Kripto Bilgi

Pazar Paketi: Tüccar Duyarlılığı İyileştikçe Bitcoin Ralli Güçleniyor

Bitcoin (BTC) Pazartesi günü 43.000 doların üzerine çıkarak Kasım ayından bu yana satışların yaklaşık %30’unu geri aldı. Bazı analistler, önceki fiyat artışlarına kıyasla daha az ivme ile de olsa, kısa süreli daralma rallisinin devam edebileceğini düşünüyor.

Büyük BTC borsalarındaki işlem hacmi Pazartesi günü yükseldi, ancak yine de Ocak ayının en yüksek seviyelerinin altında. Fiyat artışları sırasında ortalamanın altında ticaret faaliyeti, tipik olarak tüccarlar arasındaki düşük inancı yansıtır.

Fiyat artışına rağmen bitcoin opsiyon piyasasında oynaklık da düşük. Singapur merkezli bir kripto ticaret şirketi olan QCP Capital, bir Telegram sohbetinde “BTC spot piyasasındaki hızlı ralliye rağmen oynaklıklar muazzam bir baskı altında kalmaya devam ediyor” dedi. QCP, “BTC 1 haftalık zımni oynaklıklar, hafta sonu boyunca %50’nin en düşük seviyelerine yakın işlem gördü! Seviyeler şimdi biraz yükseldi” diye yazdı.

Şimdilik, teknik göstergeler 45.000-47.000$ arasında direnç için ek alan gösteriyor. Fairlead Strategies’in genel müdürü Katie Stockton’a göre, Bitcoin aşırı satımdaki bir sıçrama desteğin 37.400 dolar civarında bozulmadan kalmasından sonra 50 günlük hareketli ortalamasını test ediyor. Stockton Pazartesi günü bir notta, “Bitcoin’in uzun vadeli ivme kaybı nedeniyle dikkatli bir şekilde adım atacağız” dedi.

Son fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 44034$, +%5.97

●Eter (ETH): 3145$, +%5,50

●S&P 500 günlük kapanışı: 4484$, -%0,37

●Altın: Ons başına 1823$, +%0,90

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: %1,92

Bitcoin, ether ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınmıştır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi coindesk.com/indices adresinde bulunabilir.

Fonlama oranları çok az değişti

Bitcoin’in ortalama fonlama oranı veya büyük borsalarda listelenen kalıcı vadeli işlemler piyasasında uzun pozisyon tutmanın maliyeti de son fiyat artışına rağmen düşük kalıyor. Bu, kaldıraçlı tüccarların hala temkinli oldukları ve BTC’nin geçen haftaki %13’lük fiyat artışı sırasında kendilerini agresif bir şekilde konumlandırmadıkları anlamına gelebilir.

Fonlama oranı biraz negatif, bu da “fiyatlar yükselmeye devam ederse kaldıraçlı açıkların tasfiye edilmesi ve bu kısa sıkışıklığa daha fazla yakıt eklenmesi” anlamına geliyor, diye yazdı QCP Capital.

Tasfiye, bir borsa, yatırımcının başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle bir güvenlik mekanizması olarak bir yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapattığında meydana gelir. Bu öncelikle vadeli işlemlerde olur.

Bitcoin fonlama oranlarındaki önceki artış, 2021’in başlarında meydana geldi ve %50’ye yakın bir satıştan önce geldi. Ancak bu sefer, fonlama oranları aşırı seviyelere ulaşmadı, bu da bazı trader’ların, önceki satışlarda önemli likidasyonlardan korkan, kenarda kaldıklarını gösteriyor.

Bitcoin fonlama oranları (CryptoQuant)

Kripto fon girişleri artıyor

Dijital varlık yöneticisi CoinShares’in Pazartesi günü yayınladığı bir rapora göre, kripto fonları Cuma gününe kadar yedi gün boyunca 85 milyon dolarlık giriş gördü. Net girişlerin üst üste üçüncü haftasıydı.

Geçen hafta bitcoin odaklı fonlara yaklaşık 71 milyon dolar aktı, bu Aralık başından bu yana en büyük miktar.

Genel yükseliş hissine rağmen, Ethereum odaklı fonlar, geçen haftaki 26,8 milyon dolarlık çıkıştan daha az olan ancak yine de istikrarsız bir pazarın işareti olan 8,5 milyon dolarlık çıkış gördü.

Kripto fonları, 4 Şubat’a kadar yedi gün boyunca 85 milyon dolarlık giriş gördü (CoinShares)

Altcoin toplaması

  • XRP, kripto kazançlarına öncülük ediyor: Ripple’ın XRP token’ı, %18’lik bir artışla 0,79 doların üzerine çıkarak büyük kripto para birimleri arasında kazanımlara öncülük etti. Shaurya Malwa’ya göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun blok zinciri tabanlı ödeme firmasının XRP’yi halka kayıtsız bir menkul kıymet olarak sattığını iddia ettiği mahkeme davası etrafındaki olumlu duygularla birlikte fiyat yükseldi. Burada daha fazlasını okuyun.
  • Shiba Inu’nun SHIB roketleri %26: Shiba Inu temalı jetonlar, son 24 saatte %46’ya varan artışla Pazartesi günü en çok kazananlar oldu. Fiyat hareketi, SHIB tarafından izlenen vadeli işlem ürünlerinin tüccarları için tasfiyelerde 11 milyon dolardan fazla zarara neden oldu. Hafta sonu yükselişi, geliştiricilerin hamburger ve patates kızartması satan bir fast food zinciri olan Welly’s ile bir bağlantı kurmasından günler sonra geldi. Geliştiriciler, ortaklığın, Welly’nin mağazalarının Shiba Inu temalı ürünleri ve görüntüleri içerecek şekilde yeniden markalandırılmasını ve müşteriler için değiştirilemez jetonların (NFT) verilmesini içerdiğini söyledi. SHIB’nin yanı sıra, Dogecoin (DOGE) da son 24 saatteki getirilerin %13’ünü ekleyerek en çok göğüs alan token kazananlar arasında yer alıyor.
  • Japonya’nın yen sabit para birimi ihraç eden en büyük bankası: Varlıklara göre Japonya’nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ’nin güven bankacılığı kolu, menkul kıymet ticareti için blok zinciri teknolojisini kullanmayı ve bir ödeme aracı olarak durağan parayı kurmayı planlıyor. Jamie Crawley’e göre bu, şimdi birkaç gün süren anlaşma sürecini hızlandıracak ve anında yaparak milyonlarca dolar tasarruf sağlayacak. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili haberler

  • FSInsight, Bitcoin’in 2022’nin İkinci Yarısında 200.000 Dolara Ulaşacağını Söyledi
  • Kripto Fon Fon Girişleri, Piyasa Duyarlılığındaki Artışı Takip Ediyor
  • Valkyrie Bitcoin Madencileri ETF, Nasdaq Listelemesi İçin Onaylandı
  • Kripto Ödeme Firması Wirex ABD’ye Genişledi, Kripto Bağlantılı Visa Banka Kartı Dağıtmaya Başladı
  • 4,4 Milyon Dolarlık Blok Zinciri Altyapı Firma Ölçer Hack’inde Çalındı

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki dijital varlıklar günü yüksek kapattı.

En çok kazananlar:

Öğe Kasa kodu İadeler Sektör
Çokgen MATIC +%19,3 Akıllı Sözleşme Platformu
XRP XRP +17.6% Para birimi
Ethereum Klasik vb. +11.6% Akıllı Sözleşme Platformu

Pazartesi günü CoinDesk 20’de kaybeden olmadı.

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.