Kripto Haber

Polkadot (Dot) kurucusu Wood’dan Solana’ya sert eleştiri: Güvenlik daha değerli

Hızlı ve ölçeklenebilir olmasıyla ünlenen, Ağustos ayında ise yükselişini taçlandırarak, piyasa değeri açısından ilk 10 kripto para arasında girmeyi başaran Solana için eleştirel bir yorum da Polkadot kurucusu Gavin Wood’dan geldi.

“Başka bankanın ellerindesiniz demektir”

Dün öğle saatlerinde blok zincirinde yeni blok çıkarılamayan ve 20 saatlik bir kesinti yaşayan Solana’da yaşananları, herhangi bir isim vermeden yorumlayan Wood şunları söyledi:

“Kripto para endüstrisinde bugün yaşadığımız olaylar, bize sadece gerçek merkeziyetsizliğin ve iyi tasarlanmış bir güvenlik sisteminin, kapalı ve özel sunucularla yapılan saniyedeki işlem sayısından daha değerli olduğunu göstermektedir. Eğer tam bir düğüm kendiniz çalıştıramıyorsanız, bu sadece bir başka bankanın ellerindesiniz demektir”

41 yaşındaki İngiliz yazılımcı Ethereum’un kurucu ortağı olmasının yanında Polkadot’un da yaratıcısı konumunda… Bilindiği üzere Polkadot farklı blok zincirlerin birbirlerine bağlanmasını sağlayan açık kaynaklı bir protokol… Polkadot’un kendi kripto parası olan ve son dönemin yükselen değerlerinden olan DOT şu anda yaklaşık 37 dolardan işlem görüyor ve ilk 10 kripto para sıralamasında 37 milyar dolarlık değeriyle 8. sırada yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.