Kripto Bilgi

Piyasa Kapsamı: Bitcoin Kazançları Ocak Ayında Sınırlı Olabilir, Altcoinler Daha İyi Performans Gösteriyor

Bitcoin (BTC), işlem hacmi düşmeye devam ederken son 24 saat içinde kabaca yatay seyretti.

Yine de bazı alternatif kripto para birimleri (altcoinler) Salı günü BTC’den daha iyi performans gösterdi. Internet Computer’ın ICP jetonu son 24 saatte yaklaşık %20 arttı ve Chainlink’in LINK jetonu aynı dönemde yaklaşık %4 arttı.

Bu arada, teknik göstergeler, alıcıların 47.000$’ın üzerinde bir günlük kapanışı savunabilmeleri durumunda BTC’de kısa bir fiyat sıçramasının gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Bazı tüccarlar, bir tür kripto türev ticaret ürünü olan BTC kalıcı vadeli işlem piyasasındaki açık ilginin Kasım ayının en yüksek seviyelerinin üzerine çıkması nedeniyle kaldıraç konusunda iyimser görünüyor.

Arcane Research bir raporda “Geçen aydaki sıkıcı piyasa, tüccarları tekrar kaldıraç kullanmaya yöneltmiş gibi görünüyor” dedi.

Yine Salı günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), NYDIG’nin spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) hakkındaki kararını 60 gün erteledi. Bazı tokenler duyurudan sonra kısa bir geri çekilme yaşadığından, gecikme kripto piyasalarında olumsuz bir havaya katkıda bulundu.

Son Fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 46.238 $, +0. %60
 • Eter (ETH): 3.815 $, +3. %01
 • S&P 500: 4.793 Dolar, -0. %06
 • Altın: 1.814$, +0. %61
 • 10 yıllık Hazine getirisi %1,64’te kapattı

Önümüzdeki donuk Ocak?

Tarihsel olarak, bitcoin Ocak ayında düşme eğilimindedir. Aşağıdaki grafik Ocak ayı ortalama aylık getirisini -3 olarak göstermektedir. Son dokuz yılda %3. Bununla birlikte, aynı dönemde, bitcoin, zamanın yaklaşık %50’sinde pozitif bir getiri kaydetti.

Ocak ayında olumlu bir sonuç olasılığı karışık. Bu, mevsimsel verilere göre, Şubat ayı fiyat artışları için daha yüksek oranlar gösterdiğinden, uzun BTC olan bazı tüccarların oynaklık öncesinde satış yapabileceğini veya geri çekilmelerde birikmeyi seçebileceğini gösteriyor.

Bitcoin mevsimselliği (CoinDesk, Stockcharts)

Kripto fon akışları artıyor

Dijital varlık yatırım ürünlerinde toplam 9$’lık giriş görüldü. CoinShares’in yeni bir raporuna göre, 2021’de 3 milyar, 2020’den %36’lık bir artış.

Bazı yatırımcılar 2021’in son haftasında kripto fonlarından para çekti, çünkü çıkışlar toplam 32 milyon dolardı. Art arda üçüncü çıkış haftası, Aralık başında kripto satışlarından sonra kısa vadeli yatırımcılar arasında biraz gerginliğe işaret ediyor.

Bitcoin yatırım ürünleri akışlarında yıldan yıla %16 artış kaydederken, Ethereum ürünlerinde aynı dönemde iki kat giriş görüldü.

Yönetim altındaki dijital fon varlıkları (CoinShares)

Altcoin toplaması

 • Polkadot, DeFi yapı taşını alıyor: Merkezi olmayan finans (DeFi) aracı Dot Finance, Polkadot ve Kusama blok zincirlerinde ayrı parachainler üzerinde başlıyor ve Binance Smart Chain (BSC) üzerindeki önceki dağıtımından uzaklaşıyor. Dot Finance, kullanıcıları için ödülleri otomatikleştirir ve en üst düzeye çıkarır ve ödünç verme, ticaret ve borçlanma gibi diğer DeFi hizmetlerinden ücret kazanmalarına yardımcı olur. Burada daha fazlasını okuyun.
 • Fantom (FTM) yükseliyor, NEAR zirve yapıyor: 1. katman bahislerine yeniden canlanan ilgi, bitcoin zayıflama belirtileri gösterse bile bazı tokenlerde büyümeyi körüklüyor. Örneğin, Fantom ve Near blok zincirlerinin yerel tokenleri geçen hafta %20’den fazla arttı. Burada daha fazlasını okuyun.
 • CRV, “eğri savaşları” yoğunlaştıkça ralliyi genişletiyor: CRV, merkezi olmayan borsa (DEX) Eğrisinin yönetişim simgesi. Fi, kontrol için DeFi protokolleri arasındaki savaş arz-talep dengesizliğine yol açarken beş aylık galibiyet serisini genişletiyor. Bir yönetici, Curve’den daha fazla protokolün inşa edildiğini ve Eğri Savaşları olarak adlandırılan tüm bir ekosistemin ortaya çıktığını söyledi. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili Haberler

 • Estonya Düzenleyicisi Kriptoyu Yasaklamak İçin Plan Yok Dedi
 • Kozmos Tabanlı Değişim Osmozu Kilitli Değerde 1 Milyar Doları Aştı
 • Avrupa Piyasaları Düzenleyicisi, Tokenize Edilmiş Menkul Kıymetlerin Düzenlenmesi Hakkında Geri Bildirim İstiyor
 • Kevin O’Leary Destekli DeFi Platformu WonderFi, Bitbuy’u 162 Milyon Dolara Nakit, Hisse Senedi Satın Alacak

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü yükselişle kapattı.

En büyük kazananlar:

Varlık Kasa İadeler Sektör
İnternet Bilgisayarı ICP +22. %1 Bilgisayar
Kozmos ATOM +15. %9 Akıllı Sözleşme Platformu
Filecoin FIL +7. %2 Bilgisayar

En büyük kaybedenler:

Varlık Kasa İadeler Sektör
Algorand ALGO −6. %8 Akıllı Sözleşme Platformu
Yıldız XLM −1. %3 Akıllı Sözleşme Platformu
Bitcoin Nakit BCH -0. %5 Para birimi

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.