Kripto Bilgi

Pazar Paketi: Bitcoin Duygusu Son Derece Ayıya Dönüyor

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri Çarşamba günkü satıştan sonra dengeleniyor. Bazı analistler, özellikle yatırımcıların hisse senetleri gibi riskli olduğu düşünülen diğer varlıklara maruz kalmalarını azalttığı için kripto oynaklığının bu ay yüksek kalmasını bekliyor.

Çarşamba günü yapılan satışlar 800 milyon dolarlık tasfiyeyle sonuçlandı ve bu da fiyat hareketlerini hızlandırdı. Tasfiyeler, bir borsa, yatırımcının başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle bir güvenlik mekanizması olarak bir yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapattığında meydana gelir. Bu öncelikle vadeli işlemlerde olur.

Bazı analistler, genellikle piyasada daha fazla riske işaret eden bitcoin vadeli işlem tüccarları arasındaki kaldıraçtaki son artışı izliyor.

Teknik açıdan bakıldığında, Bitcoin, yukarı yönlü sınırlı gibi görünse de, bir karşı trend sıçraması görebilir.

Son Fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 43,163 $, -2. %41
 • Eter (ETH): 3.418 $, -5. %71
 • S&P 500: 4.696$, -0. %10
 • Altın: 1.788$, -1. %20
 • 10 yıllık Hazine getirisi %1,72’de kapandı

Ayı eğilimi göstergesi

Piyasa katılımcıları arasındaki duyarlılığı ölçen bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesinde. Düşük okuma, piyasa korkusunu gösterir ve genellikle kripto tüccarları arasında karşıt bir gösterge olarak görülür.

Arcane Research bir raporda “Korku ve Açgözlülük Endeksi bir buçuk aydan fazla bir süredir açgözlülük sinyali vermedi – alışılmadık derecede uzun bir olumsuz piyasa hissi,” dedi.

Yine de, fiyatlar belirleyici bir yukarı veya aşağı hareketten önce yatay hareket ettiğinden, endeks bir ay boyunca “korku” modunda kalabilir.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi (CoinDesk, Alternatif. ben)

Bitcoin düşüşü derinleşiyor

Bitcoin, Kasım ayında belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000$’ın kabaca %35 altında. Düşüş veya zirveden dibe yüzde düşüş, Temmuz’dan bu yana görülen en büyük düşüş. Önceki düşüşler yaklaşık %80 seviyelerine ulaştı ve toparlanması birkaç ay sürdü.

Şimdilik, düşüşler önceki aşırılıklara kıyasla geçen yıl daha az şiddetli olmuştur.

Aşağıdaki tablo finansal veri sağlayıcısı Koyfin’den alınmıştır.

Altcoin toplaması

 • Polkadot, Solana en büyük kaybedenler arasında: Ethereum rakipleri Avalanche (AVAX), Terra (LUNA) ve Solana (SOL) tokenleri – sözde ‘SoLunAvax’ ticareti – son 24 yılda %12 kadar düştü saatler. Bir başka Ethereum rakibi olan Polkadot (DOT), Perşembe günü Asya işlem saatlerinde hafif bir canlanma görmeden önce tokenlerinin %14 düştüğünü gördü. CoinDesk’ten Shaurya Malwa’ya göre, bu ağların jetonları geçtiğimiz yıl, esas olarak yatırımcılar Ethereum dışında blok zinciri alternatifleri aradıkça yüzde birkaç yüz arttı. Burada daha fazlasını okuyun.
 • Ethereum merkezi olmayan finans (DeFi) hakimiyeti risk altında: Egemenliğini korumak için gerekli olan Ethereum ağının ölçeklendirilmesi çok geç gelebilir, JPMorgan bir raporda söyledi. Ağı ölçeklendirmek için çok önemli olan parçalamanın son aşaması gelecek yıldan önce gelmeyecek. Bu arada Terra, Binance Smart Chain, Avalanche, Solana, Fantom, Tron ve Polygon gibi alternatif blok zincirleri DeFi sektöründe en fazla pazar payını kazanıyor.
 • Merkezi olmayan borsa hacimlerinde taban: Son kripto çöküşüne rağmen, Messari’den gelen verilere göre, DeFi tokenlerinde kilitlenen toplam değer, tüm zamanların en yüksek seviyelerinin yaklaşık %6 altında sabit kaldı. Messari Perşembe günkü haber bülteninde, “Ancak, merkezi olmayan borsa (DEX) hacimlerinin ivmesi, diğer patlayıcı DeFi faaliyetlerinin gerisinde kaldı” dedi. Aylık DEX hacimleri, Haziran ayından bu yana tüm zamanların en yüksek seviyelerinin altında kaldı.

İlgili Haberler

 • Tencent, WeChat Hisse Cüzdanına Dijital Yuan Desteği Ekliyor: Rapor
 • Nas Crypto Music Startup Royal Üzerinden İki Şarkının Haklarını Satıyor
 • BofA, Coinbase’i Satın Almak İçin Yükseltiyor, Perakende Kripto Ticaretinin Ötesinde Gelir Çeşitlendirmesini Görüyor
 • Kripto Suçu, Fiyatlar Yükselirken 2021’de 14 Milyar Dolarla Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı: Zincir Analizi
 • DAO’lar Kripto Girişim Sermayesinin Yerini Alacak mı?

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü düşüşle kapattı.

En büyük kazananlar:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Kozmos ATOM +4. %6 Akıllı Sözleşme Platformu
Kardano ADA +1. %7 Akıllı Sözleşme Platformu

En büyük kaybedenler:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Ethereum ETH −5. %7 Akıllı Sözleşme Platformu
Filecoin FIL −5. %5 Bilgisayar
İnternet Bilgisayarı ICP -4. %3 Bilgisayar

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.