Kripto Haber

Pantera, Rift’in Likidite Madenciliği Alternatifinde 18 Milyon Dolarlık Tur Lideri

CoinDesk’e sağlanan bir basın açıklamasına göre, merkezi olmayan özerk kuruluşlara (DAO) protokol tabanlı likidite sunan Rift Finance, Pantera Capital liderliğindeki 18 milyon dolarlık bir fonlama turuyla gizlice ortaya çıktı. Finansmandan sonra firmanın değerlemesi açıklanmadı.

Turdaki diğer katılımcılar arasında Coinbase Ventures, Two Sigma Ventures, Spartan Group, Defiance Capital, Hashed, Jump Capital, Vessel Capital ve Morningstar Ventures yer aldı.

Bir çekirdek misyon ve paylaşılan hazine etrafında organize edilen DAO’lar, genellikle yönetim ve fayda amaçları için jetonlar çıkarır ve ayrıca jetonları, likidite madenciliği adı verilen bir süreç olan kullanıcı mevduatlarını teşvik etmek için kullanır. Eleştirmenler, likidite madenciliğinin kusurlu teşvikler sunduğunu ve ödülleri emen ve kuyu kuruduğunda ayrılan geçici “çiftçileri” cezbettiğini söylediler.

Rift, bunun yerine DAO’ların sahiplikten vazgeçmeden hazinelerinden yönetişim belirteçleri dağıtmasına olanak tanır. Rift protokolü daha sonra katılımları için yüksek getiri alan perakende ve kurumsal mevduat sahiplerinden bir yönetim belirtecini eter ile eşleştirerek likidite havuzları oluşturur.

“Protokollerin, tüm yaşam döngüleri boyunca kritik bir hedef olan ağları için sürdürülebilir likidite oluşturmaya yönelik sınırlı araçları vardır. Two Sigma Ventures başkanı Andy Kangpan bir basın açıklamasında, projelerin yalnızca pahalı olan ve paralı sermayeyi ekosistemlerine çeken likidite madenciliğine dayanması sürdürülemez hale geldi” dedi. “Rift, sürdürülebilir likidite yaratmak isteyen tokenize edilmiş herhangi bir kuruluş için yeni bir çağı başlatacak.”

Geçen yıl, Rift beta ürününü Ethereum ana ağında Fantom, Terra, Injective ve Ramp dahil olmak üzere seçkin bir DAO grubuyla başlattı. Beta, 50 milyon dolarlık toplam kilitli (TVL) sınırına birkaç gün içinde ulaştı.

Salı günü, Rift, Rift ekosisteminde DAO’lara yüksek getiri elde etmek isteyen mevduat sahipleri için erken erişim bekleme listesini açtı. Kısa vadeli yol haritası, ek katman 1 blok zincirleri arasında genişleme planlarını içeriyor.

Rift, Austin King ve Tyler Tarsi tarafından kuruldu. King daha önce Ripple tarafından satın alınan bir kripto ödeme altyapısı şirketi olan Strata Labs’ı kurmuştu. Tarsi, hedge fonlarında kurumsal borç verme ve borç alma masaları için tescilli nicel algoritmalar geliştirmişti.

Rift, likidite madenciliğine bir alternatif sunan, sayıları giderek artan protokoller arasında yer alıyor. Stablecoin projesi Fei, likidite havuzları oluşturmak için yerel yönetim belirteçlerini Fei stabilcoin’leriyle eşleştiren bir ürün oluşturmak için Ondo Finance protokolüyle birlikte çalışıyor. Bu arada, merkezi olmayan bir rezerv para birimi olan Olympus DAO, likidite havuzlarını tahvillerle eşleştiren Olympus Pro programına sahiptir.

Daha fazlasını okuyun: Likidite Madenciliği Öldü. Sırada Ne Var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.