Kripto Bilgi

Piyasa Kapsamı: Bitcoin 40 bin Doların Altında Duruyor, Analistler DeFi’deki Risklere İşaret Ediyor

Bitcoin (BTC) Cuma günü 37.000$’ın üzerinde tutundu ve son 24 saatte yaklaşık %3 arttı. Bu arada, bazı alternatif kripto para birimleri volatil bir haftanın ardından istikrar kazanmaya başladı.

Analistler ayrıca hisse senedi piyasalarında kripto alımını teşvik edebilecek olası bir sıçrama belirtileri arıyorlardı. Şimdiye kadar, bazı tüccarlar hem geleneksel hem de kripto pazarlarında kenarda kalmış gibi görünüyor. S&P 500, aynı dönemde BTC’de %1’lik bir artış ve ETH’de %3’lük bir düşüşle karşılaştırıldığında, geçen hafta kabaca yatay seyrediyor.

FxPro analisti Alex Kuptsikevich, CoinDesk’e yazdığı bir e-postada “Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın para politikasında beklenen sıkılaştırmanın ortasında ABD hisse senetlerinden çekilmeye devam ediyor” dedi.

Satış devam ederse, daha fazla yatırımcı riskli varlıklar üzerindeki pozisyonlarını azaltmaya başlayabilir ve Kuptsikevich’e göre ilk önce kripto para birimleri etkilenebilir. Bu, kısa vadeli bir fiyat sıçramasının sınırlı olabileceği anlamına gelir.

Ayrıca, makroekonomik karşı rüzgarlar göz önüne alındığında, bazı analistler, 2017-2018’de yaşananlara benzer bir “kripto kışı”ndan endişe duyuyorlar. Ancak, özellikle Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara yakın BTC’deki yaklaşık %40’lık düşüş göz önüne alındığında, kış şimdiden burada görünüyor.

Son fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 37696 $, +5. %55

●Eter (ETH): 2517 $, +7. %51

●S&P 500 günlük kapanış: $4432, +2. %43

●Altın: Ons başına 1790$, −0. %17

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: 1. %78

Bitcoin, ether ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi coindesk’te bulunabilir. com/endeksler.

Kripto piyasalarında sistemik risk?

Bazı altcoinlerde ve merkezi olmayan finans (DeFi) tokenlerinde son zamanlarda görülen düşük performans, kripto piyasalarında artan riske işaret ediyor. Belirsizlik yüksek olduğunda, bazı tüccarlar kripto pazarında daha az riskli olduğu düşünülen bitcoin’e dönme eğilimindedir.

CoinDesk DeFi Endeksi düşüş trendinde. (CoinDesk)

CoinDesk piyasaları ekibi, son iki hafta içinde çeşitli tokenlerdeki keskin satışları ele aldı ve bu da bazı kripto alıcılarını kenarda tutabilir. İşte belirlediğimiz risklerin bir özeti.

Harikalar Diyarı geliştiricisiyle ilgili jetonlar düştü:

Son 24 saat içinde Popsicle Finance’in ICE’si %22 kadar düştü, Wonderland’in TIME’ı %15 ve Abracadabra’nın SPELL’i %15 düştü. Bunlar, kripto projelerine yönelik topluluk merkezli yaklaşımı sayesinde son aylarda bir kült kazanan Daniele Sestagalli tarafından yaratılan tokenlerdir. CoinDesk’ten Shaurya Malwa, protokollerinin zirvede milyarlarca dolar değerinde olduğunu, ancak bu servetlerin o zamandan beri solup gittiğini bildirdi.

Cardano’daki iki başlangıç ​​projesi arasında bir düşme:

Çarşamba günü, CoinDesk’ten Lyllah Ledesma, CardStarter kullanıcılarına büyük kayıplar veren SundaeSwap fiyaskosu hakkında yazdı. Çatışma, kendisini Cardano’ya odaklanan başlangıç ​​projeleri için “merkezi olmayan bir hızlandırıcı” olarak tanımlayan CardStarter ile Cardano platformu üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir borsa olan SundaeSwap arasındadır.

Ve sonra, Terra’nın UST sabit parasında potansiyel bulaşma riski var:

Terra’nın yerel tokeni LUNA, başka bir skandal nedeniyle son 24 saat içinde %10’a kadar düştü. LUNA, Sestagalli tarafından işletilen bir DeFi kredi platformu olan Abracadabra’da. LUNA, kısmen stablecoin çıkarmak için yaratıldı. Sözde endüstriyi geride bırakan yaklaşık %20’lik bir gösterge mevduat oranı sunan Terra tabanlı borç verme ve borçlanma protokolü Anchor’ın rezervleri de kripto piyasası çöküşünün bir sonucu olarak hızla kayıyor. Burada daha fazlasını okuyun.

Terra’nın UST sabit parası, Sestagalli ile ilgili bazı sabit paralardan yararlanmak için kullanılan jetonlar bir karmaşa içinde olduğu için akışa atıldı. CoinDesk’ten Andrew Thurman’ın bildirdiğine göre, varlık sabitleme destanını izleyen bazı gözlemciler UST ve MIM’in Curve’deki diğer havuzları istikrarsızlaştıran bir “bulaşma” işlevi görebileceğinden endişe ediyor.

Altcoin toplaması

  • Sandbox (SAND) 50.000.000 $’lık hızlandırıcı fonu duyurdu: Popüler oyun kriptosu Sandbox (SAND), metaverse startup’ları geliştirmek için bir fon açmak üzere bir küresel girişim şirketi ile ortaklık kuruyor. Bir haber bültenine göre SAND, 100 yeni metaverse altcoin’e 250.000 dolar yatırım yapacak olan The Sandbox Metaverse Accelerator Program için Hong Kong merkezli hızlandırıcı şirket Brinc’e 50 milyon dolar taahhüt etti. Burada daha fazlasını okuyun.
  • ChainLink Capital, iki kripto fonu için 100 milyon dolarlık varlık hedefliyor: Kripto odaklı risk sermayesi fonu ChainLink Capital Management, Luna ve Ancak fonları için bu yıl 100 milyon dolarlık varlığa ulaşma hedefi belirledi, genel ortağı Andrew Hoppin CoinDesk’e bir röportajda söyledi. Fonların yönetimi altında, geçen yılın sonunda sırasıyla yaklaşık 30 milyon dolar ve 13 milyon dolar vardı. Burada daha fazlasını okuyun.
  • FriesDAO, kripto kitle fonlu bir fast-food franchise’ı başlatmak istiyor: Kripto grubu, AnayasaDAO’nun “kitle fonlamalı jetonlarla gerçek bir dünya varlığı satın alalım (ve yönetelim)” oyun kitabını izleyerek bir fast-food restoranı satın almayı planlıyor. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili haberler

  • Hong Kong Düzenleyicileri Spot Kripto ETF’lerine Yatırım Yapılmasına Sınır Getiriyor
  • Kripto, Subprime Mortgage Kriziyle Paralel Oluyor, diyor Paul Krugman
  • Goldman: Bitcoin ve Altcoinler, Geleneksel Finansal Piyasa Değişkenleriyle Daha İlişkili Olacak
  • Kripto Sektörü Ağır Ağırlıkları ABD Ara Sınavları için Siyasi Eylem Komitesi Oluşturdu: Rapor

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki dijital varlıklar günü yüksek kapattı.

En çok kazananlar:

Varlık Kasa İadeler Sektör
Zincir bağlantı bağlantı +10. %9 Bilgisayar
Çokgen MATIC +10. %0 Akıllı Sözleşme Platformu
Algorand ALGO +9. %3 Akıllı Sözleşme Platformu

En büyük kaybedenler:

Cuma günü CoinDesk 20’de kaybeden olmadı.

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.