Kripto Haber

Prada ve Adidas, Polygon’da NFT Projesini Başlattı

İtalyan lüks moda evi Prada ve kısa süre önce metaverse’e girişen spor giyim devi Adidas, Polygon ağı üzerine inşa edilmiş yeni bir misli olmayan token (NFT) projesini başlatmak için güçlerini birleştirdi. Proje, hayranların kendi tasarımlarına katkıda bulunmalarına izin verecek.

Prada ve Adidas Originals, dijital sanatçı Zach Lieberman tarafından tasarlanan NFT koleksiyonunu SuperRare’de 28 Ocak – 3 Şubat arasında açık artırmaya çıkaracaklarını açıkladı. NFT satışından elde edilen gelir, sanatçıları ve yaratıcıları destekleyen bir hayır kurumuna bağışlanacak.

Bu Prada-Adidas bağlantısı, hem haute couture hem de hızlı modadan giyim markalarının müşterilere daha dijital bir deneyim sunmak için alana agresif bir şekilde girdiğinin bir başka işaretidir.

Morgan Stanley, toplam NFT pazarının 2030 yılına kadar 300 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini tahmin ediyor. Rapor, Gucci, Balenciaga ve Kering gibi lüks markaları, meta veri tabanındaki dijital işbirliklerinden kâr etmek için en iyi konumlanmış olarak tanımlıyor.

24 Ocak’tan itibaren hayranlar, dijital sanatçı Lieberman tarafından tasarlanan bir filtreyi kullanarak bir fotoğraf göndererek NFT’ler oluşturmak ve basmak için dijital bir cüzdan ile kaydolabilecekler. Proje daha sonra, bireysel NFT’lerinin IP haklarına da sahip olacak ve o hafta sonraki düşüşte yer alabilecek 3.000 katılımcı seçecek.

Lüks metaverse

Prada ve Adidas, metaverse’de “Adidas for Prada Re-Nylon koleksiyonu” adlı üçüncü işbirliklerini de başlatacaklarını söylediler. Bir basın açıklaması hangi metaverse olduğunu belirtmedi, ancak Adidas geçmişte The Sandbox ile çalıştı.

“Prada, ortaya çıkan metaverse’i, markanın gelecek nesil için lüksü yeniden tanımlaması ve markaların deneysel ve yaratıcı ruhunu onurlandıran ortak deneyimler geliştirmesi için yeni bir alan olarak görüyor”, Prada’nın pazarlama direktörü ve başkanı Lorenzo Bertelli kurumsal sosyal sorumluluk, CoinDesk’e yaptığı açıklamada.

Daha fazlasını okuyun: Fashion Giant Gap, Tezos’ta Oyunlaştırılmış NFT’leri Başlattı

Son zamanlarda, eğlence ayakkabısı şirketi Crocs, 11 Ocak’ta markasını NFT’ler alanına genişletecek bir ticari marka başvurusunda bulundu. Ocak ayında The Gap, Tezos blok zincirindeki ilk koleksiyonunu başlatmak için InterPop ile birlikte çalıştığını duyurdu. İndirim, müşterilerin sınırlı sayıda bir Gap kapüşonlu satın almalarına olanak tanıyan oyunlaştırılmış bir dijital deneyimi de içeriyordu.

Lüks moda markaları, NFT’leri açık artırmayla satarak şimdiden milyonlar kazanıyor. Eylül ayında, İtalyan haute couture markası Dolce & Gabbana, NFT koleksiyonu Collezione Genesi’yi piyasaya sürdü ve yaklaşık 5 dolar aldı. 65 milyon satış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.