Kripto Bilgi

Piyasa Kapsamı: Kripto Para Birimleri Hisse Senediyle Düşüyor, Tüccarlar Tedbirli Kalıyor

Yükselen tahvil getirileri ABD hisse senetleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, çoğu kripto para birimi Salı günü düşük işlem gördü. Yatırımcılar risk iştahını azaltırken, küresel pazarların en spekülatif alanları en çok darbe aldı.

Örneğin, Nasdaq 100, S&P 500’deki %4 ve BTC için kabaca %37’lik bir düşüşle karşılaştırıldığında, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %5 düştü. Geleneksel bir güvenli liman yatırımı olarak kabul edilen devlet tahvilleri de getiri arttıkça elden çıkıyor. iShares 20+ yıllık Hazine tahvili borsa yatırım fonu (NASDAQ: TLT), son zamanlardaki en yüksek seviyesinden yaklaşık %17 düştü.

Yine de, küresel pazar bozgununa rağmen bitcoin’in spot işlem hacmi altı ayın en düşük seviyesinde. Arcane Research bir raporda, “son zamanlardaki düşük volatilite ile birlikte artan korku, tüccarları hamle yapmakta tereddüt etmiş olabilir” diye yazdı.

Bununla birlikte, türev tüccarlar son zamanlarda bazı temkinli hamleler yaptılar. Bitcoin vadeli işlem piyasasında kaldıraç, düşüş yönüne doğru eğildi. Bu, kısa vadeli tüccarların veya sürekli fiyat düşüşleri için konumlananların, BTC’nin fiyatı yükselmeye başlarsa pozisyonlarını gevşetmek zorunda kalabilecekleri anlamına geliyor. Hızlı bir gevşeme, yüksek oynaklığa neden olabilir.

Mobil dijital banka MinePlex’in kurucu ortağı Alexander Mamasidikov, bir e-postada “Perakende ve en önemlisi kurumsal yatırımcıların madeni paraya yığılması nedeniyle önde gelen kripto para birimi büyümüyor” dedi. CoinDesk. Bu nedenle, bitcoin’in canlanması, makroekonomik olumsuzluklara rağmen mevcut veya daha düşük fiyat seviyelerinde dönen büyük yatırımcılara bağlı olabilir.

Son Fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 41758 $, -0. %94

●Eter (ETH): 3122 dolar, -2. %83

●S&P 500 günlük kapanış: 4577$, -1. %83

●Altın: Ons başına 1814$, −0. %14

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: 1. %86

Bitcoin, ether ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi coindesk’te bulunabilir. com/endeksler.

Kısa vadeli birikim

Aşağıdaki grafik, geçtiğimiz ay içinde 0-100 BTC tutan adreslerdeki artışı gösteriyor ve bu da küçük hesaplar tarafından bir bitcoin birikimi olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, büyük holdingler (100-100.000 BTC tutan adresler), bitcoin fiyatı Aralık ayında düşmeye devam ettiği için kenarda kaldı.

Bir kripto araştırma firması olan Delphi Digital bir blog yazısında “Perakende birikimini (küçük hesapları) olumlu bir işaret olarak görmek kolay, çünkü bu perakende alıcıların BTC’ye yeniden girdiği anlamına geliyor” dedi. Bununla birlikte, Delphi Digital, “BTC varlıklarını artıran balinaların (büyük hesapların) olmaması, daha fazla kan geleceğini gösterebilir” diye yazdı.

Perakende tüccarları hızlı satış yapma eğilimindedir; bu, özellikle BTC mevcut fiyat seviyelerini tutamazsa, son birikimin kısa ömürlü olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, sürdürülebilir bir fiyat artışı, önceki boğa koşularında meydana gelene benzer şekilde, büyük bitcoin sahipleri tarafından daha güçlü bir kanaate ihtiyaç duyacaktır.

Adresler tarafından tutulan Bitcoin arzı (Delphi Digital)

Fon çıkışları devam ediyor

Yatırımcılar üst üste beşinci hafta boyunca kripto para fonlarından para çekti ve Bitcoin bir yıla en kötü başlangıcından birini yaşarken düşüş piyasası ruh halini yansıttı.

Kripto şirketi CoinShares tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre, dijital varlık yatırım ürünlerinden 14 Ocak’a kadar yedi gün boyunca 73 milyon dolarlık çıkış görüldü. Burada daha fazlasını okuyun.

Dijital varlık yatırım ürünleri, çıkışların üst üste beşinci haftasında toplam 73 milyon $’lık haftalık bir rekora ulaştı. (CoinShares)

Altcoin toplaması

  • Binance, geçtiğimiz çeyrekte Binance tokenini (BNB) otomatik olarak yaktı ve 750 milyon doları dolaşımdan kaldırdı: Token yakmalarının sözde deflasyonist olduğu ve genellikle kripto para birimine bir değer deposu çekiciliği getirmesi gerektiği söylendi. Omkar Godbole’a göre, bir deflasyonist tokenin dolaşımdaki arzı zamanla azalır, bu da onu enflasyona dayanıklı veya bir değer deposu haline getirir. Burada daha fazlasını okuyun.
  • Hashdex, DeFi ETF’yi başlatacak: Brezilya merkezli kripto varlık yöneticisi Hashdex, 12 merkezi olmayan finans (DeFi) tokeninin ardından bir borsada işlem gören fon (ETF) başlatacak. ETF, küresel kripto indeks sağlayıcısı CF Benchmarks ile ortaklaşa geliştirildi ve UNI, AAVE, COMP ve MKR’yi takip edecek.
  • NFT pazar yeri OpenSea, DeFi cüzdan firması Dharma Labs’ı satın aldı: Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, OpenSea’nın kripto cüzdan firması Dharma Labs’ı satın aldığını doğruladığını duyurdu. İlk olarak 4 Ocak’ta Axios’un çalışmalarında olduğu bildirilen satın alma, OpenSea’nin 13 $ almasından sadece haftalar sonra gerçekleşti. Eli Tan’a göre, son finansman turunda 3 milyar değerleme. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili haberler

  • Intel, ‘Ultra Düşük Voltajlı Bitcoin Madenciliği ASIC’i Şubat Ayında Açıklayacak
  • Animoca Markalarının Değerlemesi İki Kattan Fazla, 5 Dolara Çıktı. Üç Ayda 5B
  • BSN’nin Shenzhen-Singapur Ticaret Blok Zinciri Projesinin Arkasındaki Kırmızı Tarihi
  • Bank of America, İngiltere CBDC’sinin Dijital Bir Nakit Biçiminden Daha Fazlası Olacağını Söyledi
  • Block’un Cash Uygulaması Sonunda Lightning Network’ü Entegre Ediyor

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü düşüşle kapattı.

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Ethereum Klasik vb. +2. %7 Akıllı Sözleşme Platformu
Bitcoin Nakit BCH +1. %0 Para birimi
Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Kardano ADA −7. %4 Akıllı Sözleşme Platformu
Litecoin LTC −5. %7 Para birimi
Zincir bağlantı bağlantı −5. %5 Bilgisayar

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.