Kripto Bilgi

Pazar Paketi: Analistler Şüpheci Kaldıkça Bitcoin Biraz Değişti

Bitcoin (BTC) Salı günü 36.000$’ın üzerine çıktı, ancak son 24 saatte ETH’deki %0,76’lık düşüşe kıyasla hala yaklaşık %0,38 düştü. Bugün erken saatlerde yaşanan toparlanma göz önüne alındığında, alıcıların geri dönmeye başladığı görülüyor, ancak bazı analistler ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günkü basın toplantısı öncesinde dalgalı bir fiyat hareketi bekliyorlar. Fed yetkilileri bugün politika toplantısına başladı.

Fed’in, faiz artırımına denk gelebilecek olan varlık alım programını Mart ayında sona erdirmesiyle ilgili ayrıntıları vermesi bekleniyor. Daha sıkı bir para politikasına ilişkin endişeler, son iki hafta içinde hisse senetleri ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere spekülatif varlıklarda keskin bir satışa katkıda bulundu.

Bazı kripto alıcıları, makroekonomik ve düzenleyici belirsizlikler nedeniyle kenarda kalabilir. Düzenlemeye gelince, Rusya Maliye Bakanlığı, ülkenin merkez bankası tarafından kripto yasağı çağrılarına karşı çıktı. Rusya Maliye Bakanlığı’nın maliye politikası departmanı başkanı Ivan Chebeskov Salı günü düzenlediği bir konferansta, “Yasaklamak değil, düzenlememiz gerekiyor” dedi.

Şimdilik, kısa vadeli tüccarların bitcoin spot piyasasına geri döndüğü görülüyor. BTC’nin işlem hacmi, kripto para birimi 40.000 doların altına düştükten sonra son birkaç gün içinde arttı. Bu, ileride daha yüksek oynaklığa işaret edebilir.

Son fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 36679 $, -0. %38

●Eter (ETH): 2424 $, -0. %76

●S&P 500 günlük kapanış: 4356$, -1. %22

●Altın: Ons başına 1848$, +0. %35

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: 1. %78

Bitcoin, ether ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi coindesk’te bulunabilir. com/endeksler.

Uzun süreli BTC tasfiyeleri ve açık faiz gibi çeşitli piyasa göstergeleri, daha fazla aşağı yönlü hareketin muhtemel olduğunu gösteriyor.

Arcane Research Salı günkü bir raporda, “Daha önce gördüklerimizle karşılaştırıldığında, kargaşanın ortasında yaşanan sessiz tasfiyeler, su altı uzunlarının daha fazla düşüşe maruz kaldığını da gösterebilir,” diye yazdı.

Bitcoin vadeli işlem tasfiye hacmi, önceki zirvelere göre daha az aşırı. (Gizli Araştırma)

Bitcoin hakimiyeti artıyor

Diğer bir uyarı işareti, BTC’nin toplam kripto piyasa değerine göre piyasa kapitalizasyonu olan bitcoin’in hakimiyet oranındaki son artıştır. Tipik olarak, hakimiyet oranındaki bir artış, bitcoin’in alternatif kripto para birimlerinden (altcoin’ler) daha az riskli olarak görüldüğü için kripto tüccarları arasında güvenliğe kaçış olduğunu gösterir.

Bitcoin’in hakimiyet oranı yükseliyor (Damanick Dantes/CoinDesk, TradingView)

Altcoin toplaması

  • Solana ve Polkadot altcoin kazançlarına öncülük ediyor: Birkaç büyük kripto para birimi bugün bitcoin ile hareket etti ve %12’ye kadar yükseldi. Polkadot (DOT), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) en çok kazananlar arasındaydı. Daha geniş kripto piyasası 1 dolara %5 ekledi. CoinDesk’ten Shaurya Malwa’ya göre, son 24 saatte 76 trilyon toplam piyasa değeri. Burada daha fazlasını okuyun.
  • Bitcoin-eter oranı üç ayın en yüksek seviyesine ulaştığında Ethereum para piyasaları rekor tasfiyeler görüyor: Omkar Godbole’a göre, bitcoin-eter oranı Pazartesi günü üç ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve yakın vadede Bitcoin performansının devam ettiğinin sinyalini verdi. Ether’in son satışları, AAVE, Compound ve MakerDAO gibi önde gelen Ethereum tabanlı borç verme ve borçlanma protokollerinde kilitlenen teminatların tasfiyesini tetikledi. MakerDAO tek başına tasfiye ceza ücretlerinde 15 milyon dolardan fazla kazandı. Burada daha fazlasını okuyun.
  • Kullanıcılar çiftlik verimine bakarken Fantom işlemleri Ethereum’u geride bıraktı: Fantom blok zincirindeki işlemler, yatırımcılar çiftlik verimi ve değer elde etmek için yeni yollar aradığı için Pazartesi günü ilk kez Ethereum’un işlemlerini aştı. Son 24 saat içinde Fantom ağında 1,2 milyondan fazla işlem gerçekleştirildi. Bu, Ethereum’un 1, 1 milyon işleminden biraz daha yüksekti. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili haberler

  • Cumhuriyet Sermayesi Çapraz Zincirli Köprü Dönüşünde 6 Milyon Dolarlık Turda Önde
  • YouTube, İçerik Oluşturucuların İş Yerinde “Sermaye Yapmasına” İzin Vermek İçin NFT’ler Sunmayı Düşünüyor
  • Rusya Maliye Bakanlığı Merkez Bankası’nın Kripto Yasağı Çağrısına Karşı Çıktı
  • Fed Önizlemesi: Faiz Artışları Stablecoin’lere Talebi Nasıl Teşvik Edebilir?
  • Bitcoin Satışları 100.000$’lık Düşüşleri Erteledi

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü yükselişle kapattı.

En çok kazananlar:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Dogecoin DOGE +3. %8 Para birimi
Polkadot NOKTA +3. %0 Akıllı Sözleşme Platformu
Çokgen MATIC +2. %0 Akıllı Sözleşme Platformu

En büyük kaybedenler:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Kardano ADA -4. %2 Akıllı Sözleşme Platformu
Litecoin LTC −2. %7 Para birimi
Algorand ALGO −2. %1 Akıllı Sözleşme Platformu

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.