Kripto Bilgi

Pazar Paketi: Hisse Senedi İyileştikçe Bitcoin ve Hisse Senetleri Dengeleniyor

Bitcoin Salı günü 43.000$’a yükseldi ve son 24 saatte yaklaşık %3 arttı. MATC ve FTM gibi çeşitli alternatif kripto para birimleri (altcoinler) aynı dönemde yaklaşık %14 arttı ve bu da yatırımcılar arasında risk iştahının arttığını gösteriyor.

Görünüşe göre yükseliş hissi, en azından kısa vadede hem kripto hem de hisse senedi piyasalarına geri dönmeye başlıyor. Teknik göstergeler, BTC’nin Aralık ayından bu yana en fazla aşırı satım seviyesinde olduğunu gösteriyor ve bu, bazı tüccarları tabandan alım yapmaya teşvik edebilir, ancak yukarı yönlü 45.000$ ile sınırlı olabilir.

Satışın, son birkaç ay içinde kripto madenciliği hisseleri üzerinde olumsuz bir etkisi oldu. ABD’de listelenen madencilik şirketleri Marathon Digital Holdings (MARA), Riot Blockchain (RIOT) ve Bit Digital (BTBT) hisseleri 10 Kasım’dan bu yana %50’den fazla düştü.

Yine de bazı madenciler fiyat tabanından etkilenmemiş görünüyor. Örneğin, bitcoin madencilik firması Bitfarms, 43 dolar değerinde 1.000 bitcoin satın aldı. Ocak ayının ilk haftasında 2 milyon.

Ancak bazı tüccarlar için kayıplar artmaya başlıyor. Blockchain verileri, daha fazla tüccarın BTC’yi zararına veya maliyet temellerinin altında sattığını gösteriyor. CryptoQuant Salı günkü bir blog yazısında, “Mayıs 2021’de (keskin bir satış sırasında) piyasa uzun bir süre zararla satış yapmaya devam ettiğinde benzer bir davranış gördük” dedi.

Son fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 41,785 dolar, +2. %33
 • Eter (ETH): 3.239 $, +5. %02
 • S&P 500: 4.713$, +0. %92
 • Altın: 1.822$, +1. %31
 • 10 yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: 1.74%

Şimdilik, alıcıların çoğu, özellikle Çarşamba günü yayınlanacak ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporunun öncesinde, kenarda kalmaya devam ediyor gibi görünüyor.

“Piyasa, TÜFE’nin Aralık ayına kadar yıl için %7,1 ve ay boyunca %0,4 artmasını bekliyor. İngiltere merkezli dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta analist olan Marcus Sotiriou, CoinDesk’e bir e-posta yazdı.

“Son haftalarda gördüğümüz satış nedeniyle, Çarşamba günü beklenenden daha yüksek enflasyon verisiyle bile BTC için aşağı yönlü kısa vadede sınırlı” diye yazdı Sotiriou.

Hisse senetleriyle artan korelasyon

Aşağıdaki grafik, bitcoin’in yaklaşık bir yıl içinde en yüksek seviyesine yaklaşan S&P 500 ile 90 günlük korelasyonunu gösteriyor. Bazı analistler, hisse senetlerinin karşı karşıya olduğu makroekonomik risklerin bu yıl kripto fiyatları üzerinde baskı oluşturabileceğinden endişe duyuyor.

FxPro analisti Alex Kuptsikevich, CoinDesk’e yazdığı bir e-postada, “Kripto para birimleri büyüme hisse senetleriyle eşit – faiz oranlarının dinamiklerine karşı hassaslar” dedi. Daha yüksek faiz oranları, önümüzdeki birkaç yıl içinde şirket kazançlarının bugün daha az değerli olacağı anlamına gelir ve bu da daha düşük değerlemelere ve hisse senedi fiyatlarına neden olabilir.

“Aynı zamanda kripto para birimlerinin daha hareketli olduğunu, yani bazen Nasdaq’tan iki veya üç kat daha fazla kaybettiğini unutmamalıyız. Eğer öyleyse, finansal piyasalarda faiz oranlarını normalleştirme süreci tamamlanmış olmaktan uzak olduğu için kripto para birimleri dipten çok uzaktır” dedi.

Bitcoin, S&P 500 korelasyonu (CoinDesk)

Diğer analistler, bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonunun bu yıl sonunda düşmesini bekliyor.

Oanda analisti Edward Moya, CoinDesk’e yazdığı bir e-postada “Bitcoin’in hisse senetleriyle olan korelasyonu bu yıl ayakta kalamayacak, çünkü hisse senetleri rekor seviyelerden sadece birkaç yüzde puanı düşerken, bitcoin yaklaşık %40 düştü” dedi. .

“Önümüzdeki birkaç aydaki odak, Fed’in agresif faiz artış döngüsü ve hisse senetleri için bitcoin’den çok daha olumsuz olabilecek bilançoyu ne kadar hızlı küçültecekleri olacak” dedi.

Moya, bu yılın sonlarında ABD dışındaki ülkelerde ekonomik toparlanmanın doların zayıflamasına yol açabileceğini tahmin ediyor. Buna karşılık, daha düşük bir dolar enflasyonist baskıları azaltacak ve kripto para birimleri ve hisse senetleri gibi riskli olduğu düşünülen varlıklara destek sağlayacaktır.

Ve uzun vadede, özellikle daha geleneksel yatırımcılar her iki varlığa da maruz kaldıkça, ekonomik faktörlerin kripto ve hisse senedi fiyatlarını aynı şekilde etkilemeye devam edeceğini söyledi.

“Şimdi ile 2018’deki çok daha büyük düşüş arasındaki fark, geçen yıl içinde alana giren daha kalıcı sermayeyi görmemiz. Bir kripto hedge fonu olan Pantera Capital’in ortağı Paul Veradittakit, CoinDesk’in “First Mover” programında yaptığı röportajda, “Bu, geleneksel pazarlarla daha fazla korelasyon anlamına gelebilir” dedi.

Altcoin toplaması

 • Yakın ve Cosmos daha iyi performans gösterdi: Tokens of Near (NEAR) ve Cosmos (ATOM), son 24 saatte büyük kripto para birimleri için tek kazananlar arasındaydı. NEAR, son 24 saat içinde %17’lik bir kazanç elde etti ve ATOM, 39$’ın üzerine %8’e varan bir artış kaydetti. 33 kısa bir geri çekilmeden önce. CoinDesk’ten Shaurya Malwa’ya göre kripto geliştiricileri, bu tür daha yeni blok zincirlerin yatırımcılar arasındaki çekiciliğine katkıda bulunan yeni protokollerin geliştirilmesi için yollar oluşturduğunu söylüyor. Burada daha fazlasını okuyun.
 • Tüccarlar deneysel projelerden uzaklaştıkça DeFi jetonları depolandı: Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Olympus (OHM) jetonları son 24 saat içinde %13,5 kadar düştü. Analistler, Malwa’ya göre, OHM tokenlerinin getirilerini kaldırmak için Fuse’dan OHM ödünç almayı içeren popüler bir havuzun gecelik tasfiyeler gördüğünü ve sert fiyat düşüşüne katkıda bulunduğunu söyledi. Burada daha fazlasını okuyun.
 • Axie Infinity’nin devasa yan zinciri, çok zincirli bir geleceği işaret ediyor: Axie Infinity geliştiricisi Sky Mavis’in yalnızca oyuna ayrılmış bir 2. katman ürünü olan Ronin, Ronin için Kasım ayındaki en yoğun dönemde Ethereum blok zincirinden %560 daha fazla toplam işlem gerçekleştirdi. , blockchain analitik firması Nansen’s’ten bir rapor söyledi. Nansen veri gazetecisi Martin Lee, Andrew Thurman’a göre, belirli işlevlere odaklanan geliştiricilerin çoğu blok zincirini uzmanlaşmaya iteceğini söyledi. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili haberler

 • Paradigma, Sequoia 1$ Yatırım Yapacak. Kale Menkul Kıymetlerinde 15B
 • CANLI BLOG: Fed Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nin huzuruna çıktı
 • Coinbase, PayPal, FTX kullanıcıları. ABD ve Daha Fazlası, TaxBit Ağı Üzerinden Kripto Vergilerini Ücretsiz Olarak Dosyalayabilecek
 • Iris Energy’nin Aralık Hash Oranı, Gelir Yeniden Düşerken %14 Arttı
 • EPNS, Bildirimleri Web 3’e Getirmek için Teklifte Yayınlanıyor

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü yükselişle kapattı.

En büyük kazananlar:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Poligon MATIC +13. %6 Akıllı Sözleşme Platformu
Polkadot NOKTA +8. %0 Akıllı Sözleşme Platformu
Dogecoin DOGE +5. %7 Para birimi

En büyük kaybedenler:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Zincir bağlantı bağlantı −3. %8 Bilgisayar
İnternet Bilgisayarı ICP -0. %1 Bilgisayar

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.