Kripto Bilgi

Piyasa Kaplaması: Bitcoin Doğum Günü’nü Donuk Notla Kutluyor, Analistler Yan Ticaret Bekliyor

Bitcoin Pazartesi günü yaklaşık 46.000$’dan yatay işlem gördü ve geçen hafta yaklaşık %8 düştü.

Bitcoin 13. yaş gününü kutlamasına rağmen yükseliş hissi düşük görünüyor. 3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto, Bitcoin blok zincirinin başlangıcını belirleyen ilk bloğu, Genesis Bloğu’nu çıkardı.

Şimdilik, teknik göstergeler yakındaki desteğin kısa vadeli satın alma faaliyetlerini teşvik edebileceğini gösteriyor. Yine de, uzun vadeli ivme yavaşladı ve bu, bu ay düşük veya negatif kripto getirilerine işaret edebilir.

Bazı analistler, BTC’nin gelecekteki fiyat yönüne ilişkin ipuçları için blockchain verilerini izliyor. Örneğin, net döviz akışları son zamanlarda arttı ve geçen Mayıs ayındaki fiyat çöküşünden önce görülene benzer yatırımcı duyarlılığında düşüş eğilimine işaret ediyor.

Ancak diğer ölçümler, genel piyasa duyarlılığını artırabilecek iyileştirmeler gösteriyor.

Bitcoin blok zincirinin hash oranı, 2021 ortasından önceki yüksek seviyeleri geçtikten sonra Pazar gecesi yeni zirveler belirledi. Hash oranı, yeni bitcoinlerin basımına ve Bitcoin ağındaki yeni işlemlerin doğrulanmasına adanmış madenciler tarafından kullanılan hesaplama gücü miktarını ifade eder.

Son Fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 45.941, $-2. %18
 • Eter (ETH): 3,701, -2 dolar. %76
 • S&P 500: 4.796$, +0. %64
 • Altın: 1.801 $, -1. %46
 • 10 yıllık Hazine getirisi %1,63’te kapandı

Daha düşük blok zinciri işlemleri

Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in blok zincirindeki işlem sayılarındaki son düşüşü göstermektedir. Kripto veri firması Glassnode’a göre, önceki döngülerde, ilk faaliyet patlaması yükselen fiyatları destekledi, ancak son zamanlarda işlemler anlamlı bir ivmeyi sürdüremedi.

Glassnode Pazartesi günkü bir blog yazısında “Bitcoin blok alanı talebinde daha fazla genişleme olana kadar, fiyat hareketinin bir şekilde olaysız ve makro ölçekte muhtemelen yanlara doğru olması beklenebilir” dedi.

Bitcoin işlem sayısı (Glassnode)

Altcoin toplaması

 • Shiba Inu, DAO’nun beta sürümünü piyasaya sürüyor: Dogecoin rakibi, kullanıcılarına ShibaSwap platformundaki kripto projeleri ve çiftleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı hedefliyor. “DAO 1” olarak adlandırılan ilk aşama, önümüzdeki birkaç gün içinde hayata geçirilecek.
 • Convex Finance, kilitli değerde 20 milyar doları aşıyor: Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü, kullanıcıların, milyarlarca dolarlık sermayeyi çekmeye yardımcı olan bir özellik olan Curve’nin yerel tokenlerini kilitlemeden ücret kazanmalarına olanak tanıyor. Convex’in yerel tokeni (CVX), yazı yazılırken 47 dolardan işlem gördü ve geçen hafta yaklaşık %4 düştü.
 • Altcoinler 2021’de daha iyi performans gösterdi: Metaverse ile bağlantılı tokenler, “Ethereum-killers” ve göğüs madeni paralar, kripto para birimleri için bir başka yükseliş yılında kazançlara hükmetti. En iyi performans gösteren kripto paranın fiyatları 162 kat arttı. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili Haberler

 • Bitcoin Hashrate Darphanelerinde Yeni Tüm Zamanların En Yüksekleri
 • Salvador Devlet Başkanı Bukele, Bitcoin’in Bu Yıl 100.000$’a Ulaşmasını Bekliyor
 • Jamaika CBDC Pilotunu Tamamladı, Bu Yıl Daha Sonra Sunulmasını Bekliyor
 • Bitcoin Balinaları Sessiz Bir Tatil Haftasında Coinbase’de Aktif Oldu

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü düşüşle kapattı.

En büyük kazananlar:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Algorand ALGO +9. %3 Akıllı Sözleşme Platformu
Kozmos ATOM +6. %4 Akıllı Sözleşme Platformu
Zincir bağlantı bağlantı +2. %7 Bilgisayar

En büyük kaybedenler:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Solana SOL -4. %1 Akıllı Sözleşme Platformu
Poligon MATIC −3. %6 Akıllı Sözleşme Platformu
Filecoin FIL −3. %4 Bilgisayar

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.