Kripto Bilgi

Piyasa Değerlendirmesi Yıl Sonu İncelemesi: Musk, Bitcoin ve Dogecoin’i Pompalıyor

Merhaba, Pazar Paketi okuyucuları! 2021’in son iki haftasında, bu alanı kripto para piyasalarında yılın en dramatik anlarını özetlemek ve küresel finansın hızla gelişen bu köşesinden önemli dersleri vurgulamak için kullanıyoruz. 20 Aralık’ta başlayan ve 30 Aralık’a kadar devam eden sekiz gönderiden oluşan bir dizide, bu yıl kripto pazarlarını sarsan şeyi özetliyoruz. (En son kripto fiyatları ve haber başlıkları için lütfen aşağı kaydırın.)

Pazartesi günü, bitcoin’in yılın başına güçlü bir fiyat rallisi düzenlemesine rağmen, bazı kurumsal yatırımcıların trendin sürdürülebilirliğini sorgulamaya başladığını anlattık. Bugün, Ocak ve Şubat aylarında, koordinasyonun ve sosyal medyadaki gönderilerin, bitcoin ve diğer kripto para birimleri için nasıl daha fazla talebi artırdığını ve anında bir fiyat düzeltmesini nasıl geciktirdiğini göstereceğiz.

Bitcoin (BTC) Şubat ayında yükselirken, sosyal medyanın, özellikle de Twitter’ın, kripto para piyasalarında genişletilmiş bir rol üstlendiği ve fiyatların tweet’ten sonra tweet’e yanıt olarak pompalandığı görüldü. Artan spekülasyonlarla ilgili daha önceki endişelere rağmen, yatırımcıların risk iştahının güçlü kalmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Tesla CEO’su Elon Musk ve ardından Twitter CEO’su Jack Dorsey, bitcoin’i Ocak ayında 40.000 dolardan Şubat ayında yaklaşık 57.000 dolara çıkarmak için tweet attı. Sosyal medyanın viral etkileri, bu kripto para biriminin piyasa değerine milyarlarca dolar ekleyen köpek temalı şaka jetonu dogecoin’e (DOGE) kemikler atılarak perakende tüccarları tam satın alma moduna itti.

Sosyal medyada, bazı tüccarlar kripto fiyatlarını yüksek tutmak için bir araya geldi – geleneksel pazarlardaki perakende tüccarların GameStop gibi hisse senetlerini koordine etmelerine benzer şekilde.

Örneğin, Forbes tarafından dünyanın en zengin insanı olarak gösterilen Musk, Twitter profiline #Bitcoin hashtag’ini ekleyerek anında %11 BTC fiyat rallisine katkıda bulundu. Kısa bir süre sonra Jack Dorsey, twitter profiline #Bitcoin hashtagini de ekledi.

Musk ve Dorsey Twitter profilleri (CoinDesk)

Musk ve Dorsey’in bitcoin onayları viral hale geldi ve daha deneyimli yatırımcıların ihtiyati uyarılarını reddeden bir tüccarlar ligine ilham verdi. Her şey çok eğlenceli görünüyordu. Ve bitcoin ilerleyen tek kripto para birimi değildi.

Musk ayrıca bir tweet’te dogecoin’in “dünyanın gelecekteki para birimi” olabileceğini öne sürdü. Musk’ın köpek token kabilesine katılımı, diğer alternatif kripto para birimleriyle birlikte DOGE mooooning’in (onun sözü) gönderilmesine yardımcı oldu.

https://twitter. com/elonmusk/status/1357914696645414913

Bu tür şakalar kripto partisini devam ettirdi. Ocak ayındaki göreceli performansa bir bakış; DOGE, aşağıda gösterildiği gibi, Ocak ayında bitcoin’den çok daha iyi performans gösterdi:

Ocak getirileri (CoinDesk Endeksleri)

Bir adam kripto pazarlarında nasıl bu kadar büyük bir harekete neden olabilir? CoinDesk’ten Edward Oosterbaan, bu ayın başlarında Musk’ın yıldız gücünün BTC ve DOGE fiyatını nasıl değiştirebildiğini açıklamıştı. (Spoiler uyarısı: Bunların hiçbiri o kadar derin değil.)

“Musk, kripto pazarını bir onay vermekten başka görünür bir neden olmaksızın hareket ettiren tek kişi değil” diye yazdı Oosterbaan. “Sektörün göğüs madeni paralarından NFT’lere kadar önemli bir bölümünün ünlü şiline oldukça duyarlı olduğu kanıtlandı. ”

Oosterbaan şöyle devam etti: “FOMO’yu (kaybetme korkusu) eken yüksek profilli ünlüler ve Twitter hesapları muhtemelen burada kalacak. Sosyal medyanın kripto pazarındaki gücü, genel düzenleme ve olgunluk eksikliğinin ve 7/24 izinsiz varlıkların doğal likiditesinin kanıtıdır. ”

Aşağıdaki grafik, TradingView’den alınan verileri kullanarak Musk’ın DOGE fiyatı üzerindeki etkisini zaman içinde takip ediyor.

Elon’un dogecoin fiyatı üzerindeki etkisi (TradingView)

Bitcoin’in Ocak ve Şubat aylarındaki hızlı yükselişi sırasında, perakende tüccarlar sosyal medyayı yeni alternatif kripto para birimleri keşfetmek ve gerçek zamanlı olarak piyasa duyarlılığına tepki vermek için bir geçit olarak kullandılar.

Musk ve diğer popüler şahsiyetler, yalnızca birkaç tweet’te madeni paraları pompalayıp boşaltmayı başardılar ve bu da önemli fiyat artışlarına ve kayıplara yol açtı.

Kripto piyasası tarihinin bu kadar tuhaf uzantısından alınan ders, sosyal medyanın tüccarlar için görmezden gelmesi imkansız bir güç olduğu ve hala öyle olduğudur.

İlgili haberler

 • Kripto Borsası Kraken, Staking Platformunu Satın Aldı Stake Edildi
 • Fitch, İyileştirilmiş Düzenlemenin Stablecoin Kredi Risklerini Ortadan Kaldırabileceğini Söyledi
 • Binance CEO’su CBDC’lerin Daha Geniş Kripto Ekosisteminden İzole Edilmesine Karşı Uyardı
 • NFT’ler Daha Geniş Kripto Pazarında Ekşi Ruh Haline Rağmen Her zamankinden Daha Popüler
 • BitMEX, Perakende Faizi Canlandırmak için BMEX Tokenlerini Duyurdu
 • Ethereum, Proof-of-Stake’e Geçmeden Önce Kintsugi Public Testnet’i Başlattı
 • Terra, Binance Akıllı Zincirini Aşarak İkinci En Büyük DeFi Protokolü Oldu
 • Kripto Borsası Bitpanda, Deutsche Boerse Üzerine Bitcoin Borsası Alım Satım Notunu Listeliyor
 • Polkadot, Deutsche Telekom’un En Son Kripto Deneyidir
 • Merkezi Olmayan İşleme Motoru, Metaverse Grafikleri Büyüdükçe RNDR Token Satışında 30 Milyon Dolar Artırdı
 • Günlük İşlem Hacmi 150 Milyon Doları Üste Çıkarırken Boğa Dünya Çapında Genişliyor
 • Göğüs Coin’e mi yatırım yapıyorsunuz? Her Kripto Yatırımcısının Bilmesi Gereken 3 Şey
 • Web 3 ve Metaverse Aynı Değildir

Son fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 48.614, +3 $. %2
 • Eter (ETH): 4.011 dolar, +1. %9
 • S&P 500: +1. %8
 • Altın (ons başına): 1.788$. 8, -0. %3
 • 10 yıllık Hazine getirisi 1.475, +0’da kapattı. 047 yüzde puanı

CoinDesk 20

CoinDesk 20 dijital varlıkları arasında son 24 saat içinde en çok kazananlar ve kaybedenler:

En çok kazananlar:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Kozmos ATOM +7. %0 Akıllı Sözleşme Platformu
XRP XRP +5. %9 Para birimi
Çokgen MATIC +5. %9 Akıllı Sözleşme Platformu

En büyük kaybedenler:

Bugün CoinDesk 20’de kaybeden yok.

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.