Kripto Bilgi

Piyasa Sargısı: Küresel Yatırımcılar Riski Azalttıkça Kripto Para Birimleri Düşüyor

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan bitcoin, son 24 saatte %10’dan fazla değer kaybederken, kripto piyasası Cuma günü kırmızı bir denizdeydi.

Küresel yatırımcıların yıla risk iştahının azaldığı, dolayısıyla kripto para gibi spekülatif varlıklar ile hisse senetleri arasındaki korelasyonların arttığı ve bunun sonucunda yaygın kayıplara neden olduğu görülüyor. Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan neredeyse 69.000$’dan yaklaşık %40 düşerken, S&P 500, Nasdaq 100 Endeksindeki %10’luk düşüşe kıyasla zirvesinden yaklaşık %7 düştü.

Alternatif kripto para birimleri (altcoinler), bitcoin’e göre daha yüksek risk profilleri göz önüne alındığında Cuma günü düşüşe öncülük etti. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether, aynı dönemde AVAX’ta %14 ve FTM’de %16 düşüşle karşılaştırıldığında, son 24 saat içinde yaklaşık %13 düştü.

Kayıplara rağmen, bazı analistler hala kısa vadeli bir sıçrama öngörüyor. “BTC’nin 35 bin dolar civarında, tepeden %50’ye yakın bir teklif bulmasını bekliyoruz. Kısa vadede, 45 bin dolar – 50 bin dolar bölgesine meydan okumak için sıçrayabiliriz, ancak likidite sıkışık kaldığı için genel görünüm düşüş eğilimini koruyor.” “Kripto türevleri ticaret platformu Delta Exchange’in CEO’su Pankaj Balani, CoinDesk’e bir e-posta yazdı.

Şimdilik, teknik göstergeler bitcoin için yaklaşık 37.000$ civarında bir desteği gösteriyor, ancak 30.000$’lık daha güçlü destek daha derin bir düzeltmeyi dengeleyebilir.

Teknik bir araştırma firması olan Fairlead Strategies’in genel müdürü Katie Stockton, “Birçok altcoin, 2021 yazının en düşük seviyelerinde destek alıyor ve bu, bitcoin’in kripto para birimi alanının tonunu belirlediği için desteği tutmasını kritik hale getiriyor” dedi. Cuma brifingi. Stockton, mevcut BTC fiyat seviyelerinin altında devam eden bir düşüş için %30-%70’lik bir olasılık veriyor.

Son fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 38349 $, -9. %92

●Eter (ETH): 2752 $, -13. %62

●S&P 500 günlük kapanışı: 4398$, -1. %89

●Altın: Ons başına 1832$, −0. %57

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: 1. %75

Bitcoin, ether ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi coindesk’te bulunabilir. com/endeksler.

Tasfiye artışı

CoinGecko’dan alınan verilere göre, kripto para birimi endüstrisinin toplam piyasa değeri %11 düşerek 1 $’a düştü. ABD’de Cuma öğleden sonra tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3 dolardan 9 trilyon. Kasımda 1 trilyon

Toplam piyasa değerindeki düşüş, birçok kripto tüccarını önemli risklere maruz bıraktı. Coinglass’a göre, son 12 saat içinde yaklaşık 600 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti. Bitcoin, tasfiye paketini 250 milyon dolar ile yönetti, onu 163 milyon dolar ile eter ve 10 dolarla SOL izledi. 9 milyon.

OKLink’e göre, merkezi olmayan finans (DeFi) tokenlerinin tasfiye hacmi 34$’a ulaştı. Cuma günü 3 milyon, Aralık ayından bu yana en yüksek seviye.

Kripto piyasasındaki tasfiyeler, bir tüccarın bir marj tamamlama çağrısını finanse etmek için yeterli fonu yoksa veya alım satım pozisyonunu finanse etmek için borsa tarafından talep edilen ekstra teminat çağrısı olduğunda gerçekleşir. Özellikle vadeli işlemlerde yaygındırlar.

Toplam tasfiye (Coinglass)

Bitcoin düşüşü derinleşiyor

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$’ın kabaca %40 altında, bu da önemli bir düşüş. Bir önceki aşırı düşüş, BTC’nin zirvesinden kabaca %50 düştükten sonra 28.000 $’a yaklaştığı Temmuz ayındaydı. BTC, düşüşün %80’e ulaştığı 2018’de meydana gelene benzer şekilde aşırı kayıplara karşı savunmasız.

Bitcoin’in zirveden dibe düşüşleri, özellikle fiyattaki uzun vadeli yükseliş eğilimi ve oynaklıktaki düşüş göz önüne alındığında, geçen yıl daha az şiddetli oldu.

Bir finansal veri sağlayıcısı olan Koyfin kullanılarak oluşturulan aşağıdaki grafik, bitcoin’in tarihsel düşüşünü ve kripto para biriminin ikinci panelde S&P 500 ile 90 günlük korelasyonunu göstermektedir.

Altcoin toplaması

  • Altcoin ayrıştırma anlatısı duman oluyor: Olumsuz bir makro ortamda bitcoin’den ayrılan eter ve altcoinlerin gelişen anlatısı, hisse senetlerinde bir satış olarak Cuma günü buharlaştı ve en büyük kripto para birimi, daha geniş kripto piyasasına büyük zarar verdi. Tüm kripto para birimleri şu anda hisse senetleriyle ilişkili görünüyor. Omkar Godbole’a göre, enflasyon ticaretinden ziyade DeFi ve değiştirilemez tokenler (NFT) ile daha fazla ilişkili olan ether bile hisse senetlerini takip ediyor gibi görünüyor. Burada daha fazlasını okuyun.
  • Tüccarların çıkışıyla DeFi token talebi kuruyor: DeFi tokenleri Cuma gününün kasvetli pazarında en kötü performans gösterenler arasında. Fantom, AVAX, LUNA ve UNI, son 24 saat içinde %10’dan fazla düştü. Bir kripto borsası olan Huobi tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, bazı analistler DeFi ve DAO (merkezi olmayan otonom organizasyon) tokenlerinde yükseliş eğilimi gösterirken, bitcoin üzerinde düşüş yaşıyor. Ancak realite şimdiye kadar aksini gösterdi. Messari bir raporda, Uniswap’ın UNI jetonunun tüm zamanların en yüksek işlem hacmine ulaştığını veya geçen yılın dördüncü çeyreğinde hacmin %61’den fazla üzerine çıktığını yazdı.
  • SundaeSwap’ın sert başlangıcı: Cardano blok zincirindeki ilk merkezi olmayan kripto para borsası bu hafta yayına girdi, ancak kullanıcılar işlemlerin başarısız olduğundan ve takas edilen jetonlarını alamadıklarından şikayet ettiler. Uniswap’a güç veren UNI’ye benzer şekilde, SundaeSwap’ın kendi tokeni SUNDAE var, ancak Lyllah Ledesma’ya göre CoinMarketCap ve CoinGecko veri web sitelerinin herhangi bir fiyatlandırma bilgisi yok. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili haberler

  • Yeni Kamu Çekirdek Bilimsel, Kripto Madencilik Stoklarında Düşüşe Yol Açtı
  • Kriptoya Açık Hisse Senetleri Bitcoin’in Düşüşü, Daha Geniş Pazar Rotası Ortasında Düşüyor
  • FTX, Kullanıcıların Kripto Bakiyelerini Harcamaları için Visa Banka Kartını Hazırlıyor
  • Binance, Düzenleyicilere Verdiği Sözlere Rağmen Müşteri Çeklerini Yükseltmedi: Rapor
  • ‘Rusya’nın Facebook’u’ VK’da Eski Yönetici olan Andrew Rogozov, Telegram’ın Spin-Off Blockchain Projesine Katıldı

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü düşüşle kapattı.

Cuma günü CoinDesk 20’de kazanan olmadı.

En büyük kaybedenler:

Varlık Kasa İadeler Sektör
Çokgen MATIC -14. %4 Akıllı Sözleşme Platformu
Zincir bağlantı bağlantı -14. %3 Bilgisayar
Ethereum ETH -13. %8 Akıllı Sözleşme Platformu

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.