Kripto Bilgi

Piyasa Değerlendirme Yılı İncelemede: Bitcoin’in FUD-Fueled Crash’ini Hatırlamak

Merhaba, Pazar Paketi okuyucuları! 2021’in son iki haftasında, bu alanı kripto para piyasalarında yılın en dramatik anlarını özetlemek ve küresel finansın bu hızla gelişen köşesinden önemli dersleri vurgulamak için kullanıyoruz. 20 Aralık’ta başlayan ve 30 Aralık’a kadar devam eden sekiz gönderiden oluşan bir dizide, bu yıl kripto pazarlarını neyin sarstığını özetleyeceğiz. (En son dijital varlık fiyatları ve haber başlıkları için lütfen aşağı kaydırın.)

Çarşamba günü, Tesla’nın bitcoin kabulünün ve Coinbase’in doğrudan listelenmesinin, bitcoin fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000$’a göndermesine nasıl yardımcı olduğunu tekrarladık ve bu, sonradan, pazarın zirvesi olduğu ortaya çıktı. Bugün, ABD sermayesi vergiler, bitcoin’in çevresel ayak izi ve Çin’de doğrudan bir kripto yasağı üzerine artan endişeler nedeniyle bazı tüccarların ve yatırımcıların Nisan ve Mayıs aylarında nasıl para kazanmaya başladığını göstereceğiz. Korku, belirsizlik ve şüphe – FUD veya olumsuz haberler için kripto konuşma – her şeyden önce geliyordu.

Vergi satışı

Nisan ortasındaki tek gereken, ABD Başkanı Joe Biden’in varlık satışından elde edilen gelirler veya sermaye kazançları üzerindeki vergiyi – kripto para birimlerine karşı dostça olmayan hükümlerle birlikte – kabaca iki katına çıkarmayı planladığı bir New York Times manşetiydi. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000 $’a doğru geri ralli. Yılın başlarında güçlü bir boğa koşusunun ardından, bitcoin’in fiyat düşüşü aniden hızlandı.

Singapur merkezli Delta Exchange’in kurucu ortağı ve CEO’su Pankaj Balani, o sırada CoinDesk’e bir e-postada “Kripto para birimi zaten savunmadaydı” dedi. “Vergi haberleri daha fazla kar elde etmeyi davet etti. ”

Başkan Joe Biden (Drew Angerer/Getty Images) (Getty Images)

Bir döviz aracı kurumu olan Oanda’nın analisti Edward Moya, “Vergi artışları toparlanmada bir diken olabileceği ve yatırımları aşağı çekeceği için ABD’nin eylemleri bitcoin için yükselişe geçmedi,” diye yazdı bir e-posta.

Bazı analistler, bitcoin (BTC) için potansiyel bir ters rüzgar olarak daha güçlü bir ABD dolarına işaret etti. Kuzey Yarımküre’de daha sıcak havalar yaklaşıyordu ve dünya çapında daha fazla koronavirüs aşısı dağıtılmaya başlandı ve bu da daha güneşli bir ekonomik görünüme yol açtı. ABD, pandemi teşvik programı sırasında genişleyen bütçe açığını iyileştirme yolunda gibi görünüyordu.

Tüm bunlar, hızlı enflasyona karşı olası bir korunma olarak yatırımcılar arasında bitcoin’in çekiciliğini destekleyen hükümetler ve merkez bankalarından ekstra ekonomik desteğe daha az ihtiyaç duyulabileceği anlamına geliyordu.

Çevresel kaygılar

Ancak bitcoin’in başka sorunları vardı. Önümüzdeki aylarda, ana akım kripto para biriminin benimsenmesi için önemli bir hedef olarak algılanan geleneksel piyasalardaki birçok yatırımcı, blockchain ağının yoğun elektrik kullanımı nedeniyle kripto para biriminin çevresel ayak izini sorgulamaya başlayacak.

Tesla’nın milyarder CEO’su Elon Musk, örneğin, bitcoin üzerindeki önceki yükseliş duruşundan bir U dönüşü yaptı ve kriptoda fosil yakıtların kullanımıyla ilgili endişeleri öne sürerek, şirketinin elektrikli arabaları için artık BTC’yi kabul etmemeye karar verdi. madencilik

Musk’un tweeti, bitcoin fiyatında anında %6’lık bir düşüşü tetikledi. Aniden, çevre, 12 yaşındaki kripto para biriminin geniş çapta kabul edilebilir bir varlık sınıfı olma yolunda bir engel olarak ön ve merkez haline geldi. Ve çevresel, sosyal ve yönetişimin (ESG) Wall Street’teki yeni moda sözcükleri haline gelmesiyle, büyük para yöneticilerini enerji yoğun bitcoin’in portföylere iyi bir katkı olduğuna ikna etmek zorlaştı.

Örneğin, fon yönetimi endüstrisindeki 600 kişiyle yapılan bir anket, şirketlerin %96’sının şirketlerinin 2021’de ESG’ye öncelik vermesini beklediğini ortaya koydu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu İnternet Uygulama Dairesi eski başkanı John Reed Stark, şunları söyledi: CoinDesk’ten Lyllah Ledesma, Mayıs ayında bitcoin ESG endişelerinin kriptoya kurumsal yatırımı kesinlikle azaltacağını söyledi.

Çin’in kripto yasağı

Bitcoin tüccarları korku, belirsizlik ve şüpheyi yeterince gördüklerini düşündüklerinde, Çin resmi olarak tüm finans kurumlarının ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sunmasını yasakladı.

Çin, 2013’ten beri kripto ile ilgili şeyleri yasaklıyordu, ancak yeni baskı, kripto ticareti faaliyetinin “yasal riskler” içerdiğini ve sanal para birimine ve ilgili türevlere yatırım yapan “her meşru kişi, tüzel kişiliği olmayan kuruluş veya gerçek kişi” olduğunu açıkça ortaya koydu. CoinDesk’ten Muyao Shen, “kamu düzenini ve iyi gelenekleri” ihlal ettiğini bildirdi.

Çin yasağına ilişkin haberler, Bitcoin’i keskin bir şekilde düşürdü ve bu da fiyatı 65.000 $ civarında Nisan rekorundan yaklaşık %50 oranında düşürdü. Hemen hemen her tanımda, bitcoin piyasası yeni, düşüş eğilimine girmişti.

Çin ile ilgili satış, kripto pazarından 400 milyar doları sildi ve bu da bazı “balinaları” – büyük BTC sahiplerini – paralarını satılık borsalara taşımaya teşvik etti. Kripto piyasaları panik modundaydı.

Ayrıca, yatırımcıların kripto para birimlerinin düzenleyici risklere karşı ne kadar savunmasız olduğunu da anladı. İster sermaye kazancı vergileri, isterse Çin’deki kripto yasağı ile ilgili endişeler olsun, bitcoin’in coşkulu yükselişi, geleneksel finansal sistemin hükümetleri ve denetçilerinin artan incelemesi tarafından engellendi.

Çevre bilincine sahip yatırımcılar bitcoin’e yığılmaya başlamadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Bu yılın gözden geçirme serisinin Pazartesi günkü bölümünde, fiyatın hemen üstünde bir bitcoin çıkışı planlayan bir kurumsal yatırımcıya yer vereceğiz.

Bitcoin balina kapitülasyon endeksi (CryptoQuant)

İlgili haberler

Danışmanlar Metaverse Giriyor – Kelimenin tam anlamıyla

Bakkt Başkanı Adam White Ayrıldığını Açıkladı

Wyoming Sen. Lummis, 2022 Tasarısında Yeni Kripto Düzenleyici, Açık Rehberlik Önerecek

Telegram CEO’su TON Blockchain Spinoff Toncoin’i Onayladı

Spot Kripto ETF’leri Gerçekten Beklemeye Değer mi?

Jack Dorsey’in ‘Web 3’ ile Beef’i Gerçekten Ne Hakkında?

2021’de Paranın Yeniden Düşünülmesinin 5 Yolu

Pantera’dan Paul Veradittakit’in 2022 Tahminleri

Web 3 Nedir ve Neden Herkes Bundan Bahsediyor?

Anahtar varlık fiyatları:

  • Bitcoin (BTC): $50,976, +4. %1
  • Eter (ETH): 4,127 dolar, +3. %1
  • S&P 500: +0. %6
  • Altın: 1.809 $, +0. %4
  • 10 yıllık Hazine getirisi 1.495, +0’da kapandı. 04 yüzde puanı.

CoinDesk 20

CoinDesk 20 dijital varlıkları arasında son 24 saat içinde en çok kazananlar ve kaybedenler:

En çok kazananlar:

Varlık Kasa İadeler Sektör
İnternet Bilgisayarı ICP +16. %5 Bilgisayar
Kardano ADA +8. %9 Akıllı Sözleşme Platformu
Zincir bağlantı bağlantı +6. %4 Bilgisayar

En büyük kaybedenler:

Bugün CoinDesk 20’de kaybeden yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.