Kripto Bilgi

Piyasa Kapsamı Yıl Sonu İncelemesi: Kurumlar Bitcoin’den Nakit Para Kazandı

Merhaba, Pazar Paketi okuyucuları! 2021’in son iki haftasında, bu alanı kripto para piyasalarında bu yılın en dramatik anlarını özetlemek ve küresel finansın bu hızla gelişen köşesinden önemli dersleri vurgulamak için kullanıyoruz. 20 Aralık’ta başlayan ve 30 Aralık’a kadar devam eden sekiz gönderiden oluşan bir dizide, bu yıl kripto pazarlarını neyin sarstığını özetleyeceğiz. (Bugünün fiyatlarını ve haber başlıklarını arıyorsanız, lütfen aşağı kaydırın.)

Bu inceleme yılı serisinin yakın tarihli bir bölümünde, Nisan ve Mayıs aylarında kripto piyasalarını sarsan korku, belirsizlik ve şüphe saldırısını – kripto dilinde “FUD”, yani gerçekten herhangi bir olumsuz manşet anlamına geliyordu. . Ruh hali azaltıcılar arasında daha yüksek ABD sermaye kazancı vergileri tehdidi, Çin’in kripto para ticareti ve madenciliğini ortadan kaldırmaya yönelik yeniden canlanan çabaları ve Bitcoin blok zincirinin kapsamlı elektrik kullanımından kaynaklanan potansiyel çevresel zararlar yer aldı.

Bugün, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşen yaygın satışların ek nedenlerini göstereceğiz. Bitcoin’in hızlı enflasyon korkusuyla alevlenen güçlü bir yıla başlama rallisinin ardından, bazı büyük yatırımcılar, neredeyse her şeyin yolunda gittiği piyasadaki yaygın spekülasyonlar ve küresel para arzındaki büyümedeki yavaşlama konusunda endişe duymaya başladı. Aslında, bazı fiyat grafiği göstergeleri zaten bitcoin’in aşırı değerli olduğunu gösteriyordu. Haziran ayına kadar BTC, 30.000 dolar civarında sabitlendi ve tahmin edin sonra ne oldu? Tüccarlar tabanları satın aldı.

Para çıkışı

(Shutterstock)

İngiltere merkezli bir varlık yönetimi şirketi olan Ruffer Investments, Kasım 2020’den itibaren bitcoin üzerine bahis oynayan en eski büyük kurumsal yatırımcılardan biriydi.

2021’in başlarında fiyatlar yükselirken, diğer fon yöneticileri yüksek getiri potansiyeliyle cezbedilen kriptoya yeni ısınırken Ruffer esasen dalgayı sürdü.

“Geçen Kasım ayında bitcoin’e maruz kaldık. Ruffer Investments’ın yatırım direktörü Duncan MacInnes, 9 Temmuz’da bir blog yazısında, bunu, oldukça çarpık ve çekici bir risk/ödül profiline sahip, gelişmekte olan bir değer deposunda bir seçenek olarak gördük” dedi.

Ancak Ruffer bile, Bitcoin’in yılın başındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000$’a yükselmesinin vahşiliği karşısında şaşkına döndü. Ve Ruffer parayı çekti. Piyasa sürdürülemez görünüyordu.

“2021’de heyecan kripto para birimlerinde ve merkezi olmayan finansta. Söz gerçektir. Ancak mali teşvik ve devam eden niceliksel genişlemenin yarattığı aşırı likiditedeki artış da öyle. MacInnes, fazla likiditenin bize Nisan ayında zirve yaptığını düşündüklerini yazdı.

Sunday Times, Haziran ayında Ruffer’ın 1 dolar kazandığını bildirdi. 5 ayda 1 milyar kar

Bitcoin fiyatı ve küresel para arzı (Twitter: @MrBlonde_macro)

Aşırı yükseliş eğilimi

Piyasanın tersine çevrilmesi açısından, mühlet, birkaç kripto piyasası göstergesinin ay içinde aşırı satın alma faaliyeti belirtileri göstermesine yardımcı olmadı ya da bu nedenle bitcoin’in Nisan fiyatı zirvesine yol açtı. Örneğin, Mart civarında, Alternatif. me’nin Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, yaklaşık %60 BTC fiyat satışından önce gelen Haziran 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Hem blockchain verisinde hem de fiyat tablolarında başka uyarı işaretleri de vardı. (MVRV olarak bilinen blockchain tabanlı bir piyasa metriği olan bitcoin’in “piyasa değerinin gerçekleşen değere” oranıyla ilgili teknik göstergelere bakan aşağıdaki tabloya bakın.)

Kripto endüstrisi ESG endişelerine yanıt veriyor

Bitcoin’in çevresel ayak izi üzerindeki rahatsız edici çevresel endişeler piyasaya ağırlık vermeye devam ederken, kripto endüstrisi yöneticileri yanıt vermek için adımlar attı.

Yılın başlarında piyasayı hareketlendiren tweet’leri Bitcoin’e tekrar tekrar aşık olduğunu ortaya çıkaran milyarder Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin blok zincirinin elektrik kullanımı konusunda kripto endüstrisi diyaloğuna yeni bir açıklık getirdi. Mayıs ayının sonuna doğru Musk, bitcoin madencileriyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hakkında konuştuğunu tweetledi. Bitcoin’e tamamen sırtını dönmüyordu, bu da cesareti kırılmış boğalar için biraz umut verdi.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da dahil olmak üzere madencileri ve büyük yatırımcıları bir araya getiren Bitcoin Madencilik Konseyi’nin 24 Mayıs’taki duyurusu, BTC’yi hemen neredeyse %12 oranında artırdı. Bu noktada, Nisan satışlarından kaynaklanan piyasa paniği azalmaya başladı ve bazı tüccarlar tabanları almaya başladı.

BTC’nin fiyatı, aşırı satış baskısı yavaşlamaya başladığından, sonunda Haziran ayında yaklaşık 30.000$’da sabitlendi. Aşağıdaki grafik, Nisan ve Haziran arasındaki yaklaşık %50 fiyat düşüşünü göstermektedir. Ve sonra, Temmuz ve Ağustos boyunca, bitcoin çoğunlukla yatay işlem gördü ve bazı teknik göstergeler BTC’nin fiyatının aşırı satıldığını öne sürdüğü için yeni bir fiyat aralığı oluşturdu.

Kripto tacirlerinin kafasındaki soru, yeni piyasa ortamının düşüş yolunda bir duraklamayı mı yoksa yeni bir yükselişin temelini mi temsil ettiğiydi.

Bitcoin günlük fiyat tablosu (Damanick Dantes/CoinDesk, TradingView)

Fiyat hareketleri son aylarda olduğundan çok daha az değişkendi ve birçok yatırımcı hala bitcoin’in uzun vadeli bir değer deposu olarak potansiyeline inanıyormuş gibi görünüyordu. Bitcoin madencileri, çevresel ayak izlerini azaltmanın veya hafifletmenin yollarını aradıklarını iddia ettiler ve ağın madencilik gücünün çoğu, kripto dostu olmayan Çin’den uzağa taşındı.

Ayrıca, tüccarlar çok fazla kaldıraç kullanmıyorlardı ve piyasa koşulları belirgin bir şekilde sakin görünüyordu. Başka bir deyişle, fazla köpük yoktu.

Önemli bir çıkarım, bitcoin piyasası için aniden amansız bir olumsuz manşet saldırısı gibi görünen şeye rağmen, fiyatın tarihsel bazda dikkate değer bir şekilde iyi durumda olduğuydu: Nisan ayı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000 dolar artık çok uzak görünüyordu. ama 2020’nin en düşük seviyesi 3850 dolar civarındaydı.

Kripto piyasasının diğer alanlarında spekülasyonlar hâlâ yüksek seviyedeydi. Bir sonraki bölümde, bitcoin yatay işlem görürken bazı tüccarların alternatif kripto para birimlerine ve takas edilemez tokenlere (NFT) nasıl akın ettiğini göstereceğiz.

İlgili haberler

 • Cardano, Polkadot, Bitcoin 50 bin Doların Üzerinde Tutarken Atlıyor
 • Decentraland, Luxury Marketplace UNXD Metaverse Moda Haftasına Ev Sahipliği Yapacak
 • Hindistan İktidar Partisi Bağlantılı Grup Kripto Düzenlemesi Konusunda Duruşunu Aldı
 • Cardano Kurucusu Charles Hoskinson, 2022 Planlarını Hazırlıyor
 • 10 2022 PwC’den Henri Arslanian’dan Tahminler
 • Portföy Yöneticilerinin 2022’de Neden Altcoinlere Bakması Gerekecek?
 • Blockchain Oyunlarının Geleceğinde Üç Baskın Trend

Son fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 51,257 $, +%2
 • Eter (ETH): 4.093 $, +0. %5
 • S&P 500: +1. %4
 • Altın: 1.813 $, çok az değişti
 • 10 yıllık Hazine getirisi 0, 014 yüzde puanı düşüşle yüzde 1,481’de kapandı

CoinDesk 20

İşte son 24 saat içinde CoinDesk 20 dijital varlıkları arasında en çok kazanan ve kaybedenler.

En çok kazananlar:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
İnternet Bilgisayarı ICP +10. %3 Bilgisayar
Filecoin FIL +8. %4 Bilgisayar
Kardano ADA +6. %3 Akıllı Sözleşme Platformu

En büyük kaybedenler:

Varlık Kayıt kodu İadeler Sektör
Çokgen MATIC −1. %5 Akıllı Sözleşme Platformu
Dogecoin DOGE -0. %2 Para birimi

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.