Kripto Bilgi

Pazar Sonu Yıl Sonu İncelemesi: El Salvador Bitcoin’i Kabul Etti, Ardından Tabanı Satın Aldı

Merhaba Market Wrap okuyucuları! 2021’in son iki haftasında, bu alanı kripto para piyasalarında bu yılın en dramatik anlarını özetlemek ve küresel finansın bu hızla gelişen köşesinden önemli dersleri vurgulamak için kullanıyoruz. 20 Aralık’ta başlayan ve Perşembe gününe kadar sürecek sekiz gönderiden oluşan bir dizide, bu yıl kripto piyasalarını neyin sarstığını özetleyeceğiz. (En son kripto piyasası fiyatları ve haber başlıkları için lütfen aşağı kaydırın.)

Salı günkü gönderide, yılın ilk bölümünde alternatif madeni paraların veya “altcoinlerin” nasıl ralli yaptığını araştırdık – dijital varlık pazarları için yılın popülaritesindeki patlamanın, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan bitcoin’in ne kadar ötesine geçtiğini gösteriyor. Bitcoin’in toplam kripto piyasası değerine göre piyasa değeri, tüccarlar dikkatlerini kripto evreninin diğer alanlarına kaydırdıkça Mart ve Mayıs arasında keskin bir düşüş yaşadı. Ardından Haziran’dan Ağustos’a kadar, takas edilemeyen tokenlar (NFT’ler), sanatçılar ve kripto yatırımcıları arasında tüm öfke haline geldi. Bitcoin ticaret hacmi nispeten düşük olmasına rağmen, yatırımcılar alt alanda çok geniş fırsatlar arayabildiler. Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin volatilitesinin yüksek olduğu günler için nostaljisini tweetledi.

Ancak BTC’nin yatay ticaret modeli uzun sürmedi. Bugün, daha önce ülkenin ana para birimi olarak ABD dolarını kullanan küçük Orta Amerika ülkesi El Salvador kurtarmaya geldiğinde, bitcoin’in iki aylık yaklaşık 30.000 dolarlık fiyat aralığından nasıl çıkabildiğini göstereceğiz. .

El Salvador satın alıyor

Haziran ayında, El Salvador Başkanı Nayib Bukele, bitcoin’in kanuni ihalesi olacağını açıklayarak ülkesini bu hareketi ilk yapan ülke yaptı, bu da bitcoin sahipleri için sermaye kazancı vergisi olmaması anlamına geliyordu.

Bitcoin, 12 yaşındaki dijital varlığın birçok hayranı tarafından uzun süredir görülen El Salvador’dan gelen haberlere tepki gösterdiğinden, Eylül ayı başında yaklaşık 30.000 $’lık düşük bir seviyeden yaklaşık 50.000 $’a kadar yükseldi. bir küresel para birimine hizmet etme potansiyelinin onaylanması bekleniyor. El Salvador’un bitcoin yasası Eylül ayında yürürlüğe girdi.

Bitcoin düşüşleri

Yasa fiilen yürürlüğe girdiğinde, bitcoin fiyatı düşmeye başladı – klasik bir “söylentiyi al, gerçeği sat” senaryosu. (Benzer bir şey, yılın başlarında, büyük kripto para borsası Coinbase’in Nasdaq borsasında doğrudan hisse senetlerini elinde tuttuğu zaman olmuştu.)

Bukele, BTC düşmeye devam ederken bile El Salvador’un fiyat düşüşlerinde satın almaya hazır olduğunu tweetledi. Bloomberg’in bildirdiğine göre, Twitter ve Reddit de dahil olmak üzere sosyal medya platformlarında giderek artan sayıda kullanıcı, insanları El Salvador’un bitcoin politikasını desteklemek için küçük miktarlarda bitcoin satın almaya çağırdı. Birçok yatırımcı, haberlerin en eski kripto para birimine fiyat artışı sağlayabileceğine şimdiden bahse giriyordu.

13 Eylül’de yazılım şirketi MicroStrategy, yaklaşık 242 milyon dolar nakit karşılığında 5.050 BTC daha satın aldı. Yine de, BTC düşmeye devam etti.

BTC 50.000$’dan 40.000$’a düştü ve Eylül’ü düşüşle kapattı.

Çinli emlak geliştiricisi Evergrande Group’un olası bir kredi temerrüdüne ilişkin endişeler, hisse senetleri ve kripto para birimleri dahil spekülatif varlıkları sallayarak büyüyordu; Yatırımcılar arasındaki düşük risk iştahı da Bitcoin’in Eylül ayındaki düşüşüne katkıda bulundu.

Temmuz-Ağustos fiyat hareketinden kripto tüccarları için paket, El Salvador’un BTC kanunî ihalesini yapma kararının kripto para biriminin fiyatını 50.000 $ ‘da yüksek tutmak için yeterli olmayacağıydı. Çin’deki kredi endişeleri ile birlikte Bitcoin’in hisse senetleriyle korelasyonu arttı.

Yine de Eylül’deki yaklaşık %7’lik BTC düşüşü, Nisan ve Mayıs’taki %50 fiyat düşüşünden çok daha az şiddetli görünüyordu. Bazı iniş ve çıkışlardan sonra, bazı tüccarlar yıl sonuna kadar 100.000 dolarlık bir BTC fiyatı tahmin etmeye başladığından, bitcoin fiyatı yeniden 2020 seviyelerinin oldukça üzerinde sabitlendi.

İlgili Haberler

Thetan Arena Battles Axie Infinity ‘Play-to-Earn’de

Yatırımcılar Sonraki Katman 1 Bahsini Ararken Fantom Dalgalanıyor

İran, Güç Tasarrufu İçin 6 Mart’a Kadar Kripto Madenciliğini Yasaklıyor: Rapor

Gas DAO Token Airdrop Sonrası Momentumu Korumak İçin Mücadele Ediyor

Yeni Basılan Bitcoin Miner Gem Mining Hashrate 1,25 EH/s’ye Ulaştı

Metaverse ETF için SEC ile ProShares Dosyaları Uygulaması

Marathon Digital, DA Davidson Tarafından 2022’ye Girerken En İyi Madencilik Seçimi Seçildi

Ethereum 2022’de Nasıl Dönüşecek?

Yılbaşı Konuta’yı Neden Metaverse’de Harcamaya Karar Verdim?

Son fiyatlar

  • Bitcoin (BTC): 47,239 $, -1. %0
  • Eter (ETH): 3,7234 dolar, -2. %5
  • S&P 500: +0. %1
  • Altın: 1.805$, -0. %3
  • 10 yıllık Hazine getirisi, 0,07 yüzde puanı artışla %1,553’te kapandı.

CoinDesk 20

İşte son 24 saat içinde CoinDesk 20 dijital varlıkları arasında en çok kazanan ve kaybedenler.

En çok kazananlar:

Varlık Kayan nokta İadeler Sektör
Algorand ALGO +8. %5 Akıllı Sözleşme Platformu
Litecoin LTC +1. %4 Para birimi
Kozmos ATOM +0. %9 Akıllı Sözleşme Platformu

En büyük kaybedenler:

Varlık Kayan nokta İadeler Sektör
Filecoin FIL -4. %8 Bilgisayar
Zincir bağlantı bağlantı -4. %1 Bilgisayar
XRP XRP −3. %9 Para birimi

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.