Kripto Bilgi

Piyasa Kapsamı: Opsiyon Bitişinden Önce Bitcoin Aralığı; Daha Yüksek Oynaklık Bekleyin

Bitcoin (BTC), birkaç günlük keskin fiyat dalgalanmalarının ardından Perşembe günü 35.000 ila 38.000 dolar arasında dar bir aralıkta işlem gördü.

Tüccarlar, Cuma günü bitecek olan bitcoin opsiyonlarının sona ermesinden önce kendilerini konumlandırmaya başlıyorlar. Şimdiye kadar, açık pozisyon hacmi veya bekleyen opsiyon sözleşmelerinin toplam sayısı düşüş eğilimine işaret ediyor, ancak bazı analistler BTC’nin fiyatının 42.000 $’lık maksimum ağrı fiyatına veya en açık opsiyon sözleşmeleriyle kullanım fiyatına daha yakın işlem görmesini bekliyor.

Singapur merkezli bir kripto yatırım şirketi olan StackFunds’un araştırma başkanı Lennard Neo, “Bu Cuma günü 2 milyar dolarlık opsiyonun süresi dolacak olduğundan daha fazla oynaklık bekleniyor. Tüccarlar arasında karışık duygular görüyoruz” dedi. Perşembe brifingi.

CoinDesk’ten Omkar Godbole, bitcoin’in altı aylık put-call eğrisindeki son sıçramaya işaret etti (yükseliş çağrılarına göre düşüş fiyatlarının maliyeti). Çarpıklıktaki sıçrama, piyasa katılımcılarının aşağı yönlü oynaklıktan korunma arayışında olduğunu gösteriyor.

Tarihsel olarak, altı aylık pozitif bir çarpıklık, Godbole’a göre Nisan 2020’de ve Mayıs 2021’in sonlarında meydana gelene benzer şekilde tepe düşüş eğiliminin sinyalini verdi.

Opsiyon piyasasındaki belirsizlik, daha fazla fiyat dalgalanmasına yol açarak, istikrarlı fiyat trendlerine güvenen bazı tüccarlar için zorluklar yaratabilir.

Dijital varlık stratejisi başkanı Sean Farrell, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde kısa vadeli rallileri görmemiz mümkün, ancak genel olarak parasal sıkılaştırmanın kripto için ilk ve ikinci çeyreğe kadar dalgalı sular sunmaya devam edeceğini savunuyoruz.” FundStrat’ta bir haber bülteninde yazdı.

Son fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 35668$, -4. %00

●Eter (ETH): 2321 $, −7. %95

●S&P 500 günlük kapanış: 4327$, -0. %54

●Altın: Ons başına 1795$, -1. %91

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: 1. %81

Bitcoin, ether ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi coindesk’te bulunabilir. com/endeksler.

Büyük tutucular kaldı

Glassnode tarafından derlenen blockchain verisine göre, Bitcoin transfer hacimlerine büyük kurumsal boyuttaki akışlar hakim oldu. Aşağıdaki grafik, tüm BTC işlemlerinin %65’inden fazlasının geçen yıl 1 milyon dolardan daha büyük olduğunu gösteriyor.

Glassnode’a göre, büyük bitcoin işlem hacimlerindeki artış trendi, BTC fiyatının 10.000 ila 11.000 $ arasında olduğu Ekim 2020 civarında başladı. Yine de, BTC 28.000 ila 69.000 $ arasında daha yüksek bir fiyat aralığı oluşturduğundan, transfer hacimlerindeki artış trendi son birkaç ayda yavaşladı.

Boyuta göre Bitcoin göreli transfer hacmi (Glassnode)

Bazı analistler, istikrarlı bir BTC talebi kaynağı olarak büyük yatırımcıları ve uzun vadeli yatırımcıları işaret ediyor. Ancak kripto fiyatları düşmeye devam ederse bu derin cep yatırımcıları kalacak mı?

Kraken Intelligence’ın ticari operasyonlar ve strateji başkanı Thomas Perfumo, “Kripto piyasası şu anda küresel faiz oranı politikası ve risk altındaki varlıkların yeniden fiyatlandırılmasıyla ilgili daha geniş makroekonomik belirsizlik arasında başka bir testten geçiyor” diye yazdı. CoinDesk.

“Kripto piyasalarındaki yatırımcı hissiyatı, piyasaların sekiz ay önce kısa bir süreliğine döndüğü zamana göre daha yüksek. Bazılarının iddia edebileceği gibi, her iki varlığın da beklentilerine yönelik uzun vadeli güven kaybolmadı.”

Altcoin toplaması

  • Wonderland, kurucu ortağın başarısız QuadrigaCX borsasına bağlanmasının ardından sarsıldı: Wonderland’in TIME tokenleri, blok zinciri dedektiflerinin kurucu ekibin çekirdek üyelerinden biri olan “Sifu”nun uzun süredir seri bir dolandırıcı olduğu iddiasıyla Avrupa işlem saatlerinde %32 düştü, siciline bir mahkumiyet ve sınır dışı ile. Shaurya Malwa’ya göre, aynı zamanda başarısız bir Kanada kripto para borsası olan QuadrigaCX’in kurucu ortağıydı. Popüler zincir içi analist zachxbtas tarafından Michael Patryn olarak açıklanan Sifu’nun organizasyona nasıl bu kadar derinden dahil olduğunu anlamak için CoinDesk, Popsicle Finance, Wonderland ve Daha fazla bilgi için Abrakadabra. Andrew Thurman’ın makalesini buradan okuyun.
  • Çığ 4. Çeyrek: Çığ, teşvik kampanyaları ve ağ ortaklıkları sayesinde 4. çeyrekte aktif adresler, işlemler, kilitlenen toplam değer ve piyasa değeri açısından tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydetti. Aave ve Curve’ün gelişi, ağ genelinde merkezi olmayan bir finans (DeFi) patlamasına yol açtı; Dağıtılan sözleşmelerin sayısı ve ağdaki benzersiz sözleşme dağıtıcılarının her ikisi de Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Burada daha fazlasını okuyun.
  • Warner Music Group, Sandbox Metaverse’de ‘Konser Tema Parkı’nı başlatacak: Warner Music Group (WMG), The Sandbox’ta müzik odaklı bir tema parkı ile metaverse’e giriyor, şirket Perşembe günü duyurdu. Şirkete göre, sanal tema parkında Ed Sheeran, Bruno Mars, Dua Lipa ve Cardi B gibi müzik şirketinin yıldızlarla dolu sanatçı listesinden “konserler ve müzikal deneyimler” yer alacak. Eli Tan’ın makalesini buradan okuyun.

İlgili haberler

  • Genesis, Hacmi 20 Milyar Doların Üzerinde Olan Başka Bir Rekor Türev Alım Satım Çeyreği Yayınladı
  • Axie Infinity Kurucusu Sky Mavis, RON Yönetişim Simgesini Piyasaya Sürüyor
  • Rio Yetkilisi, Şehrin Neden Hazine Rezervlerinin %1’ini Kriptoya Koyduğunu Açıklıyor
  • Amazon Marketplace Sahipleri Artık Kripto Parayla Satın Alınabiliyor
  • SEC, Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin ETF Teklifini Reddetti

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki dijital varlıklar günü düşüşle kapattı.

En çok kazananlar:

Perşembe günü CoinDesk 20’de kazanan olmadı.

En büyük kaybedenler:

Varlık Kasa İadeler Sektör
Kozmos ATOM −12. %0 Akıllı Sözleşme Platformu
Solana SOL -8. %5 Akıllı Sözleşme Platformu
Ethereum ETH −7. %9 Akıllı Sözleşme Platformu

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.