Kripto Bilgi

Para Piyasasının Kurucusu Endişeleri Azaltırken, Çapa Protokol Rezervleri Kayıyor

%20 civarında endüstriyi geride bırakan bir gösterge mevduat oranı sunan Terra tabanlı borç verme ve borçlanma protokolü Anchor’ın rezervleri, kripto piyasası çöküşünün bir sonucu olarak hızla kayıyor.

Veri, Terra tarafından sağlanmıştır. Mühendis gösterisi rezervleri, dört hafta içinde, günde yaklaşık 1.25 milyon UST’lik bir düşüşle, yerli Terra ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin olan 35 milyon UST’ye kadar yarı yarıya düştü. Kripto topluluğu, düzeltici önlemlerin yokluğunda rezervlerin üç hafta içinde tamamen tükeneceğinden endişe ediyor.

Twitter hesabı @DU09BTC’yi işleten takma adlı piyasa uzmanı ve Çapa kullanıcısı Duo Nine, “Çapa Getiri Rezervi %20 faiz istikrarını korumak için bir tampon olarak oluşturuldu” dedi. “Ancak bu rezerv, Çapa Protokolü’ndeki borçlulardan daha fazla mevduat nedeniyle haftalardır açık veriyor. Bu oranda, 20 gün içinde sıfıra ulaşacak.”

DeFi protokollerinin çoğu, talep-tedarik kuvvetlerinin borç verme ve borç verme oranlarını belirlemesine izin verirken, Anchor, UST yatıran kullanıcılara neredeyse sabit %20’lik bir yıllık yüzde getiri (APY) sunar. Sözde çapa oranı, Anchor’ın yönetim belirteci ANC’nin sahipleri tarafından belirlenir. Basın zamanında, diğer endüstri ağır topları, veri kaynağına göre %10’dan daha az borç verme oranları sunuyordu. com.

Protokol, üç gelir kaynağından muhteşem yüksek mevduat oranını finanse ediyor: borçlulara uygulanan faiz, borçluların teminatlarından kazanılan stake ödülleri – tahvilli luna (bLUNA) veya tahvilli ether (bETH) gibi büyük blok zincirlerinden hisse varlıklarının sıvı staking kanıtı – ve tasfiye ücretleri. Luna, Terra’nın blok zincirinin yerel tokenidir, eter ise Ethereum blok zincirine güç sağlar.

Üç gelir kaynağından gerçekleşen getiri, çapa oranından büyükse, fazla miktar UST cinsinden Çapa Getiri Rezervi olarak bir kenara bırakılır. Protokol, gerçekleşen getiri çıpa oranından düşük olduğunda rezervden yararlanarak mevduat sahiplerine söz verildiği gibi ödeme yapılmasını sağlar.

Yapı, protokolün rezervini piyasa çöküşlerine ve bunun sonucunda kredi talebi ile mevduat arzı arasındaki dengesizliğe karşı savunmasız hale getirir. Düşüş dönemlerinde, tüccarların başka yerlerde daha yüksek getiri aramak için UST ödünç alma olasılıkları daha düşüktür ve bu da kredi talebinde düşüşe neden olur. Ayrıca, nispeten istikrarlı bir getiri elde etmek için UST jetonları tedarik etme olasılıkları daha yüksektir ve bu da mevduatları daha da yükseltir.

Anchor’ın arkasındaki merkezi olmayan finansal ödeme ağı Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon’un tweetlediği gibi, Aralık ayından bu yana olan ve protokolü ısrarla rezervi kullanmaya zorlayan şey buydu.

Anchor Protocol’den alınan veriler, toplam mevduatın basın zamanında 5,71 milyar UST, ödünç alınan miktarın ise 1,37 milyar UST olduğunu gösteriyor. Bu, %300’ün üzerinde bir kredi talebi sıkıntısı. Getiri rezervi 34,13 milyon UST ve çapa oranı %19,88 idi.

Durum, belki de sabit oranların uzun vadede sürdürülemez olduğunu ve getirilerin talep ve arz güçlerinin serbest etkileşimi tarafından daha iyi belirlendiğini gösteriyor.

“Yaklaşık %20’lik sabit verim sürdürülebilir olmayabilir,” dedi Duo Nine. “Protokol açıkla karşı karşıyayken, çıpa oranını %20’de tutmak için artan kredi talebi şeklinde taze paraya ihtiyacı var.”

Kurucu endişeleri küçümsüyor

Terraform Labs’ın Kwon’u, mekanizmanın tam olarak piyasa düşüşleri sırasında istikrarı sağlamak için oluşturulduğunu söyleyerek rezervlerdeki bir azalmayla ilgili endişeleri yatıştırmaya çalışıyor. Bugün erken saatlerde Kwon, Twitter’daki kripto takipçilerine, çok korkulan rezerv senaryosunun sıfıra düşmesi durumunda protokolün normal bir DeFi para piyasası olarak işlev göreceğine dair güvence verdi.

“Bu varsayımsal duruma ulaşacak olsaydık, Anchor *hala* istikrarlı paralar üzerinde en yüksek getiriyi sunacak. Şimdiye kadar. İyi olacak,” diye tweet attı Kwon.

Hangi düzeltici tedbirlerin uygulandığını göreceğiz. Terraform Labs, Mayıs-Haziran 2021 kripto çöküşünün ardından daha geniş piyasa boğa koşusunu delen 70 milyon UST nakit enjeksiyonu sağladı.

Terra Research Forum’un blog yazısı Bolstering Anchor’s Sustainability “Dağıtım, gelecekteki müdahale ihtiyacını önleyecek ve protokolün düşük borçlanma talebi dönemlerinde bile kendi kendine sürdürülebilir mekanikleri tanıtması için önemli bir pist tahsis edecek tek seferlik bir çözümdür” Temmuz ayında yayınlandı dedi.

Uzmanlar, nakit enjeksiyonunun geçici bir çözüm olabileceğini söylüyor. Sonuçta, kredi talebi üzerinde çok az etkisi olacaktır.

“Bir sermaye enjeksiyonu sistemin sağlığını uzatacaktır, ancak genel olarak, ya mevduat oranını düşürmeleri ya da ANC belirteci için faydayı artırmaları gerekir, bu nedenle bir tarım parası olarak görülmez,” Hassan Bassiri, Başkan Yardımcısı, Portföy Arca’da yönetim, şunları söyledi:

Teminat sağlayan borçlulara, ödünç alınan miktarla orantılı olarak ANC jetonları verilir. Resmi açıklayıcı, “ANC ayrıca, borçlanma talebini ve ilk mevduat oranı istikrarını önyüklemek için teşvikler olarak kullanılıyor. Protokol, ANC belirteçlerini her blokta, ödünç alınan miktarla orantılı olarak stabilcoin borçlularına dağıtıyor” diyor.

Artan faydaya sahip bir ANC belirteci, kredi talebini ve protokol için daha fazla gelir getirerek rezerv üzerindeki baskıyı hafifletebilir. Kwon, getiri rezervini sübvanse etmenin yollarını bulmaya kararlı olduğuna dair güvence verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.