Kripto Bilgi

Piyasa Kapsamı: Tüccarlar Daha Yüksek Oynaklığa Hazırlanıyor; Altcoinler Düşük Performans Gösteriyor

Satış baskısı geçen haftaya göre yavaşlıyor gibi görünse de çoğu kripto para Pazartesi günü düşük işlem gördü. Bitcoin, Ether’deki %3’lük ve Solana’nın SOL jetonundaki %6’lık düşüşe kıyasla, son 24 saat içinde yaklaşık %2 düştü.

Pazartesi günü alternatif kripto para birimlerinin (altcoins) düşük performansı, tüccarların hala temkinli olduklarını gösteriyor. Altcoinler, daha yüksek risk profilleri nedeniyle piyasa düşüşleri sırasında bitcoin’den daha fazla düşme eğilimindedir.

En son fiyat düşüşleri, bazı kaldıraçlı tüccarlar için kayıplara neden oldu. Örneğin, bitcoin Eylül ayından bu yana ilk kez Pazartesi günü 40.000 doların altına düştüğü için son 24 saat içinde 109.000’den fazla tüccar tasfiyelerle karşı karşıya kaldı.

Kripto ticaret şirketi QCP Capital Pazartesi günü bir Telegram duyurusunda, “Valatilite piyasaları “aşırı korku” yansıtıyor gibi görünmüyor. QCP, “Aslında, Cuma ve hafta sonu boyunca volatilite masamız özellikle hem BTC hem de ETH’de büyük çağrı alım ilgisi gördü” dedi.

Son fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 41,714, -1 dolar. %77
 • Eter (ETH): 3.082 $, -3. %60
 • S&P 500: 4.670$, -0. %14
 • Altın: 1.800$, +0. %18
 • 10 yıllık Hazine getirisi %1,77’de kapattı

Kripto fon çıkışlarını kaydedin

Kripto fiyatları düşerken, fon yatırımcıları düşüş eğiliminde. Dijital varlık yatırım ürünlerinden haftalık rekor çıkışlar, 7 Ocak’a kadar yedi gün içinde toplam 207 milyon doları buldu.

CoinDesk’ten Lyllah Ledesma’nın bildirdiğine göre, geri ödemeler dalgası Aralık ortasında başlayan piyasa üzerindeki baskıyı artırarak dört haftalık çıkış toplamını 465 milyon dolara çıkardı.

Bitcoin odaklı yatırım fonları 107 milyon dolarlık çıkış görürken, ether odaklı fonlar geçen hafta 39 milyon dolarlık çıkış gördü ve son dört haftalık çıkışı 180 milyon dolara getirdi.

Haftalık kripto fon akışları (CoinShares)

Altcoin toplaması

 • Çığ, çokgen sınırlı fiyat sıçraması: Çığ (AVAX) ve çokgen (MATIC) Asya ticaret seansı sırasında başlangıçta yaklaşık %4 arttı, ancak son 24 saatte düştü. Genel olarak, çoğu altcoin Pazartesi günü bitcoin’den düşük performans gösterdi ve bu da kripto tüccarları arasında risk iştahının azaldığını gösteriyor.
 • Binance. ABD’nin Solana metaverse’deki ofisi: Kripto borsası Binance. ABD, Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir metaverse platformu olan Portals’ta bir alan inşa ediyor. Şirketler, her ikisi de Ethereum tabanlı olan The Sandbox ve Decentraland gibi açık metaverselere akın ediyor. CoinDesk’ten Shaurya Malwa’ya göre portallar, yüksek hızlı Solana blok zincirinde metaverse çılgınlığını yakalamak için erken bir favori gibi görünüyor. Burada daha fazlasını okuyun.
 • Cardona blok zincirinde ağaç dikme kilometre taşı: Cardano Vakfı CEO’su Frederik Gregaard Pazar günü tweet attı ve 1 milyon ağaç dikme hedefine ulaştığını söyledi. Cardano’nun ortağı Veritree, Cardano’nun ADA para birimi bir AĞAÇ jetonuyla her değiştirildiğinde bir ağaç dikiyor. AĞAÇ, sırayla, belirli “itfa günleri” sırasında dijital ağaçlar ve karşılıksız tokenler (NFT) için kullanılabilir. CoinDesk’ten Shaurya Malwa’ya göre, etkinlik Cardano’nun iklim açısından olumlu bir blok zinciri olma yönündeki daha geniş çabasının bir parçası. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili haberler

 • Kazakistan’ın İnterneti Kısmen Geri Yüklendiğinden Büyük Madencilik Havuzlarının Bitcoin Hash Oranı İyileşmeye Yaklaşıyor
 • Binance CEO’su Zhao, Kripto Holdingler Hariç 96 Milyar Dolar Değerinde: Rapor
 • Milyarder Yatırımcı Bill Miller Artık Kişisel Servetinin %50’si Bitcoin’de
 • Bitfarms 43$ Satın Aldı. Ocak Ayının İlk Haftasında 2 Milyon Bitcoin

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü düşüşle kapattı.

En büyük kazananlar:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Kozmos ATOM +2. %1 Akıllı Sözleşme Platformu

En büyük kaybedenler:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Filecoin FIL -8. %2 Bilgisayar
Solana SOL −5. %9 Akıllı Sözleşme Platformu
Dogecoin DOGE −5. %9 Para birimi

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.