Kripto Bilgi

Piyasa Kapsamı: Altcoinler Düşük Performans Gösterdikçe Bitcoin Aralığına Bağlı

Bazı analistler kripto para birimleri de dahil olmak üzere spekülatif varlıklar konusunda temkinli kalırken makroekonomik riskler oyalanmaya devam ederken, Bitcoin Perşembe günü 36.000 ila 37.000 $ arasında dar bir aralıkta kaldı.

Hem kripto hem de hisse senetlerindeki son fiyat artışları dururken, petrol fiyatları Perşembe günü altı yılın en yüksek seviyelerine yaklaştı. Dalgalı ticaret koşulları, çoğu bir sıkılaştırma döngüsünün (yükselen faiz oranları) erken aşamalarında tipik olarak daha az değişken varlıklara dönüşen yatırımcılar arasındaki belirsizliği yansıtabilir.

Ve artan enflasyon tehdidi, merkez bankalarını, geçen yıl hisse senetleri ve kripto paralardaki artışı destekleyen finansal piyasalardan likidite çekmeye zorlayabilir.

“Enflasyonun Fed’i şaşırtmaya devam etmesini bekliyoruz, özellikle gelecek yıl ve sonrasında, enflasyonun bir süreliğine %3’ün üzerinde seyretmesi muhtemelken, Fed’in elde etmeyi beklediği gibi %2’ye doğru gevşemek yerine. MRB Partners stratejisti Prajakta Bhide Perşembe günkü brifingde yazdı.

Hisse senetlerine benzer şekilde, kripto piyasaları da son iki hafta içinde riskli durumdan risksize geçti. Tüccarlar, alternatif kripto para birimlerine (altcoinler) göre daha düşük risk profili nedeniyle tipik olarak bitcoine fazla kilo verirler. Ve Perşembe günü, altcoinler düşük performans gösterdi ve bu da bazı kripto boğalarının kenarda kaldığını gösteriyor.

Son fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 36785$, -%1,84

●Eter (ETH): 2620 $, -%3.34

●S&P 500 günlük kapanışı: 4477$, -%2,44

●Altın: Ons başına 1807$, -%0,15

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: %1,83

Bitcoin, ether ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınmıştır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi coindesk.com/indices adresinde bulunabilir.

Bu yıl şimdiye kadar, bitcoin’in S&P 500’e göre getiri farkı önemli ölçüde daraldı. Bu arada, Thomson Reuters Emtia Endeksi, BTC’deki %23’lük ve S&P 500’deki %5’lik düşüşe kıyasla bugüne kadar %12 arttı. Mal ve hizmetlere olan talep arzı aştığında emtialar bir enflasyon hedge işlemidir.

Bitcoin ve makro varlık bir yıllık getirileri (CoinDesk)

Ether seçenekleri hacim artışı

En büyük kripto opsiyon borsası Deribit, Perşembe günü yatırımcılara haber bülteninde, Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimi olan ether’deki platformundaki opsiyon ticareti hacminin Ocak ayında Aralık ayına göre %36 arttığını yazdı. Bitcoin seçenekleri için hacim aynı dönemde %10 arttı.

Artan hacim, kısmen Ocak ayındaki fiyat düşüşü etrafındaki ticaret stratejilerinden kaynaklandı. Önemli sayıda işleme rağmen, düşük temel fiyat seviyeleri, ABD doları cinsinden ölçülen toplam hacimleri geçen aya göre biraz daha düşük yaptı.

Deribit’ten alınan bu grafik, ether için aylık opsiyon işlem hacmini gösterir. (Deribit)

Altcoin toplaması

  • Blockchain köprüsü Solucan deliği ana şirket tarafından saldırıya uğradı ve desteklendi: Çarşamba gecesi, Wormhole köprüsü Solana-Ethereum köprüsüne yönelik bir istismara maruz kaldı ve bir saldırgan 320 milyon doların üzerinde değerinde 120.000 eter bastı. Saldırgan, Solana’da 40.000 sarılı ETH tutarken ve diğer varlıklar için bu etherin ticaret kısımlarını tutarken fonların çoğunu Ethereum ana zincirine taşıdı. Çapraz blok zinciri köprüsünün ana şirketi Jump Trading’in, Andrew Thurman’a göre Solana merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminde yaygın hasarı önlemiş olabilecek bir hareket olan fonları durdurmak için adım attığı bildirildi. Burada daha fazlasını okuyun.
  • Nintendo’nun metaverse planı: Nintendo’nun başkanı, görüntülü oyun şirketinin, medyanın oyuncuların beklediği “sürpriz ve eğlenceyi” sağlayacağına mühlet olana kadar metaverse’e genişlemeye devam edeceğini söylüyor. Bu, Japon oyun endüstrisindeki bir başka dev olan PlayStation yaratıcısı Ken Kutaragi’nin metaverse’e karşı çıkmasından bir hafta sonra, onu “yalıtkan” ve VR (sanal gerçeklik) kulaklıklarını “sinir bozucu” olarak nitelendirdi. MANA ve SAND gibi metaverse belirteçleri son 24 saat içinde %5’e kadar düştü. Burada daha fazlasını okuyun.
  • SandBox sanal gayrimenkulü: Delphi Digital tarafından derlenen verilere göre, SandBox’taki arazi transferleri geçen hafta çok daha aktif hale geldi ve birkaç gün önce 10.000 günlük transferde zirveye ulaştı. Delphi bir blog yazısında, “Ancak, hacim, Facebook’un ana girişimini duyurduğu Kasım ayındaki ‘Meta’ sezonunun hala çok altında” dedi.

İlgili haberler

  • Sosyal Medya Sitesi Stocktwits, Kripto Ticaret Hizmetini Başlatmak için FTX’e Dokundu
  • Kraken, Rezerv Kanıtı Denetiminin Bitcoin ve Ether’de 19 Milyar Dolar Gösterdiğini Söyledi
  • SoftBank, B2B Ödeme Platformu Tribal için 60 Milyon Dolarlık Finansman Turunda Liderlik Yaptı
  • Coinbase Kullanıcıları Artık TurboTax Aracılığıyla Kriptoda Vergi İadesi Alabiliyor

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki dijital varlıklar günü düşüşle kapattı.

En çok kazananlar:

Öğe Kayıt kodu İadeler Sektör
Kozmos ATOM +%7.0 Akıllı Sözleşme Platformu

En büyük kaybedenler:

Öğe Kayıt kodu İadeler Sektör
İnternet Bilgisayarı ICP −%6,2 Bilgisayar
Solana SOL −5.5% Akıllı Sözleşme Platformu
Algorand ALGO −%5,2 Akıllı Sözleşme Platformu

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.