Kripto Bilgi

Piyasa Sargısı: Bitcoin Fed Kararından Sonra Sıçrayıyor; Analistler Yan Ticaret Bekliyor

Tüccarların ABD Federal Rezervi’nin teşvikten çekilmeyi hızlandırma kararına tepki vermesiyle Bitcoin Çarşamba günü 49.000 dolara sıçradı. Bazı analistler, Fed kararının zaten fiyatlandığını öne sürdü, bu da bazı tüccarların zaten uzun pozisyonlar sattığı ve bu da kısa vadeli alıcılar için cazip fiyat seviyeleri yarattığı anlamına geliyor.

Merkez bankası, her ay 15 milyar dolarlık mevcut çekilme hızının iki katı olan tahvil alımlarını gelecek yılın başlarında sona erdirmek için her ay 30 milyar dolar azaltacak. CoinDesk’ten Brad Keoun, bazı kripto yatırımcılarının aylık 120 milyar dolarlık programın bitcoin’in bir enflasyon koruması olarak çekiciliğini artırmaya yardımcı olduğunu söylediğini yazdı.

Şimdilik, kripto fiyatları bu ayın başlarındaki satışlardan sonra hala istikrar kazanıyor. Bitcoin, aynı dönemde Eter’deki %4’lük ve Solana’nın SOL jetonundaki %14’lük artışa kıyasla, son 24 saat içinde yaklaşık %3 arttı.

“İleriye dönük en olası yol, yıl sonuna doğru daha dalgalı/yan fiyat hareketidir, ancak risk varlıklarını cezalandıran herhangi bir büyük riskten kaçış olayı veya oynaklık artışı BTC’yi ve daha geniş kripto pazarını da sürükleyebilir,” Delphi Bir kripto araştırma firması olan Digital, Çarşamba günü bir not yazdı.

Son fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 49.251, +3 dolar. %06
 • Eter (ETH): 4.057$, +5. %87
 • S&P 500: 4,709 $, +1. %63
 • Altın: 1.778$, +0. %32
 • 10 yıllık Hazine getirisi %1,46’da kapattı

Bitcoin kayıpları hızlanıyor

Son düzeltme sırasında, bitcoin sahipleri gerçekleşen kayıplarda bir hızlanma yaşadılar (fiyat ilk maliyet temelinin altına düşer). Çoğu zaman, tüccarlar daha fazla piyasa düşüşünden korkmaya başladıkları için negatif getiriler satışı teşvik edebilir.

Kripto veri şirketi Glassnode bir blog yazısında “Şu anda BTC sahipleri arasında gerçekleşen kayıpların hızlandığını gözlemliyoruz ve bu düzeltme sırasında iki durumda günde 1 milyar doların üzerinde bir trend izliyoruz” dedi.

Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$ civarındaki BTC fiyatının düşüşü, piyasada daha temkinli bir tonu tetikledi. Glassnode’a göre, gerçekleşen kayıpların hızlanması, başka bir satışın gerginliğinin göstergesidir.

Bitcoin zarar etti (Glassnode)

Daha yüksek kayıplara rağmen, blockchain verileri bazı yatırımcıların bitcoin tutmaya devam ettiğini gösteriyor. Örneğin, borsalardaki BTC bakiyesi bu yıl düşmeye devam etti, bu da yatırımcıların bitcoini borsada satışa sunmak yerine cüzdanlarında tutmayı tercih ettikleri anlamına gelebilir.

Altcoin toplaması

 • Galaxy, Bloomberg ilk Solana fonu: Galaxy ve Bloomberg, bir ay önce bir Solana endeksi oluşturarak bu fonun lansmanına hazırlandılar. Şirketler, yeni fonun bu endeksin performansını takip etmeye çalıştığını söyledi. Galaxy’nin web sitesine göre yatırımcıların 25.000 dolarlık bir asgarî vermesi gerekiyor. CoinDesk’ten Danny Nelson’ın bildirdiğine göre şirket, Coinbase’in madeni paraları muhafaza edeceğini söyledi.
 • Avalanche’ın ölçeklendirme yetenekleri: Bank of America bir araştırma raporunda, Akıllı sözleşme platformu Avalanche’ın güvenli ve merkezi olmayan kalırken ölçekleme yeteneğinin onu DeFi projeleri, NFT’ler, oyun ve diğer varlıklar için Ethereum’a güvenilir bir alternatif haline getirdiğini söyledi. Avalanche’ın AVAX jetonu şu anda piyasa değerine göre en büyük 12.
 • Aave topluluğu çatallanmaları önlemek için oy kullandı: Aave topluluğu tarafından platformun kod lisansı etrafında toplanan bir yönetişim önerisi Salı günü sona erdi ve ekosistemin bir “işletme lisansı” başvurusunda bulunması için %55 oy kullandı. Teklifin takma adlı yazarı, “Bu oy “esas olarak Aave topluluğunun Fikri Mülkiyetini yetkisiz kullanımdan korumak isteyip istemediğine veya herkesin kodu tercih ettiği herhangi bir şekilde kullanmasına izin vermek isteyip istemediğine dair bir işarettir” dedi. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili haberler

 • Valkyrie, Bitcoin Bilanço Stoklarını İzlemek için ETF’yi Başlattı
 • Kripto Firmaları Yanıltıcı Reklamlar Üzerine Birleşik Krallık Reklam Düzenleyicisinden Bir Tokat Aldı
 • Celsius’un Gelir İdaresi Başkanı Kara Para Aklayıcı Hükümlü Bir İş Kurdu: Rapor
 • Hindistan’ın Kripto Faturasının Birkaç Hafta Ertelenmesi Muhtemel: Raporlar

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü yükselişle kapattı.

21:00 UTC (16:00 pm ET) itibariyle önemli kazananlar:

 • Poligon (MATIC): +%17, Sektör: Akıllı Sözleşme Platformu
 • Solana (SOL): +%15, Sektör: Akıllı Sözleşme Platformu
 • Zincir Bağlantı (BAĞLANTI): +8. %26, Sektör: Bilgisayar

Önemli kaybedenler:

 • Dogecoin (DOGE): -1. %07, Sektör: Döviz

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.