 milyon dolarlık satış hacmi oluşturan yeni başlatılan merkezi olmayan NFT pazarı LookRare ile rekabetle karşı karşıya.

Yeni girenler, NFT pazar payı için mevcut OpenSea ile savaşırken, OpenSea hacimleri NFT’nin benimsenme hızını hafife alıyor olabilir.

Zaman içinde OpenSea kayıtlı kullanıcılar (Dune Analytics)

Hacimlerdeki patlamanın bir başka olası açıklaması, NFT pazaryeri toplayıcısı Genie’nin Kasım ayında piyasaya sürülmesiydi; bu, cepleri geniş spekülatörlerin NFT’leri tek bir işlemde toplu olarak alıp satmasına, böylece zamandan ve işlem maliyetlerinden tasarruf etmesine olanak tanıyordu.

NFT ticaretindeki patlama, daha geniş kripto para piyasalarının yeni yılda kan dökülmesiyle birlikte geliyor.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan bitcoin’in fiyatı, Pazartesi günü kısa bir süreliğine 40.000 doların altına düşerek yıl başından bu yana %17’nin üzerinde bir kayıp yaşadı. Bitcoin o zamandan beri toparlandı ve yayınlandığı sırada madeni para başına yaklaşık 42.800 dolardan işlem görüyor.

Şimdiye kadar NFT hacmine hakim olan Ethereum blok zinciri ile ilişkili kripto para birimi Ether, bugüne kadar %9,8 kaybetti.

2017 yılında kurulan OpenSea, lider NFT pazarıdır. Girişim sermayesi şirketleri Paradigm ve Coatue liderliğindeki C Serisi turda yakın zamanda 300 milyon dolarlık taze sermaye topladı. Bağış toplama, OpenSea’yi 13 dolara koyuyor. 3 milyar değerleme, başlangıçtaki 1 dolardan neredeyse on kat arttı. Temmuz ayında 5 milyar değerleme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.