Kripto Bilgi

Pazar Paketi: Kripto Tüccarları Kaldıraçları Azaltıyor, Satış Baskısı Düşüyor

Bitcoin Cuma günü 41.000$ civarında sabitlendi ve geçen hafta yaklaşık %9 düştü. Analistler, teknik destek seviyeleri ihlal edilirse daha fazla düşüşe karşı savunmasız olmalarına rağmen fiyatların yatay hareket etmesini bekliyorlar.

Bitcoin ve eter vadeli işlem piyasalarında kaldıraçtaki azalma, daha sağlıklı piyasa koşullarına işaret edebilir. Tipik olarak, tüccarlar pozisyon boyutlarını küçülttüğünde, ek aşağı yönlü oynaklık olasılığı daha düşüktür.

Bu haftanın başlarında, Delphi Digital’de araştırma analisti Genevieve Yeoh bir blog yazısında, “tasfiye verilerine dayanarak, birkaç kaldıraçlı tüccar bir toparlanma üzerinde spekülasyon yapmaya çalıştı ve bu süreçte yandı” dedi.

Aşağı doğru fiyat hareketlerini hızlandırabilen tasfiyeler, bir borsa, tüccarın başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle bir güvenlik mekanizması olarak bir tüccarın kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapattığında meydana gelir. Bu öncelikle vadeli işlemlerde olur.

Şimdilik, bitcoin küresel hisse senedi piyasalarında düşüşleri takip ederek üç ayın en düşük seviyesinde kalmaya devam ediyor.

Son Fiyatlar

  • Bitcoin (BTC): 41,928 dolar, -2. %97
  • Eter (ETH): 3,216$, -6. %11
  • S&P 500: 4.677$, -0. %41
  • Altın: 1.795$, +0. %19
  • 10 yıllık Hazine getirisi %1,76’da kapattı

Tüccarlar riski azaltır

Bazı analistler, Çarşamba günkü satışların ardından kripto piyasalarında istikrar belirtilerine işaret ediyor. Fiyat tabanlarında yaklaşık 800 milyon dolarlık tasfiyeden sonra, kısa vadede satış baskısı azalabilir.

Coinbase kurumsal araştırma başkanı David Duong Cuma günü bir haber bülteninde, “Son haftalarda hem BTC hem de ETH sürekli takas fonlama oranlarının sıfıra yakın olmasıyla önemli ölçüde risk azaltma gördük” dedi.

Sürekli takas, geleneksel vadeli işlemlere benzer bir tür kripto türev ticaret ürünüdür.

“Kaldıraç keskin bir şekilde düşürüldü, bu durum BTC bazının 2021’in 3. çeyreğinin başlarında %20’den Ocak 2022’de %5’e düşmesine ve ETH bazının aynı dönemde %20’den %2’ye düşmesine yansıdı (Deribit’e göre), Duong yazdı.

Döviz çıkışları

Bitcoin ve eterin borsalara ve borsalardan net akışı geçen yıl daha düşük bir eğilim gösterdi. Ancak bu hafta borsalara daha fazla BTC taşındı ve bu da yatırımcı hissiyatında düşüş eğilimine işaret edebilir.

Net girişler, yatırımcının satma niyetini gösterirken, tutarlı çıkışlar güçlü holding hissiyatını temsil eder ve piyasadan dolaşımdaki arzı çekerek fiyat artışlarının önünü açar.

Borsalara net girişlerdeki son artış bir eğilim değişikliğine işaret etmese de, analistler Ocak ayına benzer sürekli bir yükselişi yakından izliyorlar ve bu da uzun süreli bir pazar satışına yol açabilir.

Bitcoin’in borsalara ve borsalardan net transfer hacmi (Glassnode)

Borsalardan ETH çıkışı (Coinbase Analytics)

Altcoin toplaması

  • Ether tasfiyeleri: Analitik araçları Coinglass’ın verilerine göre, tüccarlar son 24 saat içinde ether ile izlenen vadeli işlemler ürünlerinde 182 milyon dolar zarar etti. Bu, karşılaştırılabilir bir dönemde genellikle kripto pazarındaki en büyük tasfiyeleri gören bitcoin ile izlenen vadeli işlemlerden 14 milyon dolar daha yüksek.
  • Serum’un fon artışı: Solana blok zincirinde merkezi olmayan finansın (DeFi) çoğunu destekleyen protokol, operasyonları genişletmek için fon topluyor ve şu ana kadar yaklaşık 70 milyon dolar taahhüt edildi. Finansman turundaki alıcılar, hem Serum’un SRM tokenlerini hem de ekosistem fonunun bir kısmını aldı ve %85’i fona girdi. Ekosistem fonları, büyük projeler arasında büyüyen bir trend. Burada daha fazlasını okuyun.
  • Avalanche’ın harikalar diyarı: Algoritmik para piyasası Wonderland, Polygon tabanlı merkezi olmayan bahis uygulaması BetSwap’a bir tohum yatırımı yaptı, ekip Cuma günkü bir gönderide söyledi. Hareket, bir DeFi protokolüne yatırım yapan topluluk tarafından yönetilen bir kripto projesinin ilk örneklerinden biri oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.