Kripto Bilgi

Piyasa Kapsamı: Bazı Altcoinler Daha İyi Performans Gösterdikçe Bitcoin Opsiyonları Düşüyor

Bitcoin, alıcılardan gelen talebin azalmasıyla birlikte hisse senetleriyle birlikte Cuma günü düşük işlem gördü.

Bitcoin (BTC) sonunda 48.000 $’ın altına düştüğü için son iki gündeki kısa fiyat sıçraması sınırlıydı, ancak grafikler geri çekilmelerin 46.000 $ destek seviyesi veya alıcıların satın alma veya hisse senedine girme eğilimi civarında sabitlenebileceğini gösteriyor .

BTC, eterdeki (ETH) %1’lik bir düşüş, Solana’nın SOL jetonundaki %5’lik bir artış ve aynı dönemde Avalanche’ın AVAX jetonundaki %38’lik bir artışla karşılaştırıldığında, geçen hafta kabaca yatay seyrediyor. Bu hafta kripto getirilerindeki geniş dağılım, yatırımcının risk iştahının güçlü kaldığını gösteriyor. Tipik olarak, genel kripto piyasası, alternatif kripto para birimleri (altcoinler) bitcoin’den daha iyi performans göstermeye başladığında yükselmeye başlar.

Şimdilik, kripto fiyatları üzerinde baskı oluşturabilecek birkaç risk var.

Örneğin, ABD Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, Cuma günü Kongre’yi stablecoin ve merkezi olmayan finans (DeFi) riskleri hakkında uyaran bir rapor yayınladı. Bu arada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Cuma günü kripto piyasalarındaki ekşi havaya da katkıda bulunan Gri Tonlamalı ve Bitwise spot bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) hakkındaki kararını erteledi.

Son fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 46.273 $, -3. %8
 • Eter (ETH): 3.849 $, -4. %5
 • S&P 500: -1. %5
 • Altın: değişmeden 1.798$’da. 20
 • 10 yıllık Hazine getirisi 0,01 yüzde puanı düşüşle yüzde 1,41’de kapandı

İhtiyatlı bitcoin opsiyon piyasası

Bitcoin opsiyon piyasası kısa vadede daha tarafsız/düşüş eğilimi gösteriyor. Aşağıdaki grafik, kripto araştırma şirketi Delphi Digital bir blog yazısında, “yakın vadeli seçenekler için zımni oynaklığın, piyasa katılımcılarının endişeleri olduğunu ve koruma satın aldıklarını veya bu fiyatın daha da kötüleşeceğini tahmin ettiğini belirten, satışlara doğru eğildiğini” gösteriyor.

Bu arada, Ocak ve Şubat 2022 arasında biraz daha fazla olan opsiyonların vadeleri daha az çarpık, bu da gelecek yıl için daha tarafsız bir fiyat görünümüne işaret ediyor. Kripto opsiyon borsası Deribit Salı günü yoğun arama primi satışı veya henüz süresi dolmamış bir seçeneğin satışından elde edilen gelir hakkında tweet attı.

Bitcoin seçeneği eğriliyor (Delphi Digital)

Altcoin toplaması

 • Justin Sun Tron’dan emekli oluyor: Kutuplaşan kripto girişimcisi Cuma günü yaptığı açıklamada, beyin çocuğu Tron’u blok zincirinin yerel TRX jetonlarının sahiplerine bıraktığını söyledi. Sun, CoinDesk’ten Muyao Shen’in bildirdiğine göre, El Salvador’un bitcoin yasal ihalesi yapma başarısına tanık olduktan sonra, Latin Amerika ülkelerinde kripto meşrulaştırmasına odaklanmaya hareket ettiğini söyledi.
 • Terra, yükselen birkaç kriptodan biriydi: Yüksek hızlı bir blok zinciri olan Terra’nın LUNA jetonu, 24 saatte %6’lık bir artışla kazanç sağlayan tek kripto para birimleri arasındaydı. LUNA Cuma günü 64 dolara geri çekilmeden önce Perşembe günü 67 dolara yükseldi. CoinMarketCap verilerine göre Elrond, Mina ve XDC Network ile ilişkili tokenler, 1 milyar doların üzerinde piyasa değeri ile tüm kripto paralar arasında en büyük kaybedenler oldu. CoinDesk’ten Shaurya Malwa, tokenleri – EGLD, MINA ve XDC – geçtiğimiz gün sırasıyla %14, %7 ve %12 kaybetti.
 • Polygon for Web 3 ile oluşturulan 200 milyon dolarlık fon: Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian’ın risk sermayesi şirketi Seven Seven Six ve Polygon Network, sosyal medya ve Web 3 tabanlı projelere yatırım yapmak için 200 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. Polygon Cuma günü yaptığı açıklamada, girişimin insanların çevrimiçi olarak bağlantı kurmasının daha iyi yollarını araştıran projeleri destekleyeceğini duyurdu.

İlgili haberler

 • Goldman Sachs, Blockchain’in Metaverse ve Web 3 Geliştirmesinin Anahtarı Olduğunu Söylüyor
 • Kraken Ventures Erken Aşama Kripto Fonu için 65 Milyon Dolar Artırdı
 • Kripto-Şüpheci SEC Eski Başkanı Pro-Blockchain Op-Ed için Geri Tepki Aldı

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’nin tüm üyeleri (sabit paralar hariç) Cuma günü düşüş yaşadı

Önemli kaybedenler:

 • Polkadot (DOT): -7. %7
 • İnternet bilgisayarı (ICP): -6. %8
 • Zincir Bağlantı (BAĞLANTI): -6. %1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.