Kripto Bilgi

Pazar Sonu Yıl Sonu İncelemesi: Bitcoin ETF Rallisi Kısa Ömürlü Olduğunu Kanıtladı ve 100.000 Dolarlık Düşler Soluklandı

Merhaba, Market Wrap okuyucuları! 2021’in son iki haftasında, bu alanı kripto para piyasalarında yılın en dramatik anlarını özetlemek ve küresel finansın hızla gelişen bu köşesinden önemli dersleri vurgulamak için kullanıyoruz. 20 Aralık’ta başlayan ve bugün sona eren sekiz gönderiden oluşan bir dizide, bu yıl kripto piyasalarını sarsan şeyi özetledik. (Bugünün kripto fiyatları ve en son başlıklar için lütfen aşağı kaydırın.)

Çarşamba günü, bitcoin’in 30.000 dolardan 50.000 dolara yükselmesine yol açan olayları inceledik. El Salvador’un BTC’yi meşru ihale olarak kabul etme kararının Haziran ayında fiyatlandığı ve Orta Amerika ülkesi yasasının Eylül ayında yürürlüğe girmesiyle alıcılar biraz kar etmeye başladı. Bu süre zarfında, Çin’in emlak borcu riskiyle ilgili endişeler devam ederken, bitcoin ve hisse senetleri düşmeye başladı.

Ama Eylül tabanları uzun sürmedi. İlk ABD bitcoin borsa yatırım fonu – yani bir bitcoin vadeli işlem ETF’si – dördüncü çeyrekte piyasaya sürüldüğünde, piyasa yeni bir coşku sarstı. Bitcoin, Ekim ayında 40.000 dolardan 65.000 dolara tırmandı ve yıl sonuna kadar 100.000 dolarlık vizyonlar yarattı. Olmayacaktı: Ralli fışkırdı, bitcoin’in kötü şöhretli oynaklığı geri döndü ve altı haneli fiyat tahmini çılgınca iyimser çıktı.

İlk ABD bitcoin bağlantılı ETF

Aylarca süren gecikmelerden sonra, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler Ağustos ayında bitcoin vadeli işlemlere dayalı bir borsa yatırım fonu tercihini açıkladı. Tüccarlar, SEC’in Ekim ayında bitcoin bağlantılı bir ETF’yi onaylayacağından umutlu hale geldi.

Bu umutların ardında gizlenen, geleneksel piyasalardaki birçok yatırımcının bitcoin üzerine bahse girmek istediği ancak bunu yapacak teknolojik kurulum veya bilgi birikiminden yoksun olduğu inancıydı; bir ETF, çevrimiçi bir aracılık hesabında hisse senedi satın alma kolaylığı ile bitcoin satın almalarına izin verir.

Yıllar boyunca, kripto endüstrisi yöneticileri, eski SEC Başkanı Jay Clayton tarafından defalarca reddedilen SEC’in bir bitcoin ETF’sini onaylamasının, sonunda kripto para biriminin “kurumsal olarak benimsenmesinin” kutsal kâsesini ortaya çıkarabileceğini düşünüyorlardı.

Ancak bitcoin ile ilgili tüm ETF’ler aynı şekilde oluşturulmaz: Bir bitcoin vadeli işlem ETF’si, Chicago Ticaret Borsasında işlem görenler gibi vadeli işlem sözleşmeleriyle desteklenir. Buna karşılık, bir bitcoin “spot” ETF, doğrudan kripto para birimi tarafından desteklenen bir ETF’dir.

Valkyrie’nin baş yatırım sorumlusu Steven McClurg, o sırada CoinDesk’e verdiği demeçte, “Bence saf bir spot bitcoin ETF’nin yakında gelmeyeceği ve vadeli ürünlerin potansiyel olarak değerlendirileceği konusunda oldukça açık olduğunu düşünüyorum” dedi.

Konuyla ilgili uzmanlar, bir bitcoin vadeli işlem ETF’sinin dezavantajlara, özellikle de yatırımcı getirilerini azaltacak “contango bleed” veya “roll maliyetleri” olarak bilinen bir olgunun varlığına maruz kalacağı konusunda uyardı.

Öyle olsa bile, bazı analistler, spot veya vadeli işlemlere dayalı bir bitcoin ETF’sinin yalnızca onaylanmasının kriptoyu geleneksel yatırımcılar için daha erişilebilir hale getireceğini ve böylece genel piyasa duyarlılığını artıracağını tahmin etti.

15 Ekim’de, yatırımcılar bir bitcoin ETF onayını hevesle beklerken, bitcoin 60.000 $ fiyat seviyesini geri aldı.

Ve 19 Ekim’de, ABD’de işlem gören ilk bitcoin vadeli işlemlerle ilgili ETF olan ProShares Bitcoin Strategy borsa yatırım fonu (NYSE: BITO) yayına girdi.

New York Menkul Kıymetler Borsası, Salı günü ProShares Bitcoin Strategy ETF’si (ticker $BITO) işlem görmeye başladı. (Cheyenne Ligon/CoinDesk)

ETF Trends’in baş yatırım sorumlusu ve araştırma direktörü Dave Nadig, BITO’nun ilk işlem gününde hacmin çoğunun perakende yatırımcılardan geldiğini, çünkü bu büyüklükteki birkaç büyük “blok” işlem olduğunu söyledi. tüccarlar genellikle işlem yapar.

Nadig, o sırada CoinDesk ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Muhtemelen hepimizin beklediği şey bu olacak, bu pazardaki belirli oyuncular için bir erişim aracı” dedi. “Piyasalarda aktif olarak yer alan ve kripto köprüsünü kendi başlarına geçmek istemeyen birçok insan var. ”

Bitcoin aşırı alımı

Ancak Ekim ayının ilk iki haftasında bitcoin zaten yaklaşık %40 arttı, bazı analistler BITO ETF’nin başka bir “söylentiyi al, gerçeği sat” olayı olup olmadığını sorgulamaya başladı.

Morgan Creek Capital Management CEO’su ve baş yatırım yetkilisi Mark Yusko, Ekim ayında CNBC’ye verdiği röportajda, “Bak, bu ay %40 arttı, bu sadece 15 günlük, tazeleyen bir duraklama” dedi. 17. “Şu anda ne kadar aşırı alım yaptığımız düşünülürse,” dedi Yusko, yeni bir satış, “beni şaşırtmaz. ”

Kripto boğaları henüz yapılmamıştı. BITO’nun ticarete çıkışını takip eden günlerde, bitcoin tüm zamanların en yüksek fiyatı olan yaklaşık 69.000 $’a ulaşmaya devam etti. Mitinge birkaç alternatif kripto para birimi (altcoin) katıldı. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ether, Mayıs ortasından bu yana ilk kez 4.000 doların üzerine çıktı.

Ancak Kasım ayı geldiğinde alıcılar yeni zirveleri koruyamadı. Ağır kaldıraçlı tüccarlar pozisyonlarını tasfiye etmeye başlayınca Bitcoin 60.000 doların altına inmeye başladı. Kripto “Korku ve Açgözlülük Endeksi” gibi bazı göstergeler, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, piyasayı tipik olarak fiyat düşüşlerinden önce gelen “aşırı açgözlülük” bölgesinde gösterdi.

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi (CoinDesk, Alternatif. ben)

Bu yılki birçok değişken fiyat dalgalanmasından sonra, bitcoin sonunda Aralık ayı sonunda 50.000 doların hemen altında sabitlendi.

Yıl sonuna kadar 100.000 BTC tahmini gibi yılın başlarında yapılan iyimser fiyat çağrıları, özellikle geçen ay kötüleşen yükseliş hissi ile şimdi ilginç görünüyor.

Bazı analistler, geçen sefer olanlara benzer şekilde, yeni yıla kısa vadeli bir fiyat sıçraması geleceği konusunda umutlu olmaya devam ediyor.

En azından, kripto yatırımcıları muhtemelen 2022’de başka bir dalgalı yolculuk bekleyebilirler.

İlgili haberler

 • NFT Projesi Bored Ape Yat Kulübü ‘Sola Bakan’ Taklitçileri Doğuyor
 • Menkul Kıymetler Komisyonu, Binance’in Ontario’da Faaliyet Yapmaya Hala Yetkilendirilmediğini Söyledi
 • SEC Komiseri Hester Peirce, Washington’un Yeni Bir Kripto Düzenleyiciye İhtiyacı Olmadığını Söyledi
 • SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Politikası Konusunda Danışmanlık Yapması İçin Senato Bankacılık Yardımcısını Tuttu
 • Meksika, 2024’e Kadar CBDC Çıkarmayı Planlıyor, Hükümet Onaylıyor
 • MicroStrategy, 94 Dolar Daha Satın Aldı. 2 Milyon Bitcoin
 • Oyuncular, “Oyunculardan Daha Fazlası” NFT Projesinin ve Metaverse Yol Haritasının Arkasında Toplanıyor
 • Cardano ve Ethereum: Ada, Ether’in Sorunlarını Çözebilir mi?
 • 21 2022’de Kripto ve Ötesi İçin Tahminler

Son fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 47.065 $, -0. %4
 • Eter (ETH): 3,714, -0 dolar. %3
 • S&P 500: -0. %3
 • Altın: 1.817$, +0. %7
 • 10 yıllık Hazine getirisi, 0, 046 puan düşüşle %1, 511’de kapandı.

CoinDesk 20

İşte son 24 saat içinde CoinDesk 20 dijital varlıkları arasında en çok kazanan ve kaybedenler.

En çok kazananlar:

Varlık Kasa İadeler Sektör
Kozmos ATOM +10. %7 Akıllı Sözleşme Platformu
Algorand ALGO +7. %2 Akıllı Sözleşme Platformu
İnternet Bilgisayarı ICP +3. %6 Bilgisayar

En büyük kaybedenler:

Varlık Kasa İadeler Sektör
Zincir bağlantı bağlantı −1. %8 Bilgisayar
Bitcoin Nakit BCH −1. %4 Para birimi
Polkadot NOKTA −1. %4 Akıllı Sözleşme Platformu

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.