Kripto Bilgi

Piyasa Kapsamı Yıl Sonu İncelemesi: Bitcoin Sıkıcı Olduğunda Altcoinler, NFT’ler Boşluğu Doldurdu

Merhaba Market Wrap okuyucuları! 2021’in son iki haftasında, bu alanı kripto para piyasalarında bu yılın en dramatik anlarını özetlemek ve küresel finansın bu hızla gelişen köşesinden önemli dersleri vurgulamak için kullanıyoruz. 20 Aralık’ta başlayan ve Perşembe gününe kadar devam edecek sekiz gönderiden oluşan bir dizide, bu yıl kripto pazarlarını neyin sarstığını özetleyeceğiz. (Bugünün en son kripto piyasası fiyatları ve en çok kazananlar/kaybedenler için aşağı kaydırın.)

Pazartesi günü, bazı büyük yatırımcıların Nisan ve Mayıs aylarında, fiyatların tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 65.000$’dan geri çekilmesiyle, bitcoin işlemlerinden nasıl nakit çekmeye başladığını gösterdik. Yaygın spekülasyonla ilgili endişeler ve küresel para arzındaki büyümedeki düşüş, yatırımcıların gemiden atlamaya başlamasının bazı nedenleriydi. Ardından yatırımcılar, Bitcoin’in çevresel ayak izi konusunda endişe duymaya başladı ve bu da Tesla’nın kripto para birimine katılımını yeniden gözden geçirmesine neden oldu. Satış baskısı, Çin’in kripto para birimlerini yasaklamasının ardından Mayıs ayında hızlandı.

Bitcoin için yılın ilk yarısı vahşi geçti, ancak Haziran ayına kadar piyasa oturmaya başladı. BTC, birkaç aylık süre içinde yaklaşık %50 düştükten sonra yaklaşık 30.000 $’da sabitlendi. Bu süre zarfında, tüccarlar daha fazla kar umuduyla alternatif kripto para birimlerine (altcoinler) ve takas edilemeyen jetonlara (NFT’ler) akın etti.

Altcoin sezonu tam olarak yürürlükte

Yılın başında, birden fazla altcoin, yatırımcılar arasında güçlü bir risk iştahını yansıtan bitcoin’den (BTC) daha iyi performans göstermeye başladı. Ödeme belirteci XRP, Ocak ve Nisan arasında yaklaşık sekiz kat arttı ve Aave’nin AAVE belirteci ve Uniswap’ın UNI’si gibi birçok merkezi olmayan finans (DeFi) belirteçlerinin fiyatları da yükseldi.

Geniş kripto piyasası satışları sırasında bile, altcoinler toplam kripto evreninin daha büyük bir payını oluşturmaya başladı ve bitcoin’in endüstri jargonunda “hakimiyetini” küçülttü. Birçok “Ethereum katili” veya alanında rakip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.