Kripto Bilgi

Piyasa Sargısı: Ethereum Üzerindeki Hakimiyet Daraldıkça Bitcoin Düşüşü

Bitcoin, Çarşamba günü hisse senetleriyle birlikte son 24 saat içinde yaklaşık %4 düştü. Gün içi satışlar, ABD Merkez Bankası’nın Mart ayında pek çok kişinin beklediğinden daha erken olan olası bir faiz artırımına işaret etmesinden sonra gerçekleşti.

Ancak fiyat tabanlarına rağmen, bazı analistler BTC’nin 40.000 ila 50.000 dolar arasında istikrar kazanmasını bekliyor ve bu da oynaklığı düşük tutabilir.

Diğerleri, geçen hafta BTC’den daha iyi performans gösteren ETH, LINK, ICP, FTM gibi alternatif kripto para birimleri (altcoinler) arıyor.

Örneğin, 2021’in başlarında gözden düşen bazı merkezi olmayan finans (DeFi) tokenleri, bir protokolde stake edilen varlıkların sayısını temsil eden toplam kilitli değer açısından bazı üst sıraları korumayı başardı.

Delphi Digital bir blog yazısında “Belki de daha yeni rakiplere kıyasla daha fazla test edilmiş ve daha güvenli bir sermaye deposu olarak kabul edildiklerinden,” diye yazdı.

Şimdilik, altcoinler ön planda olsa bile, son zamanlarda hem BTC hem de ETH’de oynaklık azaldı.

Kripto ticaret şirketi QCP Capital bir Telegram duyurusunda “Bizim görüşümüz, bu oynaklık sıkıştırmasının yapısal olduğu ve 2022 için bir tema olacağı yönünde” dedi. “Bununla birlikte, [volatilite eğrisinin] ön ucundaki bu tabanın aşırı uzatıldığını düşünüyoruz ve buraya uzun gama ekliyoruz. ”

Tacirler, dayanak varlık beklenenden daha fazla hareket ettiğinde “uzun gama karı” olur.

Son Fiyatlar

 • Bitcoin (BTC): 43.943 $, -4. %98
 • Eter (ETH): 3.592 $, -5. %85
 • S&P 500: 4.700$, -1. %94
 • Altın: 1,810$, -0. %19
 • 10 yıllık Hazine getirisi %1,69’da kapandı

Bitcoin hakimiyeti düşüyor

Bitcoin baskınlık oranı veya BTC’nin toplam kripto piyasası kapitalizasyonuna göre piyasa kapitalizasyonunun ölçüsü, Çarşamba günü %39’a doğru düşmeye devam etti. Oran, kripto para birimlerinin ayı piyasasında olduğu Nisan 2018’den bu yana en düşük seviyede.

Tipik olarak, piyasa paniği dönemlerinde, bazı tüccarlar riskli olduğu düşünülen altcoinleri satarlar. Tüccarlar için kalan seçenek, daha yüksek bir bitcoin hakimiyet oranı ile sonuçlanan BTC’de göreceli güvenlik aramaktır.

Ancak bu sefer altcoinler, bitcoin’den daha iyi performans göstermeye devam ediyor, bu da yatırımcının risk iştahının güçlü olduğunu gösteriyor.

Bitcoin hakimiyet oranı (TradingView)

Ethereum’un piyasa değeri bitcoin’e yaklaşıyor

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, en büyük kripto para birimi olarak bitcoin’i geçmekten kabaca %50 uzakta.

Bazı analistler, kriptonun en üst tacı için verilen savaşa “The Flippening. ” Geçen yıl boyunca ether, aktif adresler, Google arama ilgisi ve işlem sayıları dahil olmak üzere çeşitli metriklerde bitcoin’e karşı zemin kazandı.

ETH’nin BTC’ye karşı piyasa değeri (BlockchainCenter)

Ether’in piyasa değerindeki artış, yatırımcıların bitcoin’in ötesinde potansiyel getiri fırsatları aradıklarını gösteriyor.

Kripto ve blok zinciri varlık yönetimi firması Arca için araştırma başkanı Katie Talati, CoinDesk’in “First Taşıyıcı” gösterisi.

Talati’ye göre, Ethereum’un ağ iyileştirmeleri, bitcoin’e karşı daha fazla fon çekmek için bir katalizör olabilir.

Altcoin toplaması

 • Ethereum’un ücret piyasasının durumu: CoinDesk’ten Edward Oosterbaan, EIP 1559’un motivasyonunu inceledi ve dört ay sonra Ethereum blok zinciri üzerinde herhangi bir gerçek etki olup olmadığını inceledi. Şimdiye kadar Coinbase, Londra hard fork’undan öncesine kıyasla baz ücret iadelerinden ve 11 saniye daha hızlı işlem onaylarından günde 27 ETH tasarruf ettiğini kaydetti. Karşı tarafta, Galaxy Digital’in EIP 1559’a bakışı, artan blok boyutu (gaz limitleri) nedeniyle sorunlar olduğunu bildirdi.
 • Chainlink (LINK) atlar, bitcoin’den daha iyi performans gösterir: LINK, daha geniş pazar bir toparlanma belirtileri gösterdiğinden son iki gün içinde büyük kripto para birimleri arasında kazançlara öncülük etti. LINK, Chainlink’teki fiyat beslemeleri ve diğer hizmetler için hisse almak için kullanılıyor ve CoinGecko veri gösterisine göre 12 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Ancak fiyat, geçen Mayıs ayındaki 52$’lık rekorundan %50 düştü.
 • Algorand metaverse’e giriyor: The Drone Racing League (DRL) ve Web 3 oyun geliştiricisi Playground Labs, ligin Çarşamba günü yaptığı duyuruya göre metaverse’de ilk oyna-kazan drone oyununu oluşturmak için Algorand’ın blok zincirine dokundu. Ayrıntılar henüz çözülmemiş olsa da, lig, Algorand’da kripto para birimi ve değiştirilemez jetonlar için “oyuncular DRL dronları (muhtemelen dijital olanlar) ile yarışacak” dedi. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili Haberler

 • Voyager Digital’in Tahmini Üç Aylık Geliri İki Katına Çıkarak 165 Milyon Dolara Çıktı
 • Milyarder Alan Howard, Merkezi Olmayan Görüntü Ağı Livepeer’da En Son 20 Milyon Dolarlık Bahise Katıldı
 • Alman Madenci Northern Veri’nin Hisseleri Operasyonel Güncellemenin Ardından Yükseldi
 • Blockchain Firması BTCS, Bitcoin’de Temettü Sunacak; Hisse Yükselişi

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü düşüşle kapattı.

En büyük kazananlar:

Varlık Kasa İadeler Sektör
Zincir bağlantı bağlantı +4. %6 Bilgisayar

En büyük kaybedenler:

Varlık Kasa İadeler Sektör
Kozmos ATOM −12. %4 Akıllı Sözleşme Platformu
Çokgen MATIC −7. %9 Akıllı Sözleşme Platformu
Polkadot NOKTA −7. %1 Akıllı Sözleşme Platformu

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.